Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите на Германия, Италия и Франция обсъждат бъдещето на ЕС

4 коментара
  • Ангела Меркел, Матео Ренци и Франсоа Оланд

Ръководителите на Германия, Италия и Франция обсъждат в понеделник край Неапол състоянието на Европейския съюз след Брекзита.

Италианският премиер посрещна германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд на кораб на италианските военноморски сили. Тримата ще обсъждат бъдещето на ЕС след референдума във Великобритания на ранна работна вечеря на борда на самолетоносача "Гарибалди" и се очаква да дадат съвместна пресконференция.

Корабът е флагман на европейската мисия "София" в Средиземно море, чрез която ЕС се опитва да пресече трафика на мигранти, да обучи либийски гранични патрули и да помогне за спазване на оръжейното ембарго, наложено на Либия.

Преди срещата тримата лидери положиха венец на гроба на Алтиеро Спинели на остров Вентотене. Според историците Спинели е един от текстовете, поставили началото на европейския федерализъм.

Това е втората среща на лидерите на трите водещи икономически сили в еврозоната, след като британците гласуваха за излизане от ЕС. "Те ще дойдат, за да обсъдим как да изстреляме наново Европа от дъното", каза вчера Ренци. По думите му това е "отворена игра, но тя трябва да бъде изиграна".

"Понеделникът цели да покаже единството на трите най-големи страни в Европа, а не да създава някакъв специален клуб", каза дипломатически източник в Париж, цитиран от Ройтерс. Според него Меркел, Ренци и Оланд само целят да създадат база за предстоящата среща на върха на ЕС в Братислава.

В Брюксел и Берлин има опасения, че вотът на британците може да доведе до подобен референдум в Холандия за евентуално напускане на евросъюза, посочва агенцията и отбелязва, че Меркел, Ренци и Оланд са на различни мнения как да се ускори икономическият растеж и да се намали безработицата в ЕС.

Ренци: Европа има нужда от инвестиции и разчупване на бюрократичните правила

Европа трябва да инвестира в отбраната, образованието и културата и да разчупи бюрократичните правила, заяви италианският премиер Матео Ренци, цитиран от Ройтерс малко преди минисрещата на върха.

Ренци каза, че ЕС трябва да преодолее резултатите от референдума за Брекзит и вълната от атаки, извършени в последно време от радикализирани нападатели, и да преоткрие ролята си.
Ние трябва да инвестираме в обща отбранителна политика, в дигитални иновации, в училищата, в културата. Европа е любяща майка на нашите ценности, тя не е студен пазител на бюрократичните правила, които са трудни за приемане, каза Ренци.

Символното значение на Велтоне

На остров Вентотене е лежал преди време в затвора един от бащите основатели на Европа, отбелязва Франс прес.

През периода 1941-1943 г. фашисткият режим използва острова като място за заточение на политическите си опоненти, главно комунисти. За тези две години близо 2000 души попадат в тъмниците на затвора "Санто Стефано" на Вентотене, наричан "карантинен остров".

Сред тях е Алтиеро Спинели, журналист и активист на компартията. През 1927 г. той е осъден на 16 години затвор за материали, в които критикува властта на Бенито Мусолини. Преместен на острова през 1941 г., той съчинява тайно там "Манифеста от Вентотене", нареждан от историците сред текстовете, сложили начало на европейския федерализъм.

Написан на листчета цигарена хартия и скрит в кутия с двойно дъно, документът, чието пълно заглавие гласи: "За свободна и единна Европа. Проект за манифест", е изпратен скришом на континента и през 1943 г. започва да се разпространява нелегално от ръка на ръка.

Днес има опасност частично разрушената сграда на островния затвор да се срути изцяло. Матео Ренци заяви през февруари, че държавата отпуска 80 милиона евро за реставрация; премиерът смята да я превърне в културен център, където ще бъдат възпитавани младите европейци, допълва АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #4
  2. анита хегерланд
    #3

    Щом водещите европейски икономики се събират отделно, то и "изостаналите" трябва да направят същото. Те решават конкретни проблеми, с които искат да направят стъпка напред. Дали не правят заговор накъде да насочат фондовете на ЕС или просто отпускат кредит на Италия?!

  3. Камен Илиев
    #2

    Големите решават, защото са богати, винаги е така.

  4. tim
    #1

    Един от големите проблеми на Европа е точно това - големите решават. Вярно е, че като се съберат 27 става говорилня, но не може само големите да решават!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.