Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите от ЕС номинираха Юнкер за председател на ЕК

Съюзът преминава от политика на икономии към политика на стимулиране на растежа и заетостта

8 коментара

Бившият премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер беше номиниран от лидерите на страните членки на ЕС за поста председател пост на Европейската комисия (ЕК), предадоха осведомителните агенции в петък.

Новината съобщи председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой в акаунта си в Туитър.

"Решението е взето. Съветът на ЕС предлага Жан-Клод Юнкер за следващ председател на Европейската комисия", написа Ван Ромпой.

Решението за номинацията на Юнкер е взето чрез гласуване с 26 гласа "за" и 2 "против" - на Великобритания и Унгария, съобщава британската делегация.

Предстои номинацията на Юнкер да бъде гласувана от Европейския парламент в средата на юли. Ако няма изненадващ развой на събитията, се очаква той да получи необходимите му 376 от 751 гласа.

Европейските лидери направиха избора си въпреки противопоставянето на британския премиер Дейвид Камерън. Той нарече Юнкер "погрешен избор" за ръководител на Европейската комисия.

"Казах на европейските лидери, че може да съжаляват цял живот" за този избор, заявява драматично Камерън в Туитър.


"Това е мрачен ден за Европа. Има риск от отслабване на националните правителства", каза след това той на пресконференция в Брюксел.

Камерън подчерта, че номинацията на Юнкер за председател на ЕК е грешка, която ще направи по-трудно оставането на Великобритания в пределите на съюза.

Той изрази увереност, че Великобритания има интерес ЕС да бъде реформиран, да бъде организиран референдум относно реформата на съюза и после Великобритания да остане в този реформиран ЕС.

"Дали сега ще ни е по-трудно да постигнем всичко това? Да", каза британският премиер.

59-годишният Юнкер е опитен европейски политик и се придържа към федералистки възгледи. Той е бивш премиер на Люксембург и председател на Еврогрупата. Той беше избран въпреки първоначалната резервираност на някои национални лидери, включително на германската канцлерка Ангела Меркел, напомня АФП.

Ръководителите на Европейския съюз ще се съберат отново на неофициална вечеря на 16 юли, за да обсъдят останалите постове в ЕС, съобщиха дипломатически източници, цитирани от Франс прес.

Те трябва да решат кой ще заеме постовете председател на Европейския съвет на мястото на Херман Ван Ромпой и върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността на мястото на Катрин Аштън.

Европейският съюз преминава от политика на бюджетни икономии към политика на стимулиране на икономическия растеж и заетостта, заяви след приключването на срещата на върха в Брюксел президентът на ЕС Херман ван Ромпой.

"Стратегическите приоритети за развитие на Европейския съюз в близките пет години ще бъдат стимулирането на икономическия растеж и заетостта", подчерта той.

От своя страна председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова ЕС да осигури европеизация на енергийната си политика, което по думите му е необходимо за осигуряване на енергийната му сигурност.

"Имаме широко взаимно съгласие по въпросите на енергийната политика и борбата с климатичните промени. Практическите решения ще се приемат на следващата среща на върха на ЕС през октомври", изтъкна той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #8
  2. Kurt_deactivated_1433320998
    #7
  3. Филка Русофилка
    #6
  4. nik
    #5

    Англичаните могат да бъдат разбрани. Не са съвсем европейци. И се гордеят с това. Те са начело на друг съюз - британската общност. По отношение на Европа са някак самодостатъчни. Парадоксално и с различен пълнеж, но в някакъв смисъл подобно е положението на бившите източни империи Русия и Турция. Не могат да се сместят в съюза ни. Както Британия. А Камерън си следва завета на Маргарет Тачър. Неприятно чувство извикват спомените й по отношение на ЕС. В главата, озаглавена "Европа - мечти и кошмари"

  5. Филка Русофилка
    #4
  6. Васил Митов
    #3

    Камерън: "Това е мрачен ден за Европа. Има риск от отслабване на националните правителства".

    Същите спорове е имало в САЩ в началото. Тогава е имало две партии: "Федералистка", водена от Александър Хамилтън, и "Републиканско-демократична", водена от Томас Джеферсън. Федералистите са били за по-голяма централизация, а републикан-демократите - за по-голяма независимост на отделните Щати. Федералистите успяват да изградят съществени федерални структури. След това федералистката партия слиза от политическата

  7. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #2

    ЮНКЕР НЕ СИМПАТИЗИРА НА БЪЛГАРИЯ. ТО ПЪК КОЙ ЛИ Й СИМПАТИЗИРА ?

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.