Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либийската опозиция отхвърля преговори със синовете на Кадафи

36 коментара
Либийската опозиция отхвърля преговори със синовете на Кадафи

Преходният национален съвет, представляващ опозицията в Либия, отхвърли в понеделник идеята за преход, осъществяван под ръководството на някой от синовете на Муамар Кадафи, предаде Франс прес.

"Съветът категорично отхвърля тази идея", заяви говорителят на съвета Шамсидин Абдулмолах в Бенгази - бастиона на бунтовниците в Източна Либия.

"Кадафи и синовете му трябва да си тръгнат преди началото на каквито и да било дипломатически преговори за смяна на режима", добави той.

По думите на опозиционера, след бомбардировките и артилерийския обстрел срещу либийски градове, властта в страната напълно е загубила правото на спокойна пенсия. Абдулмолах освен това смята, че синовете на Кадафи са "копие" на техния родител.

Изявлението на опозиционния представител е по повод съобщенията, че най-малко двама от синовете на Кадафи предлагат решение за либийската криза, според което баща им се оттегля от властта и Либия става конституционна демокрация под ръководството на сина му Сейф ал Ислам. В. "Ню Йорк таймс" съобщи това в неделя, като се позова на дипломат и на либийски представител, запознати с проекта.

В последните дни либийски дипломати, представляващи режима на Кадафи, предприеха мисии в западни столици. Първо за Лондон замина Мохамед Исмаил, личен секретар на Сейф ал Ислам Кадафи, след това там избяга външният министър на Либия Муса Куса, а на 3 април зам.-министърът на външните работи Абдел Ати ал Обейди замина в Атина, след което ще посети Турция и Малта.

Според западни медии целта на совалката е да уговори прекратяване на въздушните удари, осъществявани от НАТО срещу някои отстъпки от страна на режима.

Въоръжените сблъсъци между бунтовниците и правителствените войски в Либия започнаха в средата на февруари. В средата на март международна коалиция начело със САЩ и с участието на арабски страни като Катар и ОАЕ, започна въздушни удари, след като получи мандат от ООН за установяване на забранена за полети зона над Либия. На 3 април САЩ обявиха, че се оттеглят от активни бойни действия в Либия, като оставят на НАТО да се справи с операцията. На 4 април обаче бе обявено, че САЩ удължават участието си с още един, отговаряйки положително на молбата на НАТО, мотивирана с “лошото време“.

Независимо от въздушните удари, в самата Либия ситуацията остава патова, тъй като нито една от двете воюващи страни не успява да вземе надмощие.

Бунтовниците, които искат да свалят режима на Кадафи, твърдят, че са готови да преговарят за примирие с официалните власти на страната, ако всички чужди наемници бъдат изведени зад граница и правителствените войски да се оттеглят от западните либийски градове.

Режимът в Триполи иска да излезе от конфликта

Гръцкият външен министър Димитрис Друцас заяви след срещата на Папандреу с Абдел Ати ал Обейди, че международната общност и режимът на Кадафи са осъзнали, че е нужно дипломатическо решение на кризата в Либия.

По думите на Друцас Гърция е повторила пред либийския пратеник ясното послание, отправено от международната общност - режимът на Кадафи трябва да спази изцяло резолюцията на ООН и незабавно да прекрати огъня и насилието над гражданското население на Либия. 

Той обаче не даде знак за никакви значими отстъпки, на които е готов Кадафи, отбелязва Ройтерс. Продължават сраженията край петролния град Брега в източната част на страната и за Мисрата, който е единственият град на запад, върху който бунтовниците имат частичен контрол. 

Турски кораб успя да акостира в обсадения град Мисрата и да спаси около 250 ранени жители. Корабът побърза да отплава, тъй като тълпи либийци се насочиха към пристанището, с надеждата да избягат.

Синовете на Кадафи готови да трансформират режима

Продължават да излизат и информации, че синовете на Кадафи са готови да участват в промяна на режима. Според вестник "Ню Йорк таймс" най-малко двама от синовете му предлагат решение за либийската криза, според което баща им се оттегля от властта и Либия става конституционна демокрация под ръководството на сина му Сейф ал Ислам.

Не е ясно дали самият Кадафи е съгласен с идеята на синовете му - Сейф и Саади, макар че едно лице, близко до синовете, казва, че Кадафи е склонен да си отиде, допълва вестникът.

Предложението обаче внася нова динамика в ситуацията, тъй като полковникът, който има седем сина, разчита силно на тях, след като един от най-близките му сътрудници - доскорошният външен министър на Либия Муса Куса избяга в Лондон.

Такова предложение показва и дългогодишните различия между синовете на Кадафи. Докато Сейф и Саади клонят към западния стил на икономическо и политическо отваряне, докато Хамис и Мутуасим са смятани за хардлайнери на либийската революция. Хамис ръководи страховита милиция, потискаща вътрешни размирици. Мутуасим, който е съветник по националната сигурност, е смятан за конкурент на Сейф да наследи властта от баща си.

Сейф и Саади "искат да продължат промяната на страната" без баща си, казал пред "Ню Йорк таймс" техен приближен, пожелал анонимност поради страх от репресии. По думите на източника единият от двамата - Сейф или Саади - много пъти бил казвал: "Исканията на въстаниците са и мои." Но дипломат, запознат с мирния план, твърди, че дискусиите по него са в първоначална фаза, подчертава "Ню Йорк таймс".

Либийски военни командири, изменили на полк. Муамар Кадафи, заедно с военните си подразделения поемат ръководството на бойните действия срещу силите на Кадафи, съобщи "Уолстрийт джърнал". Двамата командири обаче са в конкуренция помежду си, което може да послужи за ранна проверка на способността на цивилното опозиционно ръководство да контролира военните, тъй като някои военни началници показват несъгласие с решенията на цивилните лидери.

Единият военен командир е Абдел Фатах Юнис, бивш вътрешен министър на Кадафи, назначен от бунтовниците за началник на военния щаб на армията. Другият е полк. Халифа Хифтар, бивш командващ либийските сили в Чад по време на войната там през 1890-те. Хифтар напусна Кадафи по-косно от Юнис и потърси убежище в САЩ, но се върна в Либия в средата на март, малко преди да започне военната операция на западната коалиция.

След завръщането на Хифтар, бунтовническото ръководство го обяви за командир на армията, но в края на миналата седмица отново го "понижи". Абдел Хафиз Годжа, говорител на Преходния национален съвет (бунтовническоjf правителство) съобщи, че ген. Юнис е единственият командир на военните и че Хифтар няма никаква официална роля.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Никсън
    #36
  2. 1989
    #35
  3. секи 4ти км
    #34
  4. N
    #33
  5. Анкета
    #32
  6. Антанта
    #31
  7. Kotaraka
    #30
  8. възхитен
    #29
  9. Kotaraka
    #28
  10. Друг дядо
    #27

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.