Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Линейките ще пристигат за 8 минути при опасност за живота

0 коментара
Линейките ще пристигат за 8 минути при опасност за живота

Бързината на линейките при отзоваването на адрес ще зависи от кода за спешност - червен, жълт или зелен, според това колко тежко е състоянието на пациента.

При животозастрашаващи състояния на пациентите ще се задейства код "червен" и линейката трябва да пристига при тях до 8 минути и това ще бъде записано в новия стандарт по спешна медицина, който трябва да е готов до края на годината. Това съобщи в понеделник директорът на "Пирогов" и национален консултант по спешна медицина проф. Стоян Миланов.

С код "жълт" ще се обозначават не толкова тежки спешни състояния, като за тях линейката ще трябва да пристигне на място до 20 минути. Със "зелен" код са състояния, в които пациентите могат да изчакат медицинския екип, като се предвижда линейката да пристига и след повече от 20 мин., посочи проф. Миланов.

С категоризирането на пациентите в три групи според тяхната спешност ще се осъществи т. нар "триаж".

В труднодостъпни и отдалечени населени места тези стандарти ще се изпълняват чрез "изнесени" екипи или чрез помощта на въздушен транспорт, посочи Миланов.

Предстои да се разпишат ясни правила и критерии за категоризиране кои случаи в кой от трите кода попадат, както и в кои случаи ще бъде използван авиотранспорт.

Зам.-здравният министър Ваньо Шарков обясни, че здравното министерството има договор с Министерството на отбраната при спешни ситуации, изискващи въздушен транспорт, да бъдат използвани хеликоптерите "Кугър" и самолетът "Спартан".

Здравното министерство плаща за целта около един милион и половина лева годишно.

През февруари лекари от Военномедицинска академия в София летяха с хеликоптер до русенската болница, за да извършат животоспасяваща операция на 33-годишна жена. Пациентката не е можело да бъде транспортирана, а сложната интервенция не е била по силите на тамошния екип. През миналата година пък военният самолет транспортира медицински екип и донор на органи за трансплантация.

В рамките на проекта "Практически увод в лечението на спешните състояния" (ПУЛСС)  са обучени над 5500 лекари, медицински сестри и шофьори от центровете за спешна помощ. Стойността на проекта е 3 730 669 лв. и се финансира по ОП "Развитие на човешките ресурси" 2007-2014 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.