Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите от ЕС с взаимни критики и "театрални сцени" търсят изход от бежанската криза

Готвят милиарди евро помощи и "горещи точки" в Средиземно море

1 коментар
Лидерите от ЕС с взаимни критики и "театрални сцени" търсят изход от бежанската криза

Лидерите на Европейския съюз ще обещаят милиарди евро в помощ на сирийските бежанци по време на срещата на върха в Брюксел късно вечерта в сряда, като така ще се опитат да преодолеят дълбокото разделение между страните членки за изхода от мигрантската криза.

Вчера вътрешните министри на страните от ЕС успяха да постигнат договорка за разпределяне на 120 000 бежанци на квотен принцип, но Чехия, Унгария, Румъния и Словакия бяха против и така решението бе прието с мнозинство, а не с консенсус, каквато е обичайната практика.

Според дипломати на срещата в сряда ще има "театрални сцени" от някои лидери, които използват кризата за вътрешна употреба. Очаква се премиери като Алексис Ципрас и Матео Ренци да бъдат критикувани, че не правят достатъчно за спиране на мигрантския поток и предимно го насочват към Германия и Северна Европа. Дипломати очакват критики да има и към германският канцлер Ангела Меркел, която обяви миналия месец, че страната ѝ ще приеме всички сирийски бежанци. Според източните ѝ съседи така тя е засилила потока, отбелязва Ройтерс.

Унгарският премиер Виктор Орбан упрекна в "морален империализъм" канцлера Ангела Меркел, предаде ДПА. "Няма значение какви решения взима Германия, те трябва да си важат само за нея", каза Орбан.

Орбан съобщи, че ще представи на европейските лидери алтернативен план за решаване на кризата с бежанците. Според него Гърция трябва да предаде контрола над своите граници на европейските сили за сигурност, да бъдат разграничени бежанците от икономическите мигранти, идващи от страни извън границите на Европа, а квотите да бъдат приложени глобално, а не само за страните от Европейския съюз.

На този фон в сряда само за няколко часа на гръцкия остров Лесбос пристигнаха още около 2500 бежанци.

Словакия ще оспорва в съда квотното разпределение на мигранти

Часове преди срещата в сряда Словакия обяви, че ще се обърне към съда на ЕС и ще оспори одобрените квоти.

"Ще действаме в две направления - първо, ще заведем дело в съда в Люксембург и второ, няма да приложим решението на вътрешните министри", каза словашкият премиер Роберт Фицо, цитиран от Ройтерс.

Премиерът на Чехия Бохуслав Соботка от своя страна съобщи, че страната му няма да оспорва по съдебен ред одобрената от ЕС квотна система.

"Макар че не ми харесва използването на квоти, макар че не съм съгласен с тях и въпреки че гласувахме против, Европа не бива да се разпадне заради мигрантската криза. Затова не искам да засилвам още повече напрежението чрез обвинения в съда. Може да опъваш въжето само до определен момент, после то се къса", заявява Соботка.

Първата част от одобрения план включва разселването на 50 400 мигранти от Гърция и 15 600 от Италия. България ще приеме незабавно 852 бежанци.

Тъй като Унгария отказа да участва в схемата, оставащата квота от 54 000 души ще бъде разпределена във втората част на плана. Унгарската квота става "резервна" и ще бъде използвана за преразпределяне на бежанци от Италия и Гърция, ако нито една друга страна не бъде изправена пред имигрантска криза в непосредствено бъдеще.

Като се вземе предвид и постигнатото по-рано споразумение за разселване на 40 000 имигранти, ЕК съобщи, че Европа вече е в състояние през следващите две години да разпредели общо 160 000 души, търсещи убежище.

Готвят се сериозни финансови инжекции за страните на първа линия

Еврокомисарят Йоханес Хан, отговарящ за отношенията със съседите на ЕС, каза в сряда, че фондът за подпомагане на сирийските бежанци в района, включително в Ливан и Йордания, може да достигне 1 млрд. евро, отпуснати от ЕС и от страните членки.

Зам.-председателят на еврокомисията Франс Тимерманс заяви, че има планове за изграждане на "горещи точки" в Средиземноморието. В тях служители на ЕС ще документират пристигналите и ще опитат да ускорят депортирането на онези от тях, които не отговарят на условията за предоставяне на бежански статут.

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер съобщи от своя страна, че Брюксел ще удвои средствата, предвидени досега за справяне с миграцията, до 9.5 млрд. евро.

Лидерите на държавите от ЕС ще обсъдят в сряда вечерта увеличаването на помощта за бежанците в Турция и Близкия изток, както и темата за затягането на контрола по външните граници на съюза.

В навечерието на срещата председателят на Европейския съвет Доналд Туск отбеляза, че сегашната криза е изпитание за човечността и отговорността, като поражда напрежение сред политиците и гражданите на ЕС.

По думите му това е криза, която ще продължи с години.

Туск отчита, че засега ЕС не е в състояние да опази външните си граници със съвместни усилия, заради което някои държави са предприели самостоятелни мерки.

Председателят на Европейския съвет призова в навечерието на срещата на върха да се престане с взаимните обвинения, както и да бъде обособена единна европейска политика в сферата на миграцията.

Той отбелязва необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството със страните от Западните Балкани и Турция, както и с държавите около Сирия. По неговите думи е необходимо да бъдат обсъдени възможностите за дипломатическо решаване на сирийската криза.

Страните членки ще могат да отказват приема на мигранти

Държавите от ЕС ще имат правото да откажат да приемат мигранти, подлежащи на разселване, ако преценят, че те са заплаха за националната им сигурност. Toва се посочва в пояснения на Европейската комисия по повод одобрените квоти за разселването на хиляди кандидати за убежище.

Съветът на ЕС прие, че от схемата ще се възползват единствено Италия и Гърция, а разселваните ще бъдат граждани на Сирия, Ирак и Еритрея. Великобритания засега се възползва от правото си да не участва в разпределението. Унгария, която не прие да участва в предишна квотна схема, снощи се е съгласила да приеме 1 294 кандидати за статут.

Държавите, които приемат разселени мигранти, ще получават по 6 000 евро на човек, като половината от тази сума ще бъде изплащана предварително. Италия и Гърция ще получат по 500 евро на разселен, за да покрият разходите по превозването му до приемащата държава. ЕК уточнява, че за целта са отделени 780 милиона евро предварително финансиране.

По тези списъци приемащите държави ще преценяват кого да подслонят. Приемащите държави могат да отхвърлят кандидат, когото имат основания да възприемат като заплаха за сигурността и обществения ред.

Разселените ще имат правото да живеят единствено в държавата, в която са се съгласили да бъдат изпратени. Ако нарушат това изискване и бъдат арестувани, те ще бъдат връщани обратно там, където единствено имат правото да пребивават. Преди да бъдат разселени, всички мигранти ще бъдат регистрирани и от тях ще бъдат взети пръстови отпечатъци.

Съветът на ЕС потвърди със снощното си решение предложението на ЕК за възможност, при извънредни обстоятелства, държава от ЕС временно да не прилага квотите, които е приела. Този временен период ще бъде до 12 месеца, в които съответната държава ще трябва да внесе в бюджета на ЕС сума, равна на 0.002 на сто от нейния брутен вътрешен продукт, за да спомогне финансово останалите страни от съюза, които приемат разселените мигранти.

Италия и Гърция ще съставят списъци на кандидатите за разселване, след като първо мигрантите бъдат предупредени и след като бъде получено тяхното съгласие да се преместят.

След решението на вътрешните министри днешният Европейски съвет няма да бъде помрачен от дебата по плана, коментира "Ройтерс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евролюб
    #1

    Полша е гласувала "за", Румъния е тази, която ви липсва в изброяването на "бунтарите"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.