Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либийската експертиза не е в полза на българските медици

0 коментара

Експертизата на петимата либийски лекари не е в полза на българските медици и ако съдът се позове на тази експертиза и постанови присъди, те трябва да бъдат обжалвани пред по-висока инстанция, заяви Атанаска Петкова, председател на българо-либийската фондация Сахара пред Дарик радио.

Вчера стана известно, че либийската лекарска комисия е отхвърлила заключенията от доклада на международните експерти по СПИН Люк Монтание и Виторио Колици, който оневиняваше българските медици, които са обвиняеми по заразяването на близо 400 деца в детската болница в Бенгази.

Министърът на външните работи Соломон Паси определи доклада на либийските експерти "като цяло неблагоприятен за нашите медици".

Докладът на комисията, назначена от съда в Бенгази, е бил получен от асистентката на адвокат Осман Бизанти.

Според заключенията в документа няма данни вътрешноболнична инфекция да е причинила епидемията в детската болница в Бенгази, при която с вируса на СПИН бяха заразени около 400 деца.

Либийските лекари допускат по-скоро умишлени действия да са довели до масовото заразяване. Експертите, изготвили доклада, поставят под съмнение и изтезанията, на които са били подложени българските медици, за да признаят, че са виновни.

Либийският защитник на българските медици адвокат Осман Бизанти каза пред Дарик радио, че не е притеснен от извода в доклада, че СПИН-заразата в детската болница в Бенгази е причинена умишлено. Адвокат Бизанти заяви, че не е притеснен от това заключение, защото то е прибързано и неправилно.

Докладът бе изготвен за по-малко от две седмици и в своята същност не представлява истински медицински доклад - такъв, какъвто изготвиха учените Люк Монтание и Виторио Колици, каза Бизанти.

Италианският микробиолог проф. Виторио Колици заяви пред радио НЕТ, че не е чел последния доклад и не може да го коментира. Той още веднъж потвърди, че българите не са виновни за масовото заразяване и че то е станало преди те да отидат на работа там. Проф. Колици не знаел на какво се основават заключенията на либийските лекари и дали в доклада са използвани нови данни за инфекцията в детската болница в Бенгази.

От Външно министерство съобщиха, че вече са получили доклада. Министър Паси каза в неделя, че вече е обсъдил доклада по телефона с министъра на правосъдието Антон Станков и двамата ще разговарят по-подробно след завръщането на Станков в България. Соломон Паси уточни, че ще бъде изчакан окончателният превод на доклада на български език, преди да бъдат направени коментари по него.

Българските власти няма да се откажат от борбата за справедлива развръзка на процеса в Либия, каза външният министър. Смятаме, че имаме допълнителни механизми, които да включим в тази операция, допълни той, без да дава подробности.

По повод доклада на либийските лекари д-р Данаил Бешков, директор на Националната СПИН-лаборатория заяви пред БНР, че е очаквал развръзка, която ще натежи повече не в интерес на медицинската истина, а в интерес на либийските лекари и подсъдими. Той каза, че е само наполовина изненадан от заключенията и заяви, че е убеден в невинността на българските медици и във факта, че става въпрос за вътреболнична инфекция, причина за която е липсата на инфекциозен контрол и консумативи.

Изводите на независимите либийски лекари са прибързани заради липсата на време за достатъчно всеобхватен анализ, коментира и Атанаска Петкова от фондация Сахара.

Според нея експертизата подсказва още, че на първа инстанция българите ще бъдат признати за виновни.

Следващото заседание на съда в Бенгази е на 12-ти януари. Все още не е ясно дали защитниците на медиците ще пледират по доклада тогава или ще искат време, за да подготвят защитните си тези, предаде БНР.

Говорителят на българското правителство Димитър Цонев заяви днес, че след консултация с адвокатите на българските обвиняеми по делото, ще бъде оформена и българската позиция по доклада. Цонев каза, че се присъединява към първоначалната оценка на министъра на външните работи Соломон Паси, който изказа разочарованието си от съдържанието на доклада.

Убеден съм, че след обстоен анализ заедно с българските адвокати, ще бъде взета и оформена най-правилната позиция, която да бъде представена на следващото заседание, каза Димитър Цонев. Той допълни, че либийският съд е този, който трябва да се произнесе по това дали вярва на доклада на професорите Люк Монтание и Виторио Колици, или на доклада на либийските експерти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.