Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите от еврозоната отново спасяват Гърция

В спасителния план се включват и частните кредитори

0 коментара
Лидерите от еврозоната отново спасяват Гърция

След многочасови преговори късно в четвъртък вечерта лидерите на страните от еврозоната приеха нова тригодишна програма за финансова помощ за Гърция в размер на 158.6 милиарда евро и редица допълнителни мерки за стабилизиране на финансовата система в общността и общата европейска валута. Решенията на извънредната среща на високо равнище бяха оценени еднозначно положително от участниците в нея, но предизвикаха противоречиви експертни оценки.

Срещата прие решения, които ще позволят да се локализира гръцката финансова криза и няма да ѝ позволят да се пренесе в други страни, заяви президентът на ЕС Херман

Ван Ромпой, по чиято инициатива беше организирана срещата.

"Това е правилният сигнал във важно време", заяви германският канцлер Ангела Меркел.

Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише определи като "извънредно" и "уникално" решението за Гърция, взето от лидерите на еврозоната.

Постигнатото ще окаже позитивно въздействие върху цялата световна икономика, заяви управляващата директорка на Международния валутен фонд Кристин Лагард. "Тези мерки ще обезпечат значителна поддръжка на растежа и финансовата стабилност в Гърция и в еврозоната", посочи тя.

И частните кредитори ще спасяват Гърция.

В рамките на новата програма ЕС и Международният валутен фонд съвместно ще предоставят на Гърция 109 милиарда евро. Други 37 милиарда ще дадат през следващите три години частните банки кредитори на Гърция, а изкупуването на гръцките облигации на вторичния пазар ще осигури допълнително още 12.6 милиарда евро. Така общият принос на частния сектор в новата програма за помощ за Гърция ще достигне 49.6 милиарда евро или почти една трета от общия пакет.

Срещата утвърди четири схеми за възможна размяна на средносрочни суверенни облигации на Гърция с дългови книжа на гръцкото правителство със срок на погасяване от 15 до 30 години, по които 30 частни банки кредитори на Гърция могат да се включат дългосрочно в програмата ѝ за стабилизиране.

По повод участието на частния сектор в спасителния план за Гърция, окачествено от Никола Саркози като "политически трудно и технически сложно", френският президент увери, че "това, което ще бъде направено за Гърция, няма да бъде направено за никоя друга страна от еврозоната".

За задължителното участие на частния капитал в усилията за стабилизиране на финансовата система на Гърция настояваше Германия, която предстои да направи най-голямата вноска сред страните от еврозоната в новата програма за помощ.

Нещо като "европейски международен валутен фонд"

На срещата бяха разработени и утвърдени и редица инструменти за укрепването на финансовия пазар на еврозоната и Гърция. Лидерите на еврозоната издигнаха защитни бариери срещу разпространяването на дълговата криза в Италия и Испания, като превърнаха 15-месечния спасителен фонд на еврозоната (Европейски фонд за финансова стабилизация - бел. ред.) в много по-амбициозен инструмент, който, по думите на Саркози, прилича на "Европейски Международен валутен фонд".

Планът от 16 точки предвижда голямо разширяване на ролята и правомощията на спасителния фонд от 440 млрд.евро, който бе създаден през май миналата година. До момента фондът можел да бъде използван само като последно средство за спасяване на страна от еврозоната, чиито затруднения излагат на опасност стабилността на еврото като цяло.

Според предприетите радикални действия обаче фондът ще може да се намесва на вторичните пазари и да купува облигации на изпитващи затруднения страни длъжници, да извършва превантивни действия за спиране на дългова криза още в зародиш, като например договаря кредити, и да осигурява заеми за изпитващи затруднения страни от еврозоната, които ще използват парите, за да рекапитализират банките си. Подобна помощ ще бъде валидна, за разлика от досега, за страни, които все още не са включени в спасителни програми.

Лидерите на 17-те страни от еврозоната се споразумяха новите условия за действие на ЕФФС спрямо Гърция да се разпространят също върху Португалия и Ирландия, които сега получават финансова помощ от ЕС и МВФ.

Новата програма за финансова помощ за Гърция съдържа по-изгодни за страната условия в сравнение с първата, влязла в действие през май 2010 г., и трябва да съкрати дълговото бреме на Атина. Гърция ще плати по-малко и ще има повече време да върне спасителните заеми на партньорите си от еврозоната, а Европейският фонд за финансова стабилност ще участва във финансирането на гръцки банки, се посочва в споразумението от срещата. Падежът на заемите (от еврозоната) за Гърция ще бъде увеличен от сегашните 7.5 години на минимум 15 години, а лихвата ще падне от 5.5-6 процента на 3.5 процента.

Георгиос Папандреу: Решенията са гаранция за бъдещето на Гърция

Гърция ще съкрати държавния си дълг от близо 350 милиарда евро с най-малко 26 милиарда евро до края на 2014 г. благодарение на новата спасителна финансова програма, заяви гръцкият премиер Георгиос Папандреу. Освен това Гърция по-големите срокове за изплащането на новите кредити и по-изгодните лихви ще позволят на Гърция да получи достъп до пазарите по-бързо от предвиденото досега, за да тегли заеми, което в момента ѝ е забранено, заяви Папандреу. Той окачестви решенията на ръководителите на еврозоната като "гаранция за бъдещето на Гърция".

Европейските данъкоплатци може да финансират Гърция години наред

В много издания в петък обаче се прокрадва и известен скептицизъм за ефекта от приетите мерки, който в най-голяма степен е свързан с предвиденото частно участие в тях.

Споразумението води до големи загуби за частните кредитори на Атина и почти със сигурност прави Гърция първата страна от еврозоната, която ще бъде възприета в частична невъзможност да изплаща суверенния си дълг, отбелязва британският "Гардиън".

Европейските лидери спечелиха време, но то не е много. Неуспехът им да договорят радикален план за действие, за да възстановят доверието и адресират основните причини за паниката на пазарите означава, че кризата не е приключила, прогнозира "Индипендънт".

"Файненшъл таймс" пише, че сделката е победа за германския канцлер Ангела Меркел, но почти със сигурност ще доведе до първия дефолт по еврооблигации в еврозоната от създаването на единната валута. Споразумението включва и обещание от европейските лидери да подкрепят Атина, докато тя стане способна да се върне на финансовите пазари - потенциално неограничена гаранция, в резултат на която европейските данъкоплатци може да финансират Гърция на практика години наред, пише "Файненшъл таймс".

"Европа се взема отново в ръце", пише германският "Франкфуртер рундшау". Консервативният "Велт" демонстрира далеч по-слаб ентусиазъм и пише в заглавие, че е бил приет "само още един спасителен план".

"Никой вече не поставя под въпрос системата, ясно е, че еврото ще пребъде", възкликва "Зюддойче цайтунг", който вижда в кризата и добра страна: "От миналата пролет насам ЕС взе решения за серия от впечатляващи реформи, които никога не биха видели бял свят без натиска, породен от проблемите".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.