Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите на ЕС ще обсъждат дългосрочни мерки за понижение на енергийните цени

3 коментара

Темата за понижение на енергийните цени с цел подобряване на конкурентноспособността на европейската индустрия ще е в центъра на дебата на лидерите на ЕС на предстоящата им среща на 22 май. Предвидено е са се обсъждат спорни въпроси като добива на шистов газ и климатичните промени.

"Високите енергийни цени и разходи спъват европейската конкурентноспособност", се казва в проектодоклада, цитиран от EurActiv. Страните от ЕС са призовани да дебатират как Европа да бъде конкурентна на световния пазар и как да бъдат понижени енергийните цени в момент на драстично съкращение на инвестициите в енергийна инфраструктура и генериращ капацитет.

Предвижда се в края на 2014 г. да бъде изготвен анализ за енергийните разходи на страните членки.

В контекста на европейската енергийна политика, конкурентноспособността се разбира като преосмисляне на политиките на ЕС в борбата с климатичните промени.

Влиятелната работодателска организация BusinessEurope наскоро призова председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу към радикално преоритентиране на енергийната политика на ЕС от борба с климатичните промени към конкурентноспособност, базирана на разходите, и сигурност на енергийните доставки. В проектозаключенията се посочва, че целта на ЕС е да гарантира "равнопоставеност за бизнеса и индустрията", така че те могат да се конкурират на световния пазар, като се вземе предвид по-специално въздействието на изместването на въглеродните емисии.

Изместването на въглеродните емисии е жаргон за изнасяне на европейски  предприятия в чужбина заради сравнителните предимства, от които те могат да печелят поради по-свободния режим на изискванията, свързани с климатичните промени.

Лидерите на ЕС ще възложат на ЕК да оцени по-системно и местните източници на енергия, както конвенционални, така и неконвенционални. Под неконвенционални източници обикновено се разбира добивът на шистов газ, за който мнозина смятат, че предизвика промишлен подем в САЩ, но се гледа с подозрение от няколко държави от ЕС.

По отношение на конвенционалните ресурси, няколко страни от ЕС проучват офшорните полета за газ и петрол, техните индустриални партньори са фирми от САЩ или Израел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Подплашиха се западните братчета от събитията в нашата мила родна страна.

  2. Анонимен
    #2

    Хехе, все пак успяхме да повлияем за нещо положително в ЕС !

  3. Анонимен
    #1

    КОЕ ДА ЖЕРТВАМЕ - ЕВРОПА И НЕЙНИЯ ЧИСТ ВЪЗДУХ И ПО ТОЗИ НАЧИН ДА ЖЕРТВАМЕ И БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПЕЙЦИТЕ ИЛИ ДА ПРЕУСТРОИМ ИНДУСТРИЯТА И ДА ОПАЗИМ КОНТИНЕНТА СИ ЧИСТ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.