Лихвите по ипотечните кредити в лева и евро продължават да се сближават, а разразилата се дългова криза в Европа кара хората да предпочитат заеми с фиксирана лихва. Това показват наблюденията на "Кредит център" за пазара на заеми през ноември.
"Възможността да фиксират лихвата си на нива по-ниски от 6.5% кара все повече потребители да правят този избор", коментира изпълнителният директор на компанията Тихомир Тошев. Той не очаква сериозно поскъпване на ипотечните кредити, нито пък сериозен спад на лихвите по тях през следващата година.
През 2012 г. най-значителен дял отново ще има групата на купувачите на първи дом. Доста сделки се очакват да направят и собственици на имоти, които ще търсят подобряване на качеството и локацията на жилището, в което живеят, посочи Тошев.
Цените на повечето имоти ще продължат да падат и през следващата година, прогнозират експертите на "Кредит център". Най-активни ще са купувачите на възраст между 25 и 35 години. Ипотеките най-често ще са със срок между 16 и 25 години. Лихвите ще се колебаят около сегашните си нива в двете посоки, но в рамките на 0.25 – 0.75%.
През ноември средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната е 36 245 евро. Съотношението на валутите, в които са взети кредитите, е 91/9 в полза на еврото спрямо лева.
След понижението, регистрирано през октомври, през ноември консултантите от "Кредит Център" отчитат нарастване на средния размер на кредитите във всеки един от 4-те големи града, които са определящи за ипотечния пазар. Най-значително е повишението в София - среден размер на кредита от 46 280 евро, което е със 7760 евро повече, отколкото през октомври. Във Варна средният размер на кредитите нараства с 6600 евро до 37 560 евро. Увеличение има и в Бургас и Пловдив, съответно с 560 евро и 1080 евро.
И през изминалия месец най-често теглените ипотечни кредити са в размер от 10 000 до 30 000 евро. Техният дял през ноември е 51.2%. Той обаче намалява спрямо октомври, когато е бил 58.5%. За сметка на това е отчетено нарастване на дела на кредитите в диапазона от 30 000 до 50 000 евро – 32.6% спрямо 28.6% през предходния месец.
През ноември се наблюдава интересна статистика на кредитите според срока, за който са изтеглени. Ипотечните заеми със срок на погасяване от 21 до 25 години заемат най-голям дял от всички – 34.8%, като изпреварват тези, които традиционно са най-предпочитани – със срок между 16 и 20 години. Банките предпочитат да финансират 70% и 80% от стойността на сделката.
Основната част от клиентите, които теглят ипотечен кредит, са с месечен доход на домакинствата от 1500 до 2500 лв. - близо 86% от всички кредитополучатели.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
САЩ, НАТО и ЕС стоят на ъгъла спротегнвата напредръка и викат -Дайте за хлебец, дайте за хлебец Така е тя
ОИСР: Индустриалните страни ще заемат 8 трлн. евро през 2012 г.
За редица страни ще бъде „голямо предизвикателство“ да намерят големи суми от частните инвеститори
Препоръчай (3) 10,5 трлн. долара, или около 8 трлн. евро. Тази огромна сума ще вземат на кредит аазвитите държави през следващата година, показва доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), който ще бъде публикуван в следващите дни, предаде Ройтерс.
Тази сума е с около 100 млрд. долара по-висока от предходната …
година и двойно по-висока от сумата през 2005 г., пише и Financial Times.
В доклада се посочва, че финансовият стрес ще продължи, а "животинските инстинкти" на пазарите (т.е. тяхната непредвидимост) може да изстрелят рязко цената на кредитирането и ще са заплаха за стабилността на много правителство, които се нуждаят от рефинансиране на дълговете си. За редица страни ще бъде „голямо предизвикателство“ да намерят големи суми от частните инвеститори. Така ще бъде заплашена стабилността на много правителства и икономики. Това означава, че някои държави в ЕС може да се окажат принудени да се обърнат към Европейската централна банка или дори да търсят спешно спасяване от изпадане в несъстоятелност, както се случи с Гърция, Ирландия и Португалия.
Страните имат нужда от парите, за да обслужват текущите си кредити, лихви и да покриват дефицитите си. Само Федералната република трябва да заеме 280 млрд. евро.
Според доклада Испания и Италия може да се окажат отхвърлени от свободните пазари за кредитиране, а те са в категорията на държави, принудени много често - понякога всеки месец, да рефинансират задълженията си.
Ще има и рискове за смятаните за стабилни за инвеститорите държави, като Франция и Австрия - те имат най-високия рейтинг ААА, но настроенията на пазарите вече не ги оценяват като безрискови, посочва още Financial Times.
Цените щели да падат но пък вече се увеличава размера на теглените кредити, интересно? Някои лъже или не си разбира точно интереса и положението на пазара , но то от толкова будали в България човек се чуди кой кой е...