Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лихвите по кредитите може да се увеличат

35 коментара
Лихвите по кредитите може да се увеличат

Банкери прогнозираха ново вдигане на лихвите по кредитите заради повишения, по думите им, кредитен риск. Прогнозата бе направена на банкова конференция в столицата във вторник.

Повишаването на лихвите ще бъде следствие от текстове в Закона за потребителския кредит, според които всеки кредитополучател може да разтрогне договора за кредит в 14-дневен срок от сключването му и да върне кредита без наказателни лихви, поясни зам.-председателят на УС на Асоциацията на банките в България и изпълнителен директор на Пощенска банка Асен Ягодин.

Тези разпоредби именно могат да оскъпят кредитите, смята той.

Според Ягодин всички закони в банковото дело са насочени към защита на кредитополучателите, но не и на банките, заяви той и даде пример със сегашното положение, според което фирми можели да обявяват несъстоятелност със задна дата, тоест преди времето на изтегляне на кредит и така пасивите оставали за банката.

Ако тази деформация в закона не се промени, лихвените равнища ще се увеличат, защото кредитният риск става по-голям, а оттам поскъпва и цената на кредита, добави банкерът. Все пак по-късно пред журналисти той направи уговорката, че банките се съобразяват доколко лихвите могат да бъдат вдигнати, за да не се увеличат необслужваните кредити.

Ягодин посочи, че лихвите по заемите са намалели към август с 0.8 процента на годишна база, а лихвите по депозитите са се увеличили с 0.9 на годишна база. Това означава, че банките поглъщат последствията от кризата, коментира още Ягодин и прогнозира, че за цялата текуща година банковият сектор ще има средна премерена печалба, но някои отделни банки ще излязат на загуба.

Зам.-председателят на банковата асоциация защити лихвените равнища в България като ги обяви за разумни и обосновани, "въпреки някои крясъци в медиите". Това бе намек за възраженията на експерти и граждански сдружения срещу неясните критерии за образуване на лихвите в банките и възможността да ги променят както намерят за добре при вече сключени договори.

Според банкерите кредитните институции у нас са сигурни, защото капиталовата им адекватност е една от най-високите в Европа - 18%. Има достатъчно буфери за обезпечаване на лошите кредити, смятат те. На същата позиция застанаха и експертите от мисията на МВФ, които в заключителния си доклад след края на мисията специално отбелязаха стабилността на българската банкова система въпреки ръста на необслужваните кредити.

Според статистиката на БНБ към края на август делът на необслужваните и просрочените кредити е 16.5%. Тук влизат и предоговорените, което означава, че те ще влязат в графата "редовни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дедо киро
    #36

    Банкерец у България аир да не види!!!

  2. Кокошков
    #35

    наточени така че режат живо месо от трудещите сеРазликите между лихвите по кредитите и лихвите по депозитите са огромни и дават възможност на банките да трупат огромни печалби

  3. Кокошков
    #34

    практически непроменяеми което даваше възможност на трудещите се да правят дългосрочни разчети без да се страхуват от прищевките на банкитеПри социализма под ръководството на Партията лихвите не бяха средство за експлоатация та трудещите се от града и селото

  4. баба пенка
    #33

    Господ да ви убие дано! Всичко вдигате, одрахте ни. Да се задавите с тия лихви и стия пари, да ви попарат, да Бога даде! Чумата да ви яде!

  5. другарите
    #32

    Прав си др.Кокошков! Ама кой да отвори очите на народа, кой???

  6. кака мара
    #31

    Права е жената, права! Господ да ви убие и чумата да ви прояде, разсипахте ни ей!!!Изядохте народеца, болест да ви прояде!

  7. народовед
    #30

    Догога ще търпим наглостта на банките! Мръсници и изедници!!!!

  8. дедо либен
    #29

    на банкерките мъзгата да им секне

  9. Ощипан
    #28

    Тези рисково застрашени банкери що не вземат да обявят една стачка, преди да са останали без кредитополучатели.Лихвените им равнища може да са ниски, но я им вижте ГПР.

  10. Siska
    #27

    Не знам защо г-н Ягодин вижда само негативи за банките, а не говори за ПОРТАТА в ЗПК, който дава право на банките да променят лихвата по вече отпуснати кредити, както им е изгодно. Защо два закона в БГ дават различна дефиниция на референтен лихвен процент?, естествено пак в угода на банките.Моля, подкрепете петицията за промяна в ЗПК, която да направи клиентите и банките равноправни страни по договор за кредит.http://www.bgpetition.com/zpk_krediti_lihvi/view.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.