Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидери на македонски албански партии критуват от Тирана политиката на Скопие

0 коментара

В Македония албанската група, наричаща се Национална освободителна армия, информира средствата за масова информация за исканията си. Те са: промяна на Конституцията (на македонски -- "Уставот") с цел слагане край на дискриминацията срещу албанското етническо малцинство. Преброяване на населението, което да установи, че това малцинство всъщност е мнозинство в някои македонски райони. Обявяването на бившата югославска република за двунационална държава. Привличане на международната общност за посредник при решаването на конфликта в и около Танушевци.

Сегашното македонско правителство е съгласно с последното, тъй като с дипломатическата си дейност през изминалата седмица се стреми точно към това. Но за предните три то не иска и да чуе. Изглежда крайно малко вероятно тези три искания да станат популярни на Балканите освен сред самите албанци в Македония.

Начинът, по които тези искания се поставят, е неприемлив от всякаква гледна точка на международните отношения. По същността тези искания обаче не са нелегитимни.

Защо?

Правителството на Любчо Георгиевски е несравнимо по-благосклонно към албанците от своя предшественик, бившите комунисти водени от Бранко Цървенковски. Най-често цитираното обстоятелство в подкрепа на това е фактът, че в него участват албанци, измежду които външният министър на бившата югославска република е най-очевидният пример. Миналата година правителството официално санкционира така наречения Албански университет в село Мала Речица, до Тетово, който в миналото се бе превърнал в нещо като ябълка на раздора между славянското мнозинство и албанското малцинство. Но албанците в Македония, чиито брой варира от 400,000 до 1 милион (в зависимост от това кой ги брои), продължават да са дискриминирано национално малцинство. Президентът Борис Трайковски, както предшественика си Киро Глигоров, говори за "македонците и другите жители." На много албанци е отказано македонско гражданство. Официалната безработица достига 60%. Македонските полицаи обичат да ги удрят по главите с гумени палки. В резултат на което по време на последните вълнения и насилие мнозина предпочетоха да търсят убежище в Косово, където имат роднини, а не помощ от собственото си правителство.

В тази светлина кризата в Танушевци е драстична, но не уникална. Самият факт, че Танушевци се случи, би трябвало да накара правителството в Скопие да разбере, че неговите красиви думи за единна национална държава не значат много в лицето на етническите и социални реалности. Селцето се намира на 24 километра по права линия от столицата, но по лъкатушещите планински пътища разстоянието е двойно. От Скопие до там няма автобусна връзка. Най-близките болници и училище се намират през границата - във Витина, Косово - един час път пеша.

До миналата година планинската граница между Македония и Югославия не бе демаркирана, тъй като значението ѝ бе предимно административно. Повечето жители на Танушевци винаги са се смятали за косовари. Те почти не са усетили разпадането на Югославия, но в края на 1990-те години, тяхното селце се превръща в депо за контрабандно оръжие за Армията за освобождение на Косово. След като и АОК се разпада, оръжейният бизнес, който започва да се превръща в основен поминък на населението, се пренасочва към Армията за освобождение на Прешево.

Миналата година границата между Македония и Югославия е демаркирана (което се прецянава като дипломатически успех), и оставя Танушевци от македонска страна. В селото влизат македонски полицейски части, проверяват документите за самоличност, и изгонват няколко стотин жители, които нямат македонско гражданство в Косово. Семействата на изгонените скоро ги последват на север.

Танушевци и случващото се около него е прекалено малко за да предизвика нов въоръжен конфликт или балканска война. Но то е ясен сигнал за управляващите в Скопие, че в случай, че така наречения "албански въпрос" не бъде решен рационално и приемливо, Танушевци ще се повтори. Може би в Тетово. Може би в Гостивар. Може би в Скопие. А може и на всички тези места едновременно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.