Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите на ЕС са разделени по въпроса за среща с Путин

3 коментара
Ангела Меркел говори в Бундестага в четвъртък, сн. ЕПА/БГНЕС

Франция и Германия призоваха за среща на високо равнище между представители на Европейския съюз и руския президент Владимир Путин, но тази позиция срещна остра съпротива от Полша и балтийските държави.

Германската канцлерка Ангела Меркел каза, че ЕС трябва да намери начини да започне пряк диалог с Русия.

"Конфликтите могат да се разрешат най-добре, ако освен това си говорите", подчерта тя.

"Дискутирането с Русия е необходимо за стабилността на Европа, но този диалог трябва да бъде амбициозен и да има изискване да не се правят отстъпки от нашите ценности и интереси", каза днес френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Франс прес.

Австрийският канцлер Себастиан Курц приветства френско-германското предложение, отбелязва Ройтерс.

"Много се радвам да видя най-накрая стъпки за диалог с Русия", заяви той, пристигайки срещата на върха в белгийската столица.

"Географски ние сме по-близо до Русия, отколкото са САЩ, не можем просто да стоим настрани и да наблюдаваме диалога между Съединените щати и Русия, докато много въпроси като Украйна ни засягат повече, отколкото САЩ."

Други страни обаче проявяват скептицизъм към този подход и призовават за предпазливост, отбелязва ДПА.

"Не виждаме никакви радикални промени в поведението на Русия", заяви литовският президент Гитанас Науседа.

Той добави, че ако ЕС започне да се стреми към контакти, без да е имало позитивна промяна, ще изпрати лош сигнал на партньорите си, например на страните от Източното партньорство.

Нидерландският премиер Марк Рюте заяви, че не е принципно против преки контакти с Русия, но няма да участва в подобна среща.

В момент, когато лидерите на ЕС може да открият пътя към възобновяване на срещите на високо равнище с Русия, украинския министър на външните работи Дмитро Кулеба осъди опасното отклонение от европейската политика на санкции срещу Русия, предаде Франс прес.

Инициативите за подновяване на срещите на високо равнище ЕС-Русия, без да има напредък от страна на Москва, могат единствено да подкопаят ефективността на режима на санкции срещу режима на Владимир Путин, заяви Кулеба в Брюксел след среща с ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел. Това може само допълнително да разубеди Русия да не прилага Минските споразумения, приети през 2015 г. за слагане край на насилието в Източна Украйна, посочи още министърът.

Решението за замразяване на срещите на върха между ЕС и Русия беше взето през 2014 г. след офанзивата на Русия срещу Украйна. За съжаление, оттогава Русия не е показала никакво намерение да промени политиката си, било то към Украйна или към ЕС, отбеляза Кулеба.

Руският президент Владимир Путин подкрепи идеята за възстановяване на диалога и контактите между Москва и Европейския съюз.

"Подобен диалог е наистина необходим както за Брюксел, така и за Москва", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери.

"Смятаме подобно предложение за положително", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #3

    Показателно в случая е как гражданите на самия Европейски Съюз нямат доверие в политическите си лидери относно способността им да отстояват принципите на Съюза в отношенията с Русия. И причини за това има повече от достатъчно - например решението на Германия да построи Северен Поток 2 въпреки възраженията на Украйна, Полша, Прибалтийските страни и САЩ. Как при това положение Меркел иска някой да и вярва, че няма да направи и други отстъпки пред Русия, или пък че няма да поставя на първо място интересите на собствената си страна /което наистина в края на краищата е нейната работа/, дори и когато това става за сметка на общите интереси на Съюза и/или на други съседни на Съюза страни?

  2. асен
    #2

    клъстата берлинска ханъма май ще почва работа в роснефт при кнойсел и шюсел. а геронтофилът бърза да не остане назад!

  3. Практик от София
    #1

    М-да, и Ангела, както и Герхард, имат богат опит за твърде преки контакти с историческата изедница на Европа. За каквото и да си отвори устата фрау канцлерин, все бисери изпадат: "Да спасим дизела" "Европа на две и три скорости" "Да накажем лошата Полша" "Руснаците не са ни врагове, а партньори" "Северен поток 2" представлява полезен актив за целия ЕС" Меркел е видна като рибка в аквариум, гледана отстрани. Но и нейните приемници в партията и държавата са от един и съши дол дренки. Подмосковски дол. Та такива ми ти работи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.