Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите на ЕС се споразумяха за по-строги бюджетни правила

26 страни, сред които и България, влизат във фискален съюз

47 коментара

Европейските лидери постигнаха историческо споразумение за нов фискален съюз с по-строги бюджетни правила в еврозоната, включително ангажимент за балансирани бюджети и автоматични санкции при високи дефицити, който да доведе до по-дълбока икономическа интеграция в еврозоната. Само Великобритания отказа да се присъедини към съюз с останалите 26 страни членки на ЕС и остана изолирана.

 

Идеята на Херман ван Ромпой реформата да стане с протокол към договора, не се осъществи заради съпротивата на Лондон. Правната форма на новата договореност ще е междуправителствено споразумение.

 

На последното за годината заседание на Европейския съвет бе приета декларация, според която националните бюджети в еврозоната ще трябва да са балансирани като този принцип ще се счита за спазен, ако годишният структурен дефицит не надхвърля 0.5% от номиналния БВП.

 

В документа също така се казва, че това правило трябва да се приложи в националното законодателство като за това ще следи Европейският съд.

 

Освен това се предвиждат автоматични санкции за страни, чийто номинален дефицит надхвърля 3 процента от БВП, освен ако еврозоната не реши друго с квалифицирано мнозинство от 3/4.

 

Всичките 17 страни от еврозоната приеха новото споразумение, а други девет страни от ЕС обявиха, че ще подпишат след консултации с националните парламенти. Засега само Великобритания е отхвърлила възможността да утвърди този документ.

 

Новото споразумение трябва да бъде одобрено през март 2012 година.

 

"За съжаление изпуснахме възможността всички да подкрепят промяната на договора, но все пак си е постижение, че близо 10 страни искат да си сътрудничат с нас”, заяви Ромпой.

Френският президент Никола Саркози първоначално съобщи, че Унгария също не е пожелала да участва в споразумението, но унгарски дипломат уточни по-късно, че страната му ще се посъветва с парламента преди да вземе окончателно решение.

Лидерите на ЕС не успяха да се споразумеят за промяна на Договора на ЕС с цел да се реформира еврозоната и затова се ориентираха към варианта за договор между 17-те страни от еврозоната и останалите желаещи да се присъединят.

Споразумението между 27-те се провали, след като британският премиер Дейвид Камерън поиска отстъпки, които Германия и Франция не бяха склонни да направят.

"Бихме предпочели да въведем промените чрез промяна на договора на ЕС, приета от всички 27 страни членки на блока," посочи френският президент Никола Саркози."Това не бе възможно заради позицията на нашите британски приятели," допълни той.

Камерън отговори, че предложеното споразумение не е в интерес на Великобритания. "Затова не се съгласих. Позволяваме на останалите да направят, това което искат. Това е трудно решение, но правилно,"заяви Камерън.

Британският лидер бе подложен на натиск от евроскептичните членове на неговата Консервативна партия, които настояха той да получи значителни отстъпки в замяна на подкрепата за реформи на договора на ЕС, които са политически деликатни за Великобритания.

Никола Саркози заяви, че новото споразумение ще включва френско-германските предложения в цялост и подчерта, че като се върви по междуправителствения път няма да има "безкрайни забавяния", с каквито са свързани промените в договора на ЕС. "Последната дума от текста трябва да бъде написана до март. Искаме да се движим бързо ", посочи Саркози.

Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой заяви още, че не е постигнато споразумение за еврооблигациите, които според някои анализатори са най-добрият начин за излизане от кризата в еврозоната. Германия се противопоставя категорично на това предложения, като самият Ромпой и Европейската комисия го подкрепят.

ЕС се отказа да принуждава частните банки да участват във финансирането на програмите за стабилност на съюза. Първоначално Германия настояваше частните банки да бъдат задължени да участват във всяка спасителни финансова помощ, плашейки пазарите и увеличавайки пазарния натиск върху валутата на еврозоната.

"Първоначалният ни подход към участието на частния сектор, който имаше много отрицателен ефект върху дълговите пазари, официално приключи," посочи Ромпой.

Президентът на ЕС обяви едно по-конкретно споразумение за централните банки на страните от ЕС, които ще заемат на Международния валутен фонд (МВФ) до 200 милиарда евро, които да се използват в подкрепа на проблемните страни от европейския валутен съюз.

Лидерите обещаха също така да ускорят с една година започването на дейността на новия Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), който е на стойност 500 милиарда евро и ще влезе в сила от юли 2012 година. Предложенията временно да бъдат обединени средствата на този механизъм и 250-те милиарда евро останали в сегашния спасителен Европейски фонд за финансова стабилност , който иначе трябва да приключи през 2012 година, остават противоречиви. Лидерите от еврозоната посочиха в съобщение, че ще направят нова оценка по въпроса през март.

Президентът на Европейската централна банка Марио Драги определи като много добър резултат за еврозоната взетите до момента решения на срещата на върха на ЕС в Брюксел. Вчера той попари надеждите, че банката ще започне изкупуване на държавни облигации на страни от еврозоната и каза, че спасителният фонд остава основен инструмент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Иванов, Швеция
    #47


    ИСТОРИЧЕСКО ФИАСКО !

    "Европейските лидери постигнаха историческо споразумение ..."

    Постигнаха "споразумение"-нищо евентуално в бъдеще да се споразумеят (или хич да не се споразумеят) за незнам какво си, още ненаписано "черно на бяло" ! Споразумяха се да наречат "историческо споразумение" историческото фиаско на невенчаната двойка Саркози-Меркел да наложат като задължителен за всички нов договор-закон на ЕС собствените си тарикатлъци-оглупявания (при това все още недоизбистрени и помежду им) всички

  2. Анонимен
    #46

    ааа ето на канцлерът "Дявола Мизеркел" и президентът "Козел Заколи" се хилят като пачи. скоро за тях ще има изненада, хахаха - чува се шум на печатница на хартийки-евренца. а този 3-тия дето се е строил в 5 редици ... мале калпазани, ще оправят ЕС ... така и ще го оправят :)))

  3. Анонимен
    #45

    Един висш европейски дипломат (цитиран от Ройтерс) характеризира изхода на срещата така "Британия се на.сира, Германия се муси, Франция се усмихва."

  4. Анонимен
    #44

    Поздравления за Камерън,както винаги адекватен за разлика от разюзданата европейска бюрокрация!

  5. Анонимен
    #43

    Недоразумението Дянков май ще надмине и др.Костов по съсипията, на която подлага България...

  6. Анонимен
    #42

    кой процент бе, мила 41? този на бездетните италиенки ли? hahahaaaa...

  7. Анонимен
    #41

    Граждани на Русе, забравили сте да кажете как може да се влкючи човек към тази петиция. Аз също смятам, че този процент е нисък, но не е лошо да има все пак ограничение, да не станем от социална социалистическа държава. Може би 50% е ок - т.е. държавата да не може да прибира повече от 50% от БВП като данъци, такси и т.н. В момента това е 34% срещу 43% в Германия и 53% за швеция и 15% за щатите.

  8. Анонимен
    #40

    ше ти дам един жокер: питай азер масларов, приятела на социалистите на серги. ах, как им разкрихме спиралата, ама нищо де, вие да не си се притеснявате тамам! еврокомисарите са с вас!!! пари са давани, треа са земат :-) джон котарака:

  9. Анонимен
    #39

    38. вие сте еврейския инспектор, вие треа да кажете, на нас ни е през какоуро нагосмучи!капиш?

  10. Анонимен
    #38

    Е, в крайна сметка приеха автоматични мерки, които ще бъдат задействани ако бюджетните дефицити надхвърлят 3%. Не стано ясно дали достъпа до европейски средства е облекчен за страните в лошо състояние, което беше проблема на нашето правителство и накара журналистите да пишат за някакви "бонуси", хехе. Това обаче е добре за по-далечното бъдеще, ама в настоящето какво става - фалират ли Гърция, Италия и т.н., или ще социализираме загубите с печатане на пари като в щатите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.