Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите от ЕС не са доволни от предложения на Великобритания компромис

Камерън убеждава поляците, че ще продължат да получават помощи

1 коментар

Никой от лидерите на ЕС не е доволен на този етап от представените в Брюксел предложения за избягване на излизане на Великобритания от евросъюза ("Брекзит"), съобщиха близки до преговорите източници, цитирани от Франс прес.

Първите реакции от европейските столици показват, че "никой не е доволен" от представения във вторник компромис от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, по който британският премиер Дейвид Камерън се надява да постигне споразумение на среща на върха на 28-те, заяви пожелал анонимност европейски представител.

Това недоволство може да е знак, че компромисът е справедлив и балансиран, но може и да предвещава трудности за постигане на споразумение на срещата на върха на 18 и 19 февруари, добави източникът.

Друг европейски източник посочи, че конкретно Испания упреква Европейската комисия, че не е достатъчно твърда към искането на Камерън да се ограничи плащането на социални помощи на работещи във Великобритания хора от други страни на ЕС.

Този въпрос поражда безпокойство и у Чехия, Унгария, Полша и Словакия, които се опасяват от дискриминации към стотиците хиляди техни граждани, които работят във Великобритания.

Все повече британци искат излизане от ЕС

45% от жителите на Великобритания се обявяват за излизане на страната от Европейския съюз. Това показват данните от ново допитване, публикувано в "Таймс“.

Само за една седмица броят на хората, които не желаят страната им да бъде член на общността, е нараснал с 3%.

36% смятат, че Великобритания все пак трябва да остане член на Евросъюза, а 19% нямат мнение по въпроса. Допитването беше проведено, след като бе публикувано споразумението между ЕС и британския премиер Дейвид Камерън.

Още

Френският президент Франсоа Оланд предупреди по-рано, че е против всякакви нови преговори на срещата на върха на 28-те и че "не може да има вето на страните извън еврозоната", сред които е Великобритания, върху решения, взети от страни членки на еврозоната.

Германското правителство определи предложенията на Европейския съвет като амбициозни, но отказа да коментира евентуални спорни въпроси.

Според предложения от Туск компромис страните членки на ЕС ще могат да ограничат достъпа до социални помощи за работници от други европейски страни за срок до четири години. Документът предлага също въвеждане на т.нар. система "червен картон", която ще позволи 55 процента от депутатите в националните парламенти да се обединяват и да блокират или поправят предложени от Брюксел закони до 12 седмици след представянето им.

Полша е склонна на отстъпки

В петък Камерън посети Полша, за да убеждава управляващите в необходимостта от компромиси.

"Получихме наистина много, доволни сме", каза Ярослав Качински, председателят на управляващата партия в Полша "Право и справедливост" след срещата си с британския премиер.

"Полша получи наистина много, пълна сигурност, преди всичко за всички онези, които в момента са във Великобритания, но също и (сигурност) че тези, които имат деца в Полша ще продължат да получават социални помощи, възможно е те да бъдат коригирани, но пак ще ги получават".

Поляците представляват най-многочисленото чуждестранно присъствие на британския трудов пазар и по тази причина Полша е сред най-категоричните опоненти на въвеждането на дискриминационни мерки срещу икономическите имигранти във Великобритания.

Качински посочи, че освен отношенията ЕС-Великобритания сред темите в разговора с Камерън са били източният фланг на НАТО, както и нападките срещу Полша, че полската демокрация е под заплаха.

По отношение на мерките, засягащи поляците във Великобритания, Качински заяви още, че те ще могат да се въвеждат само след решение на ЕС, "с полско участие", и ще бъдат ограничени във времето.

"Доволни сме и от сътрудничеството във връзка с полската сигурност", посочи той.

Преди това Камерън се срещна с полския премиер Беата Шидло. На пресконференцията преди разговора им британският премиер заяви, че Лондон подкрепя стремежа на Полша за укрепване на източния фланг на НАТО и припомни, че Великобритания вече участва в много учения и инициативи.

Шидло от своя страна отбеляза, че Варшава е готова да търси компромис в диалога за реформиране на ЕС, а що се отнася до предложенията на Лондон в тази посока, тя каза, че голяма част от тях не предизвикват никакви съмнения в Полша.

Вишеградската четворка ще търси обща позиция

По-късно унгарският премиер Виктор Орбан каза, че Полша, Чехия, Словакия и Унгария искат да съставят обща позиция по отношение на исканата от Великобритания реформа в Европейския съюз, най-вече по въпроса за социалните помощи.

"Разговаряме със страните от Вишеград за постигането на обща позиция", каза Орбан в ефира на унгарско радио. 

Той ще приеме в понеделник в Будапеща полската си колега Беата Шидло и обяви, че ще отиде в Прага на 15 февруари.

Ръководителят на унгарското правителство не затваря вратата за компромис по ограничаването на социалните помощи на работещите във Великобритания граждани на други страни от ЕС. "Възможно ли е да правим разлика между британските граждани и тези на останалите страни членки? Това е въпросът. Вероятно да, но до каква степен?", попита той.

"Разбираме, че Лондон иска да реформира ЕС, защото в международен план блокът отстъпва, икономиката му е по-близо до стагнация, отколкото до растеж", каза Орбан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Не ми е ясно тези страни какво очакват да стане? Ако Великобритания излезе, социалните помощи за емигрантите от Европа ще бъдат спрени напълно, нещо повече - тези емигранти ще загубят и правото си на работ тама. Това по-добрия вариан ли е? Таке че не виждам защо да няма някакъв компромис по този въпрос.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.