Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерите от НАТО се срещат под сянката на задълбочаващ се трансатлантически разрив

11 коментара
Сн. ЕПА, архив
На срещата в сряда и четвъртък (11-12 юли) лидерите от НАТО ще вземат важни решения с цел да покажат единство и подготвеност пред лицето на руската агресия, но върху форума им хвърля сянка един човек: президентът на САЩ Доналд Тръмп.
 
Тръмп пътува за срещата на върха с основното послание, че другите съюзници от НАТО - и в частност Германия - трябва да увеличат разходите си за отбрана, защото в противен случай САЩ могат да преразгледат обещанията си за отбраната на Европа, върху които е изграден световният ред след 1945 г.
 
Освен това форумът е първата спирка на Тръмп от европейска обиколка, чиято кулминация е среща на 16 юли с руския президент Владимир Путин - именно лидера, чиито действия будят силна тревога в НАТО през последните години. 
 
Според Ян Техау от Германския фонд "Маршал" е възможно президентът на САЩ да предизвика шок на всяка от тези срещи.
 
"Евентуален двоен неуспех може сериозно да навреди на НАТО (и) да вкара трансатлантическите отношения в още по-голяма бъркотия", написа той в статия неотдавна.
 
В сравнение с това първата среща на върха на НАТО за Тръмп миналата година беше, общо взето, приятно преживяване с някои неудобни моменти.
 
Оттогава обаче разривът между трансатлантическите партньори се задълбочава, а в отношенията настъпват тектонични размествания.
 
Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран - важна сделка за ключови европейски съюзници, целяща да попречи на Техеран да създаде атомна бомба, и наложи мита върху стоманените и алуминиевите продукти от Европейския съюз и Канада.
 
Ако срещите на върха между Тръмп и традиционните съюзници на САЩ напоследък са някакъв знак за това, което може да се случи, значи, че срещата на НАТО може да бъде напрегната и на нея президентът може отново да се окаже изолиран от останалата част от групата.
 
САЩ отдавна настояват за по-справедливо разпределение на товара между съюзниците от НАТО, но Тръмп е особено прям по въпроса, наричайки алианса "остарял" и окачествявайки европейските съюзници като авантаджии.
 
"Ще кажа на НАТО, че трябва да започнете да си плащате сметките. Съединените щати няма да се грижат за всичко", каза той в четвъртък на митинг в американския щат Монтана.
 
НАТО няма собствен бюджет, но 29-те съюзници са се споразумели за ръководен принцип, съгласно който да отделят за отбрана 2 процента от брутния вътрешен продукт. 
 
Осем съюзници са напът да изпълнят целта тази година, обяви през февруари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. САЩ обаче са начело, като отделят за отбрана близо 4 процента от БВП. Очаква се Германия, която по-традиция действа мудно, да достигне 1,24 процента през 2018 г.
 
Разчитайки сигналите, идващи от Вашингтон, европейските съюзници от НАТО предприемат стъпки към по-голяма самостоятелност в областта на отбраната, като създават рамка за съвместни военни инициативи в Европейския съюз.
 
От 28-те страни в ЕС 22 са и членки на НАТО, но излизането на Великобритания от ЕС следващата година е напът да промени баланса - тя е една от малкото европейски страни, изпълняващи целта от 2 процента.
 
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск наскоро призова страните от ЕС да се подготвят за "най-лошите сценарии" в момент, когато "трансатлантическите отношения са подложени на огромен натиск заради политиките на президента Тръмп".
 
Въпреки това НАТО ще иска да покаже единство, когато 29-те съюзници одобрят няколко мерки, подготвени за строго организираната двудневна среща на върха.
 
Те включват инициатива за повишена готовност, която да позволи на НАТО да мобилизира 30 сухопътни батальона, 30 въздушни ескадрили и 30 бойни кораба за 30 дни. Също така се създават два нови командни центъра - в САЩ и Германия, които да помагат за бързо реагиране на бъдещи предизвикателства.
 
Мерките са поредната стъпка през последните години за подсилване на отбранителните способности на НАТО в отговор на усещаната агресия от Русия след извършеното от нея посегателство върху украинския Кримски полуостров през 2014 г. и подкрепата ѝ за сепаратистите в Източна Украйна.
 
Алиансът също така започва нова мисия за обучение в Ирак и удължава своето финансиране за афганистанските сили за сигурност до 2024 г. като част от усилията си за борба с тероризма. Предвижда се НАТО и ЕС да подпишат споразумение за по-тясно сътрудничество.
 
А накрая, Македония ще получи покана да се присъедини към НАТО, след като уреди отдавнашен спор със съседна Гърция за името си.
 
Има опасност обаче срещата на върха да бъде запомнена най-вече с поведението на Тръмп към неговите съюзници в НАТО. А това е "един непредвидим фактор", каза европейски дипломат преди срещата. 
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Мантрата на Тръмп може да не проработи, ако НАТО успее да намери допирни точки с Путин.

  2. bobyhranov
    #10
  3. Boris Kamov
    #9
  4. Калико Джо
    #8
  5. Лизи Гугуткова
    #7

    „В опасна близост: защо американците изграждат
    военноморска база в украинския, Очаков

    Съединените щати започнаха/ През 2017 г.-бел.моя/
    да строят морски операционен център в Очаков, според уебсайта на американския флот.
    Градът, разположен близо до устието на Днепър, след присъединяването на Крим към Русия стана един от центровете на Украйна „
    В опасной близости: зачем американцы строят военно-морскую базу в украинском Очакове

    Купили са си земята, имат позволение от Парламента

    САЩ Девет

  6. Тръмпи заплашвал да изтегли амеирканските войски от Украйна, ако Европа не благоволи да вдигне разходите си за отбрана на 2%. Аз искам-САЩ вън от Европа, вк читлено и от Украйна! Не виждам какво правят кайбойте там. Да си ходят. Ако искат да окупират Никарагуа! САЩ си имат някакъв глобален конфликт с Русия. Украйна е пионка в този конфликт. Но САЩ искат да въвлекат и Европа в него-да си гледат работата! Излишни пари НЯМАМЕ! Давме ги за ВЕИ-та, за Пеевки, за западни картели монополи, концесионери.

  7. Лизи Гугуткова
    #5
  8. deni123
    #4

    ми, не е лошо тези европейски дипломати да си припомнят, че Америка е гарант за Европа, поради горещи молби от страна на ръководители като Чърчил и Дьо Гол(вярно впоследствие и на СТалин), а не защото са се натискали или са имали НУЖДА. Малко е иронично да се очаква точно Германия първа да вдигне % ама така ще стане. Впрочем ако САЩ се оттеглят, тогава съм сигурен, че ядрена война между европейските държави ще стане реалност за не повече от 20 години, което ще реши МНОГО ПРОБЛЕМИ:-)))малко хумор.

  9. безпартийна
    #3

    Факт е, че Хилари Клинтън щеше да бъде много по-предвидима за съюзниците си от НАТО и ЕС. Тръмп последователно отстранява САЩ от водещото място в световната политика. Дали търговската война, която Тръмп поведе на западните си съюзници ще донесе нещо на американската икономика, не е ясно. Ясно е обаче, че хаосът не е добре дошъл за никого. Във военно отношение обаче, отстъплението на САЩ може да означава много за световния ред. Нови сили като Китай и Русия ще се оформят. А ЕС добре трябва да осмисли ролята си на световна сила.

  10. boriana
    #2

    Край на мързела. Да увеличат и нашите вноски. Да стегнат тези паракомунисти , приятели на Москва, които ни управляват. Ако не ни натиснат значи сметките са им други- да ни оставят на блатната държава. Но нито в 1944 г. не са ни били виновни Англия и др., че ни оставиха на СССР, нито сега ще са ни виновни ако не ни смятат за несигурна периферия. Управляващите в лицата на ГЕРБ, Борисов и националистите дават ОСНОВАНИЕ ДА НЕ НИ ВЯРВАТ и да ни преценяват като мека периферия на НАТО.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.