Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Листването на фондовата борса ще става с европари

За целта инвестиционни посредници ще получат 7 млн. евро от "Конкурентоспособност"

0 коментара
Листването на фондовата борса ще става с европари

Излизането на български компании на нашата фондова борса ще става с европейски средства. За целта в момента се подготвя промяна в оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК), за да бъде  пусната нова грантова схема за инвестиционни посредници с бюджет от около 7 млн. лв.. Това съобщава депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев в интервю за в."Стандарт", публикувано в сряда.

По новата схема ще може да се покриват изцяло между 30 и 50 хил. лв. разходи, извършени по оценката на подготвяната за лисване компания и първичното предлагане на акциите ѝ.

Българската икономика от години страда, че у нас няма развит капиталов пазар. Всяка една нормална икономика в развитите страни по света се крепи  на два стълба - капиталовият пазар и банковото финансиране, казва Добрев.

Според него у нас капиталов пазар почти не съществува заради слабите обороти, ниската ликвидност и малкия брой компании на фондовата борса.

Бившият министър на икономиката в първия кабинет на ГЕРБ смята, че една специална мярка по оперативната програма може помогне на инвестиционните посредници да повишат информираността на българските средни предприятия за възможностите на капиталовия пазар за привличане на инвестиции.

Според Добрев е важно ОПИК да финансира и представянето на българските компании в чужбина пред институционални инвеститори - пенсионни фондове, управляващи дружества, инвестиционни банки.

"У нас работят около 30 лицензирани инвестиционни посредници, като много от тях вероятно ще участват с проекти по ОПИК. Въз основа на конкретни, публично оповестени критерии най-добрите проекти на десетина инвестиционни посредника ще бъдат одобрени и ще получат финансиране от програмата", обяснява предложението си Добрев.

Одобрените посредници ще имат за задача да намерят подходящи предприятия у нас, да повишат тяхната информираност, да им подготвят документите за листване на БФБ, да направят за тях представяне в чужбина, за да пласират успешно предлаганите акции.

"Така, ако имаме десетина инвестиционни посредника и всеки от тях говори със стотина предприятия, от които да оцени десетина с достатъчно добър потенциал за растеж, това ще означава десетки, ако не и стотина нови емисии на БФБ. Емисии, които ще бъдат представени също и в чужбина. Участието на международни институционални инвеститори в първичните публични предлагания представлява привличане на преки чужди инвестиции в България", казва Добрев.

"Всяка инвестиционна банка или пенсионен фонд в чужбина разпределя своя риск и за всяка страна, включително и за България, има определени средства, които да инвестира тук. За съжаление, тези средства не се инвестират просто защото няма какво да купят тук. Една инвестиционна банка може да е определила 50 или 500 млн. евро за инвестиции в България, но от тях да не е вложила и 1 евро, защото капиталовият пазар у нас не съществува във вида, в който те си го представят и какъвто е в чужбина", допълва Добрев.

Той коментира, че след пласирането на десетки нови емисии на БФБ, освен привличането на външни инвестиции, ще се увеличи и ликвидността на борсата. На нея вече ще има нови, интересни, динамично развиващи се компании, които ще се търгуват непрекъснато и капиталовият пазар ще заприлича повече на пазарите по света.

Най-важното според Добрев е, че българските предприятия чрез увеличението на капитала си ще получат свеж финансов ресурс, за да растат по-бързо, а този висок ръст на достатъчно на брой компании ще доведе и до по-висок икономически растеж на страната. Не на последно място един работещ капиталов пазар ще създаде конкуренция на банките у нас, защото ще има още един източник, от който компаниите ще могат да финансират своето развитие.

Сега обаче никой не е включил възможност за стимулиране на капиталовия пазар у нас с пари от европейските фондове. Следователно, за да се стартира тази схема, трябва да се мине през промяна в ОПИК, посочва Добрев.

Според него няма да има проблем това да стане, защото за реализацията на тази идея ще се ангажира много малък процент от европрограмата. Ако ресурсът ѝ е около 1.4 млрд. евро, то за стимулирането на капиталовия пазар ще са необходими не повече от 7 млн. евро, което на практика е 0.5% от бюджета на програмата, сочат сметките на Добрев. Той уточнява, че вече се работи по тази идея.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам