Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лихвите по жилищните кредити у нас все още са под 3%

Световната тенденция за поскъпване на парите засега не се усеща в България

2 коментара
Лихвите по жилищните кредити у нас все още са под 3%

Световната тенденция към покачване на лихвите почти не се усеща у нас по отношение на банковите кредити и влоговете за домакинствата, показва лихвената статистика на Българската народна банка (БНБ) за 2022 г.

Годишният процент на разходите (ГПР, включващ не само лихвата, но и таксите и комисионите) по новите потребителски кредити в левове се е повишил незначително за една година – от 9.04% през декември 2021 г. на 10.16% през декември 2022 г.

При новоотпуснатите жилищни заеми в левове движение на цената на практика няма. ГПР е бил 2.86% преди година, а към декември 2022 г. е 2.87%.

Леко поскъпване се засича при лихвите по новите бизнес кредити в левове – от средно 2.39% през декември 2021 г. на 3.12% в края на 2022 г.

Поскъпването се очаква да се случи първо по отношение на новите клиенти, а за действащите договори процесът ще бъде още по-плавен.

При заварените бизнес заеми има леко повишение за година – лихвата в левове се е вдигнала от 2.77% на 3%, но при домакинствата е точно обратното. Лихвите по старите жилищни заеми в левове дори са паднали – от 3% преди година на 2.82% през декември 2022 г. Същата е и тенденцията при лихвите по потребителските кредити в левове – за година те са паднали от 6.45% на 6.36%.

Причината за задържането на цената на кредитите е, че те се финансират предимно с местен ресурс, а в момента ликвидността на банковата система е много висока. Спестяванията на домакинствата продължават да нарастват, банките са свръхликвидни, което държи доходността ниска.

Техническата причина за все още евтините заеми е, че формулата за изчисление на лихвите по кредитите се базира върху цената на привлечения ресурс, тоест върху средната лихва по депозитите. Много малко от кредитите се отпускат в евро върху пазарния индекс EURIBOR. За половин година 6-месечният EURBOR достигна ниво от почти 2.90% спрямо 0.40%. 12-месечният EURIBOR пък се покачи до 3.30% спрямо 1% половин година по-рано. Но на този етап банките в България, които прилагат индекса за нови клиенти, са много малко и главно за продукти за бизнеса.

Банкерите изтъкват именно високото ниво на привлечения ресурс като основна причина лихвите по депозитите на домакинствата да продължават да са близо до нулата. При новооткритите влогове в левове има леко завишаване през последното тримесечие на 2022 г. - от 0.06% в края на 2021 г. на 0.23% година по-късно. При действащите депозити на граждани обаче движение на лихвите на практика почти няма – за една година те са се придвижили от 0.06% до 0.07%.

При новите срочни депозити на бизнеса поне отпаднаха отрицателните лихви. През последната година ефективният лихвен процент в левове се е качил от -0.37% на +0.37%. При заварените спестявания реално покачване има чак през ноември и декември – до 0.22%.

В рамките на година в банковата система бяха акумулирани нови почти 6 млрд. лв.

От друга страна pъcтът нa бaнĸoвитe ĸpeдити зa гpaждaни e близo двa пъти пo-гoлям oт yвeличeниeтo нa cпecтявaниятa им, става ясно още от данните на БНБ. Към декември 2022 г. депозитите на гражданите нарастват с 8.3% на годишна база, докато кредитите – с 14.6%. Специално жилищните кредити са се увеличили със 17.8%.

"Лихвите по депозитите у нас все още не са подложени на тест, тъй като банковата ни система е добре капитализирана. Нужда от свеж ресурс засега не се усеща, поради което поне до средата на годината най-вероятно няма да сме свидетели на чувствително покачване на лихвите", прогнозира анализаторът от финансовия портал "Моите пари" Иван Стойков.

Според него за момента няма изглед за отлив на депозити от банките. Сделките с недвижими имоти, където евентуално биха се насочили свободните пари, навлизат във фаза на равновесие и не чак такъв растеж, както в началото на 2022 г. Финансовите пазари пък все още са "червени". Това за известно време ще задържи средствата на спестителите в банковата система, с което ще отложи покачването на лихвите по депозитите, смята Стойков.

По думите му предпоставка лихвите по кредитите да тръгнат нагоре би била задържащата се висока инфлация и по-трудното обслужване на кредитите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roser
    #2

    Това обаче не пречи на банките да изкарат рекордните 2 милиарда лева печалба за 2022-ра година, като вдигат цените на таксите за всички услуги...

  2. Honest John
    #1

    "Причината за задържането на цената на кредитите е, че те се финансират предимно с местен ресурс" Това означава ли, че ниските лихви по депозитите "гарантират" ниските лихви по кредитите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.