Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лихвите по ипотечните кредити се върнаха на предкризисни нива

7 коментара
Лихвите по ипотечните кредити се върнаха на предкризисни нива

Лихвите по ипотечните кредити се върнаха на нивата си от преди кризата, а банките решиха да удължат пролетните си промоции до края на лятото. Това показва анализ на пазара за юни на консултантската компания “Кредит Център”.

 

Най-ниската плаваща лихва за нов дом в момента дава ОББ – 6.5%, следвана от Пощенска банка – 6.6% и ДСК – 6.79% при ползване на определен продукт на банката, показват офертите на кредитните институции. При фиксираните лихви нивата падат още до 5.85% за първите три години на кредита на “Емпорики банк”.

 

“Преференциалните оферти на банките ще продължат поне до края на август. Те включват отстъпки в съпътстващите отпускането на кредита такси и по-ниски лихви с 0.25 до 0.75%. Част от офертите предлагат и финансиране на покупка на имот до 90% от цената му. Това ще позволи на тези клиенти, които са решили да си закупят нов дом през летните месеци, да се възползват и от по-добри условия по кредитите”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на “Кредит Център”.

 

Основната причина за по-евтините жилищни заеми е спадът на лихвите по депозитите с 2 – 2.5 пункта спрямо миналата година. Въпреки изгодните условия засега не се забелязва значителен ръст на отпуснатите ипотечни заеми и той е минимален в рамките на 1 до 3% спрямо миналата година, отчита анализът.

 

Другата тенденция, която се наблюдава на ипотечния пазар, е растящият дял на изтеглените кредити в левове. През юни 34 на 100 от изтеглените заеми са били в български пари. В Бургас около 40% от изтеглените ипотечни заеми са левови.

 

Кредитите с фиксирана лихва за определен период също продължават да набират все повече почитатели. Те се предпочитат от кредитополучатели до 30-годишна възраст, отчитат от “Кредит център”. Причината е, че повечето от тях добре си спомнят движението на лихвите нагоре в края на 2008 г. и началото на 2009 г. и искат да се застраховат от ново евентуално влошаване на икономическата среда и ръст на лихвите.

 

Най-активни в тегленето на ипотечни заеми са хората на възраст между 26 и 35 години. Над 53% от всички взети кредити през юни са от хора от тази възрастова група. Малко над една трета са хората между 36 и 45 години, които теглили ипотечен заем за нов дом. Най-младите – между 18 и 25 години, демонстрират известно активизиране през юни – те са 5.6% от всички при около 5% през предходния месец. Намалява активността при хората над 45 години – при 10% през май, през юни те са 8.4%, сочат данните.

 

Без съществени промени се запазват предпочитанията на потребителите за размер на изтегления ипотечен кредит. Най-популярни остават сумите между 10 000 и 30 000 евро, като близо половината кредитополучатели са избрали такъв размер на външното финансиране. Втори се нареждат заемите между 30 000 и 50 000 евро – 35.3% от хората са избрали такъв обем на кредита.

 

Общо 96.5% от заемите през юни са изтеглени с цел покупка на жилище, а останалите за лично ползване.

 

Най-предпочитаният срок за погасяване на ипотечен кредит остава този между 16 и 20 години – 42.1% от кредитополучателите са избрали този период. Една четвърт ще плащат заемите за срок между 21 и 25 години.

 

Най-разпространеният дял на външно финансиране и през юни продължава да бъде между 70% и 80% от общата стойност на сделката – малко над 32% от хората са избрали такъв вид процент. Следващият по-популярност външен дял е този между 60% и 70% от стойността – близо 20% от кредитополучателите. Финансиране между 90% и 100% от стойността на сделката през юни от “Кредит Център” не отчитат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Тука липсва законодателство, дето го има дори и в капиталистическа Америка - защита на потребителя срещу изнудващо кредитиране, хехе. Плаваща лихва е ок, навсякъде има, но растежа й трябва да е регулиран. Таксата за предсрочно погасяване трябва също да е регулирана особено като става дума за плаваща лихва. И така нататък - все неща дето вече са мислени и само трябва да видим как по-напредналите държави са го направили, хехе.

  2. Анонимен
    #6

    С българските банки да нямаш нишо общо. Такива като Уникредито се изхитриха и откраднаха от всеки клиент по минимум 12 лева. По всички вече открити сметки си въведоха такса закриване, т.е. за всяка сметка конфискуват 12 лева. Сметнете това по стотина хиляди колко прави. Аз лично приключих с тях с същия миг. ТО и шефа им вместо да мисли, играе в некви черешки на торти и се взема много насериозно за аристократ. Еебати боклуците са всички. Никаква реакция засега на БНБ като регулатор. Призовавам за пълен бойкот!!!

  3. Анонимен
    #5

    Юруш на маслините! Изглежда пак ще стрижат стадото сега като се юрнат да купуват тия ми ти "инвеститори" в имоти .... и най-веселото е как ще стане на парчета най последния мит на българина че имотите оттук нантък постоянно ще поевтиняват... Стадото заживя с тоя мит колко са велики и могат да манипулират пазара по пътя надолу без да видят ролята на банките защо банките се покриха временно ама и тая свърши ... до година две сте видим пак цените от 2008 и от там породължаваме за Европа другари че дълъг път ни чака...Блазя им на тия дето вярват в вечното поевтиняване на имотите! ха-ха-ха!

  4. Анонимен
    #4

    След 3 месеца преговори и разправии, пощенска банка ми намали лихвата по заем от 2007-а с 0,75. А от от 2007-а до сега ми е вдигната лихвата с 2.50, включително и тази година...Пък ако щеш както ми казваха всеки път. Таксата за предсрочно погасяване е свещенна крава, седи си 4% и това си е и дума не дават да се прдоговори. И това за кредит които се обслужва редовно без нито един ден забавяне. Ха иди обичай българските банки. В момента лихвата ми в 9.00% и постоянно ми натякваха че ми била от най-ниските - какви са тези претенции дето съм имал!?

  5. Анонимен
    #3

    Пресметнете с колко са паднали лихвите по депозитите и вижте с колко лихвите по кредитите. Клиентите пак са прецакани. Заплатките в банковата сфера остават височки-за да имаме доверие в банките.

  6. Анонимен
    #2

    В банковата система най важно е доверието. Ограбихте хората и сега се чудите на кой да дадете кредит но никой не иска. Само с лакомия не става, трябва и акъл. Съсипахте и бизнеса с вашите простотии, в целият свят намалиха лихвите за да запазят бизнеса а вие ги увеличихте и съсипахте бизнеса. Идиоти, чакайте някой да работи с вас, който има нужда от кредит ще търси чужди банки за да е сигурен, че няма да го ограбят.

  7. Анонимен
    #1

    А сега тези лихви на вече взетите кредити дето бяха вдигнати след началото на кризата дали ще бъдат върнати на предкризисните нива?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.