Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите на ЕС започват преговорите за новото ръководство на Общността

Социалисти и либерали вече обсъждат общ кандидат за шеф на Европейската комисия

4 коментара
Меркел и Макрон

Лидерите на страните членки на Европейския съюз се събират на извънредна среща в Брюксел, за да започнат преговорите за новото ръководство на Общността след изборите, които разместиха политическата картина в Европа.

Срещата ще започне вечерта в сряда и се очаква да продължи до късно през нощта.

Двете основни европейски партии – дясната ЕНП и социалистите от ПЕС, претърпяха ограничени щети на вота, но изгубиха мнозинството си. В същото време либералите от АЛДЕ взеха 40 депутати повече и заедно със "Зелените", които постигнаха пробив на вота, създават възможности за нови коалиции в рамките на Европейския парламент.

Тази вечер се очаква Европейският съвет да обсъди възможностите за определяне на следващия председател на Европейската комисия. Не е изключено лидерите на ЕС да се откажат от практиката да избират от вече излъчените кандидати - Манфред Вебер (ЕНП), Франс Тимерманс (социалисти), Маргрете Вестагер (АЛДЕ), Ска Келер (Зелени), Нико Куе (Европейска обединена левица), Ян Захрадил (Европейски консерватори и реформатори).

Oсновните политически партии обаче поискаха изборът на новия шеф на ЕК да е от предварителните кандидати.

Очакват се и сблъсъци между водещите страни в ЕС Германия и Франция, както и опит на по-периферните страни да наложат техни кандидати за някои постове по върховете на ЕС.

ЕП настоява новият шеф на комисията да е от издигнатите кандидати

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни коментира, че "мнозинството" ще подкрепи за председател на Европейската комисия само някой от участвалите в процеса на предварителни водещи кандидати.

Той направи това съобщение пред журналисти след заседание на председателите на досегашните парламентарни групи. Попитан за уточнение кой се причислява към "мнозинството", Таяни не уточни.

Той отбеляза, че председателският съвет е приел изявление, в което се посочва, че преди Европейският съвет да излъчи кандидат за председател на ЕК, трябва да се посъветва с ЕП, както постановява европейското законодателство.

Новият председател на ЕК трябва да бъде предложен от Европейския съвет и утвърден от новоизбрания ЕП, където разпределението на силите бе променено с изборите миналата седмица. По този повод председателският съвет на ЕП заявява, че ще бъде подкрепен само кандидат за ръководител на ЕК, който е участвал в предварителното състезание, съобщи БТА.

Водещият кандидат на Европейската народна партия (ЕНП) за председател на ЕК и досега ръководител на парламентарната група на ЕНП Манфред Вебер заяви на пресконференция, че партията му подкрепя изискването начело на комисията да застане участник от предварителното състезание.

Той настоя политическите сили да разговарят по съдържанието на предизборните програми, за да постигнат съгласие кого да назначат за председател на ЕК. Трябва да се съберем и да постигнем общо съгласие "за стабилност и промяна на Европа", каза Вебер. ЕНП е готова за необходимите отстъпки, защото, макар да оставаме най-голямата група в ЕП, изгубихме подкрепа на изборите. Каним на разговорите всички, допълни той.

Социалистите и "Зелените" също настояват за предварителните кандидати

Председателят на парламентарната група на социалистите Удо Булман се присъедини към настояването първо разговорът да се насочи към управленската програма на следващия председател на ЕК. По неговите думи ще бъде "голяма грешка", ако Европейският съвет не се съобрази с предварителните кандидати. Първо трябва да постигнем съгласие по съдържанието, после за личностите, ще се борим за кандидата на социалистите Франс Тимерманс, постоянно расте вероятността за постигането на достатъчно подкрепа за него, добави Булман.

По неговите думи първостепенните задачи пред ЕС са справянето с измененията в околната среда и постигането на социална справедливост. В ЕП има ясно мнозинтво на проевропейските сили, ще разговаряме с всички тях, посочи Булман.

Ска Келер (Зелени) също потвърди подкрепата за процеса на избор на водещ кандидат за председател на ЕК. Ролята на ЕП не може да бъде заобиколена, посочи тя.

Келер поясни, че Маргрете Вестагер (АЛДЕ) е сред водещите кандидати и уточни, че Зелените настояват за равно разпределение на висшите постове в ЕС между мъже и жени. Келер отбеляза, че не възприема като равностоен кандидат за председател на ЕК Мишел Барние (ЕНП), защото не е участвал в предварителното състезание.

Резерви в АЛДЕ

По думите на Таяни, АЛДЕ подкрепят процеса на водещите кандидати. Това обаче не бе потвърдено от председателя на групата на либералите в ЕП Ги Верхофстат, който не се яви пред медиите, както повечето участници в днешното заседание на председателският съвет.

АЛДЕ разпространи впоследствие съобщение, в което се посочва, че Верхофстат не подкрепя процеса на предварителните кандидати за ръководител на комисията. Допълва се, че това се дължи на решението европейските избиратели да не могат да гласуват пряко за председател на ЕК.

Габриеле Цимер от Европейската обединена левица (ЕОЛ) посочи, че преговорите за разпределението на висшите постове в ЕС трябва да бъдат водени открито и прозрачно. Не приемаме договорки на тъмно извън ЕП. Съгласни сме да бъде утвърден някой от водещите кандидати за председател на ЕК, но искаме отново да проверим предизборните програми. Желаем да участваме в преговорите, добави тя.

Според изборните резултати ЕНП (180), социалистите (146), Зелените (69) и ЕОЛ (39) ще имат в следващия ЕП общо 434 места. Мнозинството, необходимо за избора на следващия председател на ЕК, е 376 гласа, което показва възможност процесът да завърши без подкрепата на АЛДЕ (109 мандата). 

Сблъсък между Франция и Германия

Франция и Германия влязоха в сблъсък за лидерство в ЕС, след като изборите доведоха до раздробен Европейски парламент, което на свой ред постави началото на надпревара за ръководните постове в съюза, коментира вестник "Файненшъл таймс".

Изданието припомня, че либералната партия на френския президент Еманюел Макрон поиска кандидатът за председател на Европейската комисия да бъде човек, който да може да състави здраво парламентарно мнозинство "отвъд партийните линии". П този начин "Република, напред!" дава знак, че иска алтернатива на германеца Манфред Вебер, който е кандидатът на Европейската народна партия.

Паскал Канфен, вторият човек в листата на партията на Макрон, заяви, че Вебер е "напълно дисквалифициран". "Файненшъл таймс" цитира друг френски представител, според когото: "Ние не сме за (кандидатурата на Вебер) и никога не сме били, а сега сме в по-добра позиция да обясним защо".

Анегрет Крамп-Каренбауер, председател на германския десноцентристки Християндемократически съюз (ХДС), обаче е на мнение, че изборите са засилили шансовете на Манфред Вебер да оглави Европейската комисия.

"Файненшъл таймс" отбелязва, че снощи испанският премиер социалист Педро Санчес е бил на работна вчера в Елисейския дворец, за да обсъдят с Макрон евентуалното издигане на друг кандидат вместо Вебер, пише БТА.

Изданието цитира мнението на Катрин де Врийс, професор по политология в Амстердамския свободен университет, че либералите и техните съюзници ще опитат да наложат своя интерпретация на изискването лидерите на страните членки да се съобразяват с резултатите от изборите, когато избират ръководителя на Европейската комисия.

Вишеградската група иска Шефчович за шеф на ЕК

Четирите страни от Вишеградската група планират да предложат настоящия еврокомисар за енергетиката и заместник-председател на Европейската комисия Марош Шефчович за бъдещ председател на изпълнителния орган на ЕС, пише чешкият вестник "Хосподарске новини".

Изданието се позовава на чешки и европейски източници. Според тях Чехия, Полша, Словакия и Унгария биха могли също така да предложат Шефчович, който е опитен дипломат, да заеме и поста на върховен представител на ЕС за външната политика, ако не бъде одобрен за председател на ЕК.

Тази вечер лидерите на страните членки на ЕС ще се срещнат в Брюксел, за да направят оценка на изхода от евровота и да започнат процеса на пазарлъци за ръководните постове в ЕС и за европейските политики.

Училият в Москва Шефчович, който е на 52 години, е член на ЕК от 2009 година. Той се кандидатира и на президентските избори в Словакия през март.

Тогава беше подкрепен от лявата партия Смер-социална демокрация, доминирала словашката политика от 10 години, но изгуби вота, спечелен от либералната адвокатка Зузана Чапутова.

По време на предизборната кампания за президентските избори Шефчович каза, че иска да се противопостави на надигащата се вълна на евроскептицизма в ЕС.

Самият Шефчович миналия месец каза, че ще се бори за поста на председател на ЕК, но после оттегли кандидатурата си и подкрепи заместник-председателя на ЕК Франс Тимерманс, който е негов колега от Партията на европейските социалисти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Понеже в исторически план ние проспахме създаването на бюрократична Европа, то сега трябва бързичко да наваксаме. Първо: на тези срещи се чуват новите идеи, които водещите лидери после присвояват като своя политика, ако сметнат че им се налага да го правят. Второ: всички политици знаят, че страните в съюза не са равнопоставени, но само Юнкер и Макрон бяха честни да го заявят публично. Изводи: когато видите честен политик, взирайте се в изказванията му, за да разберете за какво си говорят големите...

  2. edin.drug
    #3

    Чудесна работа свършиха "консерваторите" - целият ЕС се измести наляво. Могат да се поздравят с успехите (за тези, които няма да усетят - това е горчива ирония).

  3. анита хегерланд
    #2

    Нещо като тото-фиш: най-силният кандидат няма потребността непременно да управлява, но по-слабият му коалиционен партньор има нуждата да се чувства силен, за да го подкрепя.

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Европейският съвет започва процедури за назначаване на висши постове на ниво ЕС. Европейският съвет отговаря по-конкретно за: --избирането на председател на Европейския съвет --представянето на предложение за председател на Европейската комисия --назначаването на върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност --официалното назначаване на целия състав на Комисията --назначаването на членовете на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), в това число на председателя на ЕЦБ. Боко ще иска за българския комисар избран ресор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.