Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсващ указ на президента отложи трите министерски смени

Румен Радев не можел да действа под натиск, ще подпише като се върне от Рига

4 коментара
Снимка: БГНЕС

Парламентът отложи планираното за четвъртък гласуване на оставките на министрите на регионалното развитие, вътрешните работи и транспорта – Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски. Причината е, че в Народното събрание не е постъпил указ на президента Румен Радев за освобождаването на главния секретар на МВР Младен Маринов, който трябва да бъде избран след това за нов вътрешен министър, заяви председателят на НС Цвета Караянчева.

Преди парламентарното заседание от Президентството уведомиха, че Румен Радев ще подпише указа за освобождаване на Маринов след завръщането си от срещата  в Рига на групата "Арайолуш", където е заминал в четвъртък сутринта. Президентът все още не е подписал, тъй като искането от Министерския съвет е постъпило вчера (12 септември) на "Дондуков" 2, казаха от президентството.

Това означава, че МС е внесъл в последния момент искането за освобождаване на Маринов, като се има предвид, че премиерът Бойко Борисов обяви решението на управляващата коалиция за замяната на тримата министри с нови в понеделник, 10 септември.

Главният секретар на МВР се назначава и освобождава с указ на президента по предложение на МС, но в закона не е фиксиран срок колко продължава процедурата.

На фона на обтегнатите отношения между президента и правителството, Караянчева уточни пред репортери, че е разговаряла с Румен Радев по телефона:"Не, аз нямам проблем с комуникациите и с президента, и с министър-председателя, дори вчера се чух с президента и останах с впечатление, че ще подпише. Ние разговаряхме за това, че очаквам указът да дойде в НС".

Караянчева заяви, че най-вероятно следващата седмица ще бъдат гласувани оставките, тъй като днес и утре президентът Радев отсъства от страната.

Президентът не можел да взема кадрови решения под натиск

Реакцията на държавния глава не помогна за снемание на напрежението. "Не може да се очаква президентът да взема кадрови решения под натиск", заявиха от прессекретариата на държавния глава пред "24 часа" на въпрос за неподписания указ.

Решението на правителството за това е постъпило президентството в сряда в 10.30 ч.

От там казват също, че издаването на указа "изисква спазването на всички установени процедури. Медийните публикации и политическите заявки, направени в общественото пространство, не са част от регламентирания ред, предвиден в Устройствения правилник на МС и на неговата администрация. Не може да се очаква от държавния глава да взима кадрови решения под натиск, още повече когато те касаят националната сигурност на страната. Припомняме, че Конституцията на Република България не предвижда срок за подписване на указа".

"Умисъл" или "най-обикновена процедура"

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров, извяващ се като рупор на премиера, обаче не пропусна да се усъмни дали президентът умишлено не бави нещата.

"Отново опираме до темата дали президентът умишлено бави този указ, какво иска да направи с това - да попречи на избора на министъра на вътрешните работи ли какво. Той трябва да отговори на тези въпроси. За мен това не е много мъдър държавнически ход", коментира Сидеров пред репортери. Това забавя работата на парламента и процедурата по избора на новите министри, но не вярвам да доведе до правителствена криза, допълни той.

Според вътрешният министър в оставка Валентин Радев обаче президентът "вероятно" е бил информиран навреме за искането за освобождаване на Младен Маринов. 

"Ситуацията за нас не е приятна. Не мога да коментирам действията на президента", каза колегата му Николай Нанков. Не искам да коментирам умисъл, добави той.

Все още съм министър, макар и в оставка продължавам към момента да изпълнявам ангажиментите си, не абдикирам от тях, посочи Нанков.

Определено бяхме изненадани от липсата на указ от президента, но това може би се дължи на лоша комуникация между президентството и МС, коментира зам.-председателят на ПГ на БСП Драгомир Стойнев.

"Институциите трябва да работят, било то президентска или тази на Министерския съвет. Хубаво е да има комуникация", каза той. "Не виждам умисъл, това си е задължение на президента. Доколкото разбрах, не е в страната. Негово задължение е да даде разяснения защо веднага не е подписал исканото освобождаване на главния секретар", допълни Стойнев.

По-рано в четвъртък обединеният патриот Александър Сиди (ВМРО) обясни, че проектът не е бил внесен в пленарна зала навреме и заради технически въпроси се е забавило подписването на оставката на Младен Маринов: "Не мисля, че е някакъв изненадващ ход на президента, с който се опитва да бламира правителството или нещо такова. Най-обикновена процедура".

Колегата му Борис Ячев от НФСБ потвърди, че са информирани за отлагането, но също не видя драма в това. И двамата увериха, че не очакват изненади с гласуването, като депутатите от НФСБ ще спазят решението си да гласуват "против" трите оставките, и "за" тримата нови министри.

Освен Маринов за вътрешен министър, другите две номинации на премиера – съответно за министър на регионалното развитие и на транспорта – са на депутата от ГЕРБ Петя Аврамова и зам.-министъра на икономиката Александър Манолев.

Първоначално в ГЕРБ имаше сериозни нагласи поста си да запази поне Николай Нанков, но впоследствие зам.-председателят на партията Цветан Цветанов увери, че промените в кабинета ще бъдат гласувани от мнозинството така, както са предложени от премиера Борисов.

Борисов пък коментира, че изненади при решението на парламента били възможни единствено, ако той ги поиска.

Очаква се оставките на тримата министри да бъдат подкрепени и от коалиционните партньори на ГЕРБ от "Обединени патриоти" с изключение на депутатите от НФСБ.

"Ние ще гласуваме срещу освобождаването на тримата министри, тъй като считаме, че това са професионалисти, които са си вършили работата и не виждаме основателни причини за тяхното освобождаване", коментира Ячев пред БНР..

Ячев посочи още, че начинът, по който е съобщено решението за освобождаване, нарушава коалиционните споразумения.

С подадените преди около две седмици оставки тримата министри поеха политическа отговорност за автобусната катастрофа със 17 жертви край Своге. Дни наред вървяха спекулации дали Нанков, Радев и Московски действително ще бъдат сменени, като се има предвид, че депутати от ГЕРБ и кметове се обявиха в защита на регионалния министър, чието ведомство всъщност е пряко отговорно за пътната агенция и състоянието на пътищата, а за дефекти на пътя край Своге призна и самият Нанков. Освен това не само Валери Симеонов, и но лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че премиерът не ги е информирал за оставките и че според него нито един министър не трябва да бъде сменян, докато разследването не установи причината за катастрофата.

По-рано шефката на НС Цвета Караянчева каза, че ако оставките им бъдат приети, тримата министри ще се върнат в парламента. Това обаче не е сигурно за Ивайло Московски, който, според източници на Mediapool, искал да се махне от всякакви публични постове още от февруари, когато 4-годишното му дете загина при обръщане на моторна шейна, управлявана от Московски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #4

    Вериятно пРезидентът Радев се осланя на поговорката Работата не е заек да избяга. Пък и може още да не е получил разрешение за това от Решетников.

  2. Колчо
    #3

    Трябва да си голям примитив,за да коментираш неща,които изобщо не разбираш! Президентът не освобождава никакви министри,а те се освобождават от парламента по предложение на министър-председателя!Понимаеш нещастен рубладжия!

  3. velko
    #2

    Президентът освобождава министри по предложение на МС.Такова няма. Навярно сега се мъти.

  4. От Драгалевци
    #1

    Абе,нещастници! Президентът не е в България в момента.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.