Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липса на политика е причината за малкия брой трансплантации у нас

10 коментара
Липса на политика е причината за малкия брой трансплантации у нас

Слаба и лоша организация на донорския процес в България e причината за малкия брой трансплантации у нас през последните две години. Около това становище се обединиха лекари и пациенти при отбелязването на Световния ден на донорството в болницата "Света Екатерина".

По данни на Изпълнителната агенция по трансплантациите чакащите за трансплантация на бъбрек са 902 души, за черен дроб чакат 42 души, за сърце – 30, а за бял дроб- петима. Същевременно през миналата година е имало само 4 трупни донора, а през тази – едва два.

От Алианса на трансплантираните призоваха във вторник за преосмисляне на националната политика в сферата на донорството и трансплантациите, както и изясняване на ролята и отговорностите на Изпълнителната агенция по трансплантациите в този процес.

Националният консултант по трансплантология проф. Никола Владов коментира, че няма желание от страна на донорските бази и Агенцията по трансплантациите този процес да се развива по най-добрия начин. “Това включва както ходене по донорските бази и говорене с близките на пациентите в мозъчна смърт, така и търсене на донорите в реанимациите“, посочи той.

“Донорството трябва да бъде подкрепяно от държавата, а и не случайно последната директива по здравеопазване на ЕС е насочена към подобряване на качеството на донорството и трансплантациите“, коментира Владов.

Директор на болница "Света Екатерина" проф. Генчо Начев съобщи, че в Европа 56 000 души се нуждаят от трансплантация на органи, тъкани и клетки като 12 от тях умират всеки ден.

Начев обясни, че годишно в болницата между пет и десет пациенти се нуждаят от поставяне на изкуствено сърце, но има възможност да се направи операция едва на един. “Едно изкуствено сърце струва 160 хиляди лева, като за този пациент то все още не е платено от Министерството на здравеопазването, въпреки че имаме уверението за това още от бившия министър Стефан Константинов“, каза Начев.

Той коментира, че в развитите страни се чака средно между четири и шест месеца за трансплантация, докато у нас такава статистика няма и всичко е въпрос на късмет. За някои пациенти обаче чакането продължава с години.

В листата на чакащите на болницата са записани 28 пациенти, сред които е имало и две деца, които обаче са починали, съобщи кардиологът от “Света Екатерина“ д-р Незабравка Чилингирова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Нито тикви,нито мишки ще ви трансплантират.Единствено европейски заплатени лекари.

  2. Анонимен
    #9

    До 8. По-добре тиква отколкото мишка. Тиквата е много полезна а мишката е вредител.

  3. Анонимен
    #8

    На простия Ганю,дето нарича лекарите си убийци не му се полагат трансплантации.Да го трансплантира Тиквата, за която е гласувал.

  4. Анонимен
    #7

    Няма трансплантации защото няма доверие в лекарското съсловие което постоянно ти иска пари а когато опре до органа ти иска да го дадеш за без пари за да може то за пари да го присади. И да има как да вземе органа без да се мъчи да те спаси.

  5. Васик
    #6

    Не е въобще учудващо, защото в Америка става инцидент и веднага излита самолет да вземе органа, защото той ще е годен само няколко часа. Както се вижда от статията, на нашите лекари им е виновна липсата на "политика" - какво ли означава това, след като има действащ закон за трансплантацията на органи? Какво означава държавата да подкрепя донорството - това си е лично решение и всеки решава по собствената си съвест.

  6. Анонимен
    #5

    При толкова смъртни случаи по пътищата учудващо е че няма донори. В САЩ обевяваш в шофьорската си книжка дали искаш да си донор или не.

  7. Анонимен
    #4

    До-3 - Няма какво да се чудих, явно доволните са повече - всеки напира да се уреди на преглед чрез познати и това е резултатът. А относно трансплантациите - явно отговорните ги мързи да гледат - чиста чиновническа немарливост и бездушие.

  8. Анонимен
    #3

    Явно си заслужаваме здравеопазването, щом го търпим толкова години, а то с всеки изминал ден става все по-безобразно. Аз не знам това волско търпение ли е или е абсолютен гьонсуратлък, че търпим. Как един път не се вдигнаха хора на бунт срещу здравеопазването? Не мога да повярвам, че Орлов мост може да бъде блокиран за еко кауза, а за нещо, което ни засяга много по-пряко като здравеопазването - не.

  9. Анонимен
    #2

    Тя цялата държава е на автопилот, за каква политика въобще говорим. То нали се иска малко акъл и усилия дето на Боко пионките по институциите са неспособни да проявят. Вместо това лекарите, които би трябвало да правят тези трансплантации се омаскаряват и изкарват касапи и престъпници.

  10. Анонимен
    #1

    Интересът да не се правят трансплантации у нас явно е много голям. Но на първо място е необходим ентусиазъм, какъвто имаше за кратко преди около две години. След това обаче последваха поредица скандали, които отслабиха доверието в трансплантациите. За да ги има са нужни целенасочени усилия и да се гради доверие в системата години наред.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.