Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лични лекари принуждавани против правилата да ходят при карантинирани пациенти

Джипитата нямат нужната защита и нямат място в домовете на пациентите в момента, смятат от съсловната организация

2 коментара
Лични лекари принуждавани против правилата да ходят при карантинирани пациенти

Лични лекари са били принуждавани от здравнитe власти и полиция да ходят по домовете на карантиринани пациенти, за които има съмнения че са с Covid-19, за да ги тестват. Това е в пълно противоречие с указанията за вземане и транспортиране на проби за Covid-19 на националния оперативен щаб. Заради това Българският лекарски съюз се е свързал с щаба и излезе със специална позиция, че общопрактикуващите лекари не трябва да посещават карантинирани пациенти.

"Лични лекари от провинцията са били буквално принуждавани като са били вадени от кабинетите им да ходят по домовете на пациенти със съмнение за коронавирусна инфекция да им взимат проби. Без да са обезпечени по никакъв начин с лични предпазни средства. В това число имам сигнали, че са ги принуждавали с полиция. Става въпрос за колеги от градовете Добрич, Павликени и Варна. В Павликени дори се е случило два пъти.", обясни пред Mediapool д-р Николай Брънзалов, който е общопрактикуващ лекар и зам.-председател на Българския лекарски съюз, отговарящ за извънболничната помощ. Той е категоричен, че подобно поведение и изцяло против всякакви правила в епидемиологията и указанията на кризисния щаб. По думите му това е произлязло от Регионалните здравни инспекции, които не са прочели инструкциите на оперативния щаб.

Според правилата вземането и изследването на подходящи проби при съмнения за инфекция с Covid-19 е приоритет и следва да се ръководи от лабораторен специалист. Т.е. подходящо обучен персонал, който разполага с необходимата защита, тъй като се работи със секрети от потенциално болен.

Д-р Брънзалов коментира, че личните лекари в момента нямат работа по домовете: "Общопрактикуващите лекари си седят в кабинетите и контактът им със заразно болни е само по телефона. Те дават логистична подкрепа и указания, което е много важно. Ако не го правят, пациентите ще се струпат по опашки в поликлиниките. Логистиката е много важен момент в противоепидемичните мерки. При това положение лични лекари да отидат да вземат проби от болни пациенти и да се върнат в кабинета си, може да ги превърне в огнище на зараза. А това че някой не си чете разпоредбите може да има много опасни последствия".

Личните лекари имат нужда от 40 000 маски на ден, а дефицитът е голям

Брънзалов обясни, че до момента личните лекари не са получили никакви предпазни средства по линия на оперативния щаб и се снабдяват сами кой както може. Личните лекари имат нужда от 40 00 маски за еднократна употреба само за ден за тях и медицинските сестри в кабинетите им. Това е огромно количество, което държавата не е разчела, защото по принцип в нормални условия тя няма ангажимент към консумативите на общопрактикуващите лекари и те са длъжни да си ги подсигуряват сами. Настоящата обстановка обаче е епидемична, а личните лекари са в постоянен контакт с болни.

"До момента личните лекари не са получили никакви предпазни средства и дезинфектантни. Моите колеги са герои. Те си ги купуват и намират откъде ли не, дезинфекцираме си помещенията, намираме маски под масата, над масата. Ние не искаме някой да ни ги даде като дарение, искаме да си ги купим на разумни цени, за да можем да се борим с тази инфекция. Защото ако имаме в чакалнята 1 пациент, който кашля, по-важно е да извадя една маска и да му я сложа на устата, защото той е огнище на зараза", каза Брънзалов. Засега няма никакви уверения кога личните лекари ще могат да бъдат снабдени.

"Ние ползваме собствени канали, обменяме си информация в социалните мрежи, докато все още работят куриерски фирми. Мъка е", каза той.

"Аз също съм в постоянен контакт с фабрики, но засега се намират само маски за многократна употреба, на които пък трябва да се търсят филтри. Разбирам, че има дефицит, но трябва да се вземат мерки на по-високо ниво. Ако знам аз как да го направя, бих го направил. Аз постоянно съм атакуван от колеги, че нищо не се прави по въпроса, а реално няма какво да направя освен да седна да ги шия", заяви д-р Брънзалов.

Той обясни, че колегите му трудно се снабдяват и с препарати за дезинфекция. "За момента намираме, но колко още намираме е трудно да се кажа", посочи той.

По-малко пациенти пред кабинетите

Според него се наблюдава дисциплиниране на пациентите и намаляване на опашките пред кабинетите на личните лекари след призивите хората, особено такива с температура, да не се струпват по опашки, освен ако не е крайно необходимо.

"Действително, както и по улиците, пациентите пред нашите кабинети са много по-малко. Ние не можем да извършваме основните си дейности, което естествено ще се отрази и финансово на практиките ни. За тези неща се мисли и към момента, но решения ще се взимат в последствие", каза той.

По думите му обществото трябва да е малко по-дисциплинирано. "Все още има хора, които се събират, не носят маски, най-вероятно защото ги няма. Но могат да сложат шалове, да спазват дистанция, да се мият и най-важното – да не се събират на едно място. Социалната изолация и карантината са най-важният елемент. Основно правило в епидемиологията е ограничаване огнището на инфекцията. На второ място вече идва личната хигиена и маските. Всички пунктове по веригата на епидемичния процес обаче ако се атакуват, България ще мине благоприятно тази коронавирусна инфекция", посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хитър Петър1
    #2

    Каква демокрация...в момента е извънредно положение, Гешефтура, очакват се забрани за излизане от домовете...

  2. А какви точно са "правилата"? Може ли доктор да ти напише рецепта по телефон? Не! Щото няма електронно здравеопазване и електронна здравна книжка. От 30 години ги говорим, но проклетата демокрация и съпътстващата я корупция , бежаберие и печалбарство, не дават! Ще търпим бе! Ако трябва-и ще мрем -за демокрацията. Буквално!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.