Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Личните лекари ще имат до 2000 пациента

11 коментара
Личните лекари ще имат до 2000 пациента

Всеки личен лекар да има не повече от 1500-2000 пациенти в листата си, това предвижда Националната здравна карта (НЗК), която бе представена пред журналисти от зам.-министъра на здравеопазването д-р Матей Матеев в понеделник.

Документът е разработен по заповед на премиера Сергей Станишев, като в изготвянето му са участвали експерти от Министерски съвет, Министерствата на финансите и здравеопазването, представители на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Очаква се НЗК, която посочва как да бъдат преструктурирани лечебните заведения в зависимост от потребностите на населението в шестте икономически региона на страната и съгласно показателите на ЕС в областта на здравеопазването, да бъде одобрена от правителството до края на януари 2007 година. Вероятно тя обаче ще влезе в сила най-рано през 2008 година.

От здравното ведомство настояват НЗК да има задължителен характер, а не както се предвиждаше досега – само препоръчителен.

По думите на Матеев пациентските листи на джипитата трябва да имат горна граница, тъй като те не могат сами да поемат лечението на повече от 2000 души. Личните лекари ще записват пациенти над тази бройка, само ако си наемат подизпълнители или обединят практиката с друго джипи, уточни Матеев.

В момента средно на общопрактикуващ лекар се падат по близо 1500 пациенти. В зависимост от броя на населението по места ще се определя и максималният брой на личните лекари, с които НЗОК ще сключва договор, е предложението на работната група, изготвила НЗК.

На практика това ще доведе до намаляване броя на джипитата, с които касата ще работи, тъй като в момента те са 5232, а според НЗК трябва да са около 4900 души.

Същото важи и за специалистите, които от 10 000 трябва да станат около 5 000 души.

В 14 области няма достатъчно лични лекари

Въпреки че се увеличава броят на личните лекари, в малките населени места в14 области има недостиг на джипита, защото те са неравномерно по региони и  са съсредоточени предимно в градовете, коментира здравният министър Радослав Гайдарски.

Целта на НЗК е да преразпредели медицинския персонал и лечебни заведения така, че всеки гражданин да има равен достъп до здравеопазване, независимо от това къде живее, допълни той.

Според проекта така на един личен лекар ще се пада по един специалист, а не както в момента – по двама. Според Матеев по този начин ще отпадне и проблемът с недостига на направления за преглед при специалист.

Предвижда се проектът да съдържа и максималния брой на болниците, с които касата ще работи. Това обаче не се отнася до частните лечебни заведения, които не са включени в проекта.

Матеев подчерта, че частните болници няма да бъдат изолирани, а ще се състезават наравно с общинските и държавните. Ще се обявява обществена поръчка и който предложи по-добри условия и цена, както и по-качествени услуги, той ще работи, каза още той.

На един лекар се пада по една медсестра

Гайдарски отбеляза, че в скоро време медицинските сестри у нас ще бъдат по-малко от лекарите. Сега на всеки лекар се пада по една сестра, което е доста по-малко в сравнение с практиката в ЕС. Там на един лекар има три медицински сестри.

Според здравния министър това е много тревожен факт. По думите му липсата на медицински сестри не дължи не само на ниските заплати в сектора, но и на факта, че много от сестринските колежи са закрити.

НЗК предвижда и преструктуриране на болниците. От такива за активно лечение, някои от тях ще станат в болници за рехабилитация или хосписи, където пациентите могат да бъдат долекувани за по-продължителен период.

Целта на здравното министерство ще бъде на всеки 1000 жители да има осигурени 4,3 легла за активно лечение и 1,2 за долекуване.

Матеев даде пример с човек, който се е счупил крака. Той може да лежи в болница до 7 дни, но цялостното лечение, което включва физиотерапия и грижи за болния, трае около три месеца. Той бе категоричен, че лечебни заведения няма да бъдат закривани, а само преструктурирани.

Към края на 2005 г. у нас има само 59 хосписа, затова от здравното министерство ще се стремят увеличат техния брой.

НЗК предвижда общинските многопрофилни болници вече да разполагат минимум по 50 легла и поне четири отделения. Идеята е във всеки един от районите да има и високотехнологична болница, до която всеки пациент да стига най-много за час.

Очаква се пневмо-фтизиатричните (за белодробни лечения) , кожни и венерически диспансери да станат отделения към многопрофилните или специализирани болници. Онкодиспансерите ще се превърнат в специализирани болници за лечение ракови заболявания, а психодиспансерите ще се деинституционалират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Moje, moje
    #12

    "Ne triabva lekarite da imat pove4e ot 1200 pacienta i sas zapla6tane na pacient po 1.20 lv. Samo po tozi na4in lekariat moze da osigori med. pomo6t i to dostoino" Da dostoyno za kogo za lekarite? Zaplatite na lekarite zavisyat ot platejosposobnostta na klientite im. V Amerika mlad lekar potcva s okolo 90-100 hil godishno predi danaci ot koito plashta zastrahovka koyato mu pokriva za sadebni razhodi. Zashtoto vseki lekar e saden za greshki. Da v BG lekarite ako mojeshe da gi sadyate mnogo malko

  2. болна
    #11

    Какво има да ги жалим?Сами си пресметнете, че за всеки записан пациент лекарят получава средно по лев на месец.1000 по левче - колко прави на месец само за това, че ги има на списък.Отделно почваме да смятаме по колко получават от НЗОК за всеки преглед, плюс потребителската такса.Имаме предвид и че за всяка попълнена рецептурна книжка също вземат пари от болните ни родители.Е, кой е зле с нашите здравни осигуровки?

  3. фрас
    #10

    Стига сте жалили тези измамници. Събират се едни хора( от НЗОК) с други хора(лекарите) и решават как да похарчат парите на трети хора(осигурявящите се). Третите нямат думата-няма конкуренция на НЗОК, вноските са задължителни. Лекарите са рушветчии, използващи базата на болниците като бащиния за да рекетират пациентите, всеки болен плаща за всичко на ръка, няма осъден лекар за некадърност и още и още. Като не им харесва, да напуснат държавните болници и да излязат на частна практика.

  4. ДА
    #9

    Нали, уж, сме пазарна икономика.Според търсенето и предлагането- ако избера лекаря- специалист,здравната каса ще му плаща, ако не- няма. Защо трябва да се ограничава броя? По-малко лекари, по-малко разходи ли? Каква е тъпата логика?! От по-малко лекари, болните няма да намалеят, просто парите ще се разпределят между по-малко специалисти и чакането пред кабинетите ще едно от неприятните последици!

  5. matematika
    #8

    ako smetnete 7 800 000 naselenie razdeleno na 2000 (max br pacienti spored novata karta) kolko GP-ta pravi tova? 3 900

  6. мунчо
    #6

    .....

  7. Сливо Поле
    #5

    Другари комуняги,Не вие а СВОБОДНИЯТ ПАЗАР определя броя налекарите!!!Завинаги с СССР (се се сере)

  8. Дедов
    #4

    Нали ви стана ясно - ограничава се броя на записаните пациенти, което щяло да доведе до намаляване броя на GP тата! Е гати и министъра. Айде в медицинската академия математика не учат, ама поне от гимназията да му е останали нещо!

  9. lekar
    #3

    Ne triabva lekarite da imat pove4e ot 1200 pacienta i sas zapla6tane na pacient po 1.20 lv. Samo po tozi na4in lekariat moze da osigori med. pomo6t i to dostoino

  10. lekar
    #2

    Palna ko4ina

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.