Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Литийни шествия, хвърляне на кръст, освещаване на бойни знамена

0 коментара
Литийни шествия, хвърляне на кръст, освещаване на бойни знамена
И тази година Богоявление бе отбелязано в цялата страна с ритуала спасяване на кръста, с водосвет и литийни шествия. В София пред паметника на Незнайния войн по традиция бяха осветени знамената светини на българската войска.

В Калофер за поредна година бе играно уникалното за страната мъжко хоро в ледените води на Тунджа. Танцът беше наблюдаван от няколкостотин калоферци и гости на града.

Калоферското хоро се изпълнява в подбалканския град близо две столетия. Под звуците на гайди и тъпани, повече от 100 мъже влязоха в ледените води за улавянето на кръста. Въпреки минусовите температури и студената вода, всички те, пременени в автентични калоферски носии, нагазиха в ледената река. Мъжете пееха калоферската песен "Залюбила е Василка”, а водачът на хорото държеше националното знаме. Някои от мъжете признаха, че са изпили по няколко чаши червено вино, за да издържат на студа.

Кръстът бе хванат от 30-годишния Тодор Ненков. По традиция той го предаде на най-малкия участник в хорото - 9-годишният Генко Славчев.

Десет магарета поведоха литийното шествие в Кърджали. Идеята е на енорийския свещеник отец Петър, известен с ексцентричните си предложения. Рекорден брой участници – 60, се хвърлиха в студените води на река Арда да извадят Светия Кръст.

Идеята за магаретата не е шега, а библейски символ, обясни отец Петър. Магаретата са избрани, защото се е провалила първоначалната идея за слонове. Оказало се, че животните са командировани във Франция. От турския град Одрин предложили керван от камили, но опасността от шап осуетила намерението. Не било лесно да се намерят и магарета.

Кметът Хасан Азис, който също участва в Богоявленския ритуал, не се престраши да яхне магаре.

За трета поредна година студентът Антон Чолаков извади кръста от водите на Арда.

На някои места в ритуала участваха и жени като 68-годишната Стоянка Иванова, която се пребори за кръста в студените води на реката в стралджанското село Богорово.

Заедно с нея опит е направила и Ангелина Стоева, която миналата година грабна кръста.

Вече четвърта година мъже придружават групата от жени до реката, но никой от тях не се решава да нагази в ледените води. Според кметския наместник Митко Ангелов от незапомнени времена по Йордановден все жени ходят на реката и все те вадят кръста от водата.

В сливенското село Самуилово Богоявленският ритуал за изваждането на кръста от река Тунджа бе възстановен след многогодишно прекъсване. Празникът обаче завърши с неприятност. Пред масово стеклите се на брега на Тунджа жители на селото трима младежи са извадили хвърления кръст от свещеник Красимир Генов - председател на църковното настоятелство, съобщи най-напред БТА, позовавайки се на кмета на селото.

Според очевидци обаче младежите половин час безуспешно търсили потъналия метален кръст, докато накрай присъстващото медицинско лице им наредило да излязат от водата, за да не се разболеят.

Самият кмет, разочарован, се самоопроверга за казаното по-рано от него, защото никак не му се искало да се разчуе за несполуката, за която се готвили всички и се събрали толкова хора. Свещеникът също бе много ядосан, защото по думите му с този кръст, който е от супра и сребро, служи повече от 30 години.

В помрачения селски празник кметът обаче не се примирил със станалото. Най-напред жители на селото с мотики преровили плитчината, където бил хвърлен кръстът. После кметът повикал и багер от Сливен, с който са извадени камари от пясък, баластра и тиня, но кръстът така и не бил намерен. Изнесеният материал утре ще бъде откаран за пресяване.

За несполука с кръстовете и в местността "Изворите", където за четвърта година жителите на Етрополе отбелязват Богоявление, съобщи БТА, като се позова на информация от общинската администрация.

След традиционния Богоявленски водосвет във водата бил хвърлен кръстът, а след него десет младежи се опитали да го извадят. Търсенето на кръста продължило няколко минути, след което някои от участниците се отказали и излезли от водата.

Бил хвърлен втори кръст, но той също не бил открит. Въпреки това миналогодишният  спасител на кръста Цветан Тодоров, който продължил сам да търси кръста в размътената вода след останалите младежи, бил обявен отново за спасител на кръста.

В София 21-годишният Ангел Валджев от Кърджали, студент от Техническия университет, извади от водите на езерото в ж.к. "Дружба" Светия кръст. Валджев бе един от 54-мата участници в традиционния ритуал край езерото. Най-малкият от тях бе на 16 години, а най-възрастният - на 70.

Повече от 40 души скочиха за кръста в морето във Варна, където температурата на водата бе 7 градуса. За четвърта поредна година първи до кръста стигна 19-годишният Анжел Димитров.

18-годишният републикански шампион по кану-каяк Николай Кръстев извади богоявленския кръст от водите на Дунав край Видин.

Светлин Драганов, на 33 години, извади кръста от Дунав при Силистра.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.