Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсващото дело за една завладяна държава

6 коментара
Цветан Василев

В началото на седмицата прокуратурата обяви своя отказ да проверява изнесените от Цветан Василев обстоятелства за нерегламентирани връзки между политици, едър бизнес и медии. Дали защото бе сериозно намесено името на министър-председателя и това на една от парламентарно представените партии (ДПС), или и двете, можем само да гадаем. Факт е обаче, че са налице основания за проверка, а проверката бе отказана демонстративно (както се изрази един журналист в последните дни). В тази връзка ще направим паралел с други страни, които са имали сходен по мащаби проблем с корупцията и "завладяването" на държавата.

През януари 1992 г. са произнесени присъдите по делото "Maxi" в Италия. Признати са за виновни 360 висши преставители на италианската мафия. Това е най-голямото наказателно дело в световен мащаб. По-рано, през март 1987 г., са произнесени присъдите по най-дългото и тежко наказателно дело в историята на федералното правосъдие, наречено "The Pizza Connection". Осъдени са 22 висши представители на фамилията Бонано, които са свързани с наркотрафик и корупция по високите етажи на властта в САЩ и Италия.

Общото между тези две дела е един от основните свидетели по тях – Томазо Бушета. Бушета е член на сицилианската мафия, но е низвергнат от основния ѝ лидер Салваторе Рийна и е принуден да избяга в САЩ, а по-късно - в Бразилия. През 1972 г. е задържан и е екстрадиран в Италия. Във времето, в което дава информация и свидетелства за схемите, по които е работела мафията, той излежава доживотната си присъда.

Но каква е връзката между тези дела и случващото се в България?

Приликите са две:

  • В сходния размер на влиянието, което мафията/организираната престъпност има в обществото и държавата. Пандемията на организирана престъпност и корупция, която тогава се наблюдава в Италия и Ню Йорк, е подобна на тази, която манифестира в България от 90-те години на миналия век насам. Размерите са близки спрямо големината на държавите. Друг е въпросът, че поради гео-политическото положение на България може да се говори за "наднационални" щети от завладяването на държавата. Един член на НАТО и ЕС, който допуска сериозна корупционна намеса (включително външна) в международни проекти, може да бъде опасен за двата алианса.
  • Както в САЩ и Италия, така и в България е налице основен информатор, участвал в нерегламентирани връзки между политици и икономически субекти. Изнесените от Цветан Василев обстоятелства са отдавна потвърдени в различни журналистически разследвания и са се превърнали в обществена тайна. Но за разлика от журналистите, Василев разказва от първо лице за начините, по които е извършвано "завладяването" на българската икономика, политика и медии. Неговите показания могат да бъдат преки (и най-ценни) доказателства по евентуално дело.

Разликите също са две:

  • За разлика италианската и американската прокуратури, българската отказва да провери подробните описания, които член на задкулисието дава за корупционни схеми, в които са замесени политици, собственици на едър бизнес и медии.
  • Втората съществена разлика е, че докато в Италия водещ прокурор по делото е Джовани Фалконе, а в САЩ е заместник-главният прокурор на страната Ричард Мартин, то в България "водещ прокурор" по липсващите дела е онзи, който носи цялата (без)отговорност за прокуратурата.

Явно ще се наложи да изчакаме по-добър личен състав на българското обвинение. А докато чакаме, следва да настояваме за реформирането ѝ из основи и особено в назначаването, правомощията и отчетността на нейното ръководство.

Статията четете също и на IME.bg.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pinocchio
    #6
  2. pinocchio
    #5
  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  4. От Драгалевци
    #3

    Прокуратурата се надупи здраво на банкянския и на неговата милиционерска шайка, наричана ПП. Но след разкритията на Цветан Василев рано или късно ще се намери обвинител, който да свърже в едно ПП.... и мафията

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    В Италия има "Финансова гвардия"-60 000 души главно юристи и икономисти и въоръжени звена ръководени от регионални и централни генерали. Гвардията разполага със самолети, катери и т.н. Тя се занимава главно с престъпления срещу Бюджета и европейските фондове /мафията печели много поръчки-познато нали/. Тя ги предава на специализирана прокуратура, която повдига обвинения в специализиран "Счетоводен (одитен) съд (Corte dei conti). Средногодишно КОНФИСКУВАТ 2-3 МИЛИАРДА ЕВРО!

  6. SILENCE
    #1

    Е,вече няма дълго да чакаме,защото евакуацията на българите от територията /в резултат от ползването на табелката "съд. система" за прикритие и за терор/ вече от години няма възрастова граница...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.