Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лична неприязън към МВР" довела до решение на Апелативния съд да пусне задържани за палежите

Министър Цветанов недоволен, че "поне за двама" от заподозрените имало годни доказателства

60 коментара
"Лична неприязън към МВР" довела до решение на Апелативния съд да пусне задържани за палежите

Вътрешният министър Цветан Цветанов обвини съда, че е пуснал задържаните по подозрения за палежите на автомобили в София, но към тези обичайни упреци сега бе добавено и това, че председателят на Софийския апелативен съд (САС) Веселин Пенгензов изпитва "лична неприязън" към него.

"Знаете, че по много организирани престъпни групи, когато са пуснати с подобни мотиви от Софийския апелативен съд (САС) впоследствие се оказва, че са доста сериозни престъпни групи и по някои от тях сега текат доста сериозни съдебни процеси. Давам ви за пример "Килърите" и неглижирането и личната неприязън от страна на председателя на съда (Веселин Пенгезов – бел. ред.) рефлектират върху това, което се взима като становище", заяви министърът в сряда. Така той коментира  определението на САС от вторник, с което от ареста излезе и последният трети обвиняем за няколко палежа на коли в столицата.

По думите му разследващите са имали достатъчно доказателства "поне за двама" от заподозрените, а такова е било и становището на прокуратурата.

Цветанов обаче не пожела да коментира позицията на Софийската апелативна прокуратура, изразена по време на гледането на мярката на Юлиян Ковачки във вторник, че жалбата му е основателна и няма данни, които да обосноват постоянното му задържане, тъй като доказателства са изцяло косвени.

"Разглеждам прокуратурата като цяло, не искам да обсъждам действията на един прокурор, ние получихме необходимата подкрепа за доказателствата, събрани към началния етап на разследването. Никой не говори за произнасяне на присъди и внасяне на обвинителен акт. Ние се нуждаем от необходимото време, за да съберем допълнителни доказателства и към началния етап сме смятали, че имаме достатъчно доказателства и това е преценено от прокуратурата, от съда на първа инстанция, за да бъде задържано лицето", разясни министърът на вътрешните работи пред журналисти след церемонията "Полицай на годината".

Цветанов дори прогнозира, че в случая с обвинения за няколко опожарени коли на ул. "Кукуш" Радослав Стоянов, щяло бързо да се стигне до споразумение, защото той направил самопризнания. Подобни бяха твърденията на министъра и преди десетина дни, когато бе обявено задържането на Ковачки, обвинен за палежите на 5 коли в "Младост". После се оказа, че той не е подписал самопризнанията си, поради което те не бяха взети предвид от съда.

Напрежението в отношенияра между Цветанов и шефа на САС Веселин Пенгезов датира от март миналата година, когато съдът освободи от ареста част от задържаните при мегаакцията на МВР "Октопод". Тогава министърът анонсира лаконично в пресата предстоящия арест на висш съдия, свързан с мафията, след което Пенгезов се разпозна в думите му и свика спешна пресконференция. На нея магистратът обяви, че не познава никого от "Октопода" и, че излиза в отпуск, докато твърденията на МВР шефа не се изясни. Това обаче така и не се случи и полицията така и не задържа нито един висш съдия, свързан по някакъв начин с бившия съветник в ДАНС Алексей Петров.

Атаките по оста Цветанов - Пенгезов обаче не секнаха, провокирани от няколко определения на САС, с които от ареста заради липса на доказателства бяха освободени редица предварително обявени за престъпници от МВР заподозрени, сред които част от т. нар. група за мокри поръчки "Килърите", обвинените за ДДС измами след операцията "Всичко коз", обвиняемият за убийството на Яна Кръстева - Пламен Трифонов и други. Най-вероятно МВР шефът тепърва ще има поводи за недоволство към САС, особено след като процесът за рекет и изнудване срещу Алексей Петров и още петима стигне до Апелативния съд.

В сряда сутринта Цветанов раздразнено коментира пред бТВ, че подчинените му не правят хаотични арести на заподозрени като подпалвачи с цел да отчитат дейност. Министърът все пак запази присъствие на духа и се самоукоражи, че освобождаването и на тримата обвинени за десетина палежа на коли Владислав Николов – Куката, Радослав Стоянов и Юлиян Ковачки дни след арестите им, е просто промяна на мерките им за неотклонение, а не оправдателна присъда.

Въпреки това Цветанов изрази недоволството си, че "поне за двама" от тях – Куката и Ковачки, разследващите са имали достатъчно уличаващи доказателства, но Апелативният съд не ги е приел. Всъщност първият бе освободен не от САС, а от Софийския градски съд (СГС), който гледа жалбата на задържания срещу решението на Районния съд да го остави зад решетките.

За Владислав Николов прокуратурата представи експертиза, според която по ръцете му имало следи от бензин и дизел, както и показанията на няколко полицаи и живеещи в кв. "Западен парк", които са заявили, че той съмнително се мотаел в района на три запалени автомобила. Впоследствие обаче се оказа, че Николов живее съвсем наблизо.

За Ковачки разследващите нямаха дори и резултати от химическо изследване, което да установява следи от запалителни течности. След ареста му преди десетина дни Цветанов и шефът на СДВР Валери Йорданов се похвалиха, че 29-годишният мъж е направил пълни самопризнания за поне 12 палежа, но след това се оказа, че прокуратурата го е обвинила едва за 5, а той изобщо не е подписал признанията си и те не бяха взети предвид от САС във вторник.

В отговор на въпрос, Цветанов коментира пред бТВ, че няма война между МВР и Апелативния съд, защото и двете институции работят за обществото. Не пропусна обаче да посъветва съдиите да се срещат очи в очи с потърпевшите от престъпления, тъй като често се налагали символични наказания.

"За телефонни измами се налагат порицания и се постановяват условни присъди, същото е с кражбите и грабежите на ниска стойност. Тези наказания провокира тези дейности да станат занаят", обобщи силовият министър и убедено добави, че събираните от родната полиция доказателства "кореспондират" с тези на колегите им от Западна Европа, но наказанията - не.

Цветанов все пак уточни, че има качествени съдии и прокурори, но те били "основно в провинцията".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

60 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #60

    Открих нещо интересно по цялата тема с палежите, което добре описва нещата според мене. У нас всичко е лично ... http://ekipbg.com/2011/12/22/winter/

  2. Анонимен
    #59

    Mnogo se radvam, che veche im e yasno, che ima lichna nepriyazan! Dano tya se uvelichava s glavolamna skorost! Kakvo snachi, che ima dokazatelstva "pone za dvama", a tretiyat - ako mineq, taka li!? Pipona Cv. Cv. osra prezidenskite si meraci i sega pchna da se oplita v kalchishtata, a skoro shte e prinude da disha ohanyata na osranite si gashti.

  3. Анонимен
    #58

    № 57 ,не дрънкай глупости като не хващаш нищо от правораздаване.

  4. Анонимен
    #57

    Понеже имената на съдиите от Софийския апелативен съд , оправдали Юлиян Ковачки, бяха предвидливо скрити, се разрових навсякъде, вкл. и в сайта на САС. Това, което намерих, направо ме озадачи: Една от съдийките, застанали зад невинността на Юлиянчо, се оказа достолепната съдийка Валя (много хубво българско име !!!) Рушанова - същата тази съдийка, която заедно с Михова и Митева преди няколко месеца оправда убийците от бандата Килърите и ги направиха ангелчета. Добре, че шуменската окр.прокурорка и

  5. Анонимен
    #56

    Уважаеми номер 50, ако не знаеш, добра полиция с "имидж" не се прави. А уви, именно върху имиджа на полицията изглежда са съсредоточени всички усилия на Цветанов. Правят се показни акции, октоподи, и какво ли не, а в действителност хора като Алексей Петров влизат в ареста за 1-2 месеца и после хоп-айде обратно, защото "ние ги хващаме те ги пускат". Ами съберете си такива доказателства, че да не може съда да ги пусне! Ама не можете - защо ли? Напомням на номер 50-ти че неговата любима полиция също така не е разкрила нито едно от знаковите престъпления за последните 10 години - нито 1!

  6. Анонимен
    #55

    Този малоумен е поставен от тези престяпници именно ето за това...да занимават хората с неговите простотии за да не може на този пост да дойде истински човек, кото да реформира системата. Stoni

  7. Анонимен
    #54

    "Лична неприязън към МВР" довела до решение на Апелативния съд да пусне задържани за палежите.Ами поради същата причина и ти си съчини "Октопода" бе.

  8. Анонимен
    #53

    Пенгезов е един от най-корумпираните...

  9. Анонимен
    #52

    Ами Цветанов да стане и един съдия, поне никой да не му е крив и без доказателства да ги вкарва а затвора.... Мократа мечта на всеки милиционер.

  10. Анонимен
    #51

    Хърбел на Щърбел - хвани единия, удари другия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.