Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лихвите по кредитите ще падат по-бързо от лихвите по депозитите

4 коментара

Лихвите по кредитите и по депозитите ще започнат да падат, като намалението при кредитите ще е по-бързо, отколкото при депозитите. Това прогнозира главният икономист на "Уникредит Булбанк" Кристофор Павлов в понеделник, след като представи анализа на "Уникредит груп" за банковото състояние в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) в частта му за България.

Лихвените равнища по депозитите в българските търговски банки през 2012 година ще се доближат до равнищата от 2008 г., но ще останат по-високи от средните лихви в периода 2003-2007 г., особено що се отнася до домакинските влогове, обясни Павлов.

По-бързото снижаване на лихвите по кредитите от това по депозитите означава, че банките ще поемат повишената цена на финансирането. Това ще продължи и през 2010 година, въпреки че тогава банкерите очакват кредитните институции да абсорбират най-голямата част от загубите в кредитните си портфейли в резултат от рецесията в реалния сектор.

Прогнозите на експертите на "Уникредит груп" са необслужваните кредити (просрочени повече от 90 дни) да достигнат пик през втората половина на следващата година, като дори тогава у нас ще бъдат на безопасните равнища от 10% от общия кредитен портфейл.

Според изчисленията, това означава, че загубите за банковия сектор в страната в резултат от отписване на активи поради рецесията ще бъдат около 3.7 млрд. лева, или 6% от БВП през 2008 г. Тези загуби ще бъдат покрити за три години, като се започне от 2009 г., като тежестта на отписаните вземания ще е най-висока през 2010 г. Според Кристофор Павлов при тези равнища на загубите в кредитните портфейли няма да има нужда от рекапитализиране на банки.

"Въпреки кризата дългосрочният потенциал на банковия сектор в България остава незасегнат. Това означава, че секторът ще остане привлекателен както за съществуващите, така и за нови играчи. Играчите, които имат най-добра оценка на риска и са ангажирани да продължат да насочват капитал към региона, най-вероятно ще бъдат онези, които най-добре ще се възползват от значителния дългосрочен потенциал на българския пазар на финансови услуги”, смята икономистът.

Федерико Гицони, който отговаря за бизнеса на "Уникредит груп" в ЦИЕ, смята, че банковият сектор ще започне пълното си възстановяване през 2011 г., включително и в България. Тогава икономиката ще отбележи положителен растеж, банковото проникване ще продължи, но с по-балансирани темпове. Предлагането на нови продукти ще трябва да се нагоди към спада в инвестиционната активност и потребителските разходи на домакинствата.

Слабият ръст на кредитите в момента може да бъде обяснен най-вече с ниското търсене на кредит в икономиката. При отчитане на промените във валутните курсове кредитите в ЦИЕ се забавят до 4% на годишна база през първото полугодие на 2009 г., сочи още анализът на икономистите в "Уникредит груп".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. майната ви
    #5

    Бенките са като приятел, който ти дава чадър, когато грее слънце и бърза да си го вземе, когато завали. Банките са създадени за да взимат парите на бедните и средната класа под формата на влогове и с тези пари да се финансира забогатяването на богатите. Колкото по-малко се опирате на банковата система, толкова по-малки проблеми ще имате.

  2. 07
    #4

    ..

  3. Todor Jivkov
    #2

    http://www.forumat-bg.com/index.php?option=com_content&view=article&id=419:2009-11-01-07-18-04&catid=45:2008-12-23-17-30-23&Itemid=65след това : http://www.bgsviat.narod.ru/

  4. коментатор
    #1

    с риск да се направя на много умен, държавата трябваше превантивно да се намеси. сега (след дъжд качулка) държавата може да направи само това, което правят братята американци - правителството да раздава пари. ама нали се сещате, че правителството не прави собствени пари - те раздават от общите пари - налични или такива, които ще бъдат събрани в бъдеще... тоест преливат от пусто в празно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.