Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Литовски LNG терминал ще доставя газ до Полша и Украйна

1 коментар
Терминалът край Клайпеда

Операторът на терминала за втечнен природен газ в литовския град Клайпеда съобщи, че ще може да доставя синьо гориво за Полша и Украйна по нов тръбопровод, който предстои да бъде пуснат догодина, предаде Ройтерс.

Газопроводът ГИПЛ (GIPL) до Полша ще бъде завършен до декември и ще даде достъп на Финландия, Естония и Латвия до втечнен природен газ от континентална Европа.

Втечненият природен газ по тръбопровода вероятно ще бъде транспортиран само от Литва за Полша, каза в интервю за Ройтерс Миндаугас Навикас, главен директор по продажбите в оператора на терминала "Клайпедос нафта" (Klaipedos Nafta).

По газопровода ще се транспортират до 21 тераватчаса газ годишно за Полша или 27 тераватчаса за Литва.

По думите на Арунас Молис, директор на подразделението за втечнен природен газ в "Клайпедос нафта", Полша, Украйна и други страни южно от Литва ще са вероятните дестинации за клайпедския газ.

Навикас определи като положителен сигнал решението на "Орлен" (Orlen), най-голямата нефтопреработвателна компания в Полша, да свърже газовата си електроцентрала с мощност от 750 мегавата директно с новия газопровод.

Контролираната от държавата литовска енергийна компания "Игнитис груп" (Ignitis Group) съобщи миналия месец, че ще започне да доставя по тръбопровода втечнен природен газ за Полша догодина.

Руският "Газпром" загуби една трета от дела си на финландския газов пазар миналата година, след като новата тръба позволи да се внася втечнен природен газ от Полша.

През терминала в Клайпеда са внесени 21.9 тераватчаса втечнен природен газ миналата година, което е малко над половината от годишния капацитет на съоръжението от 39 тераватчаса.

"Клайпедос нафта" сега търси потенциални доставчици на плаващи инсталации за съхранение и газификация (FSRU) преди декември 2024 година, когато изтича 10-годишният договор за наем на сегашната инсталация "Независимост" от норвежката "Хьоег" (Hoegh).

Компанията си осигури финансиране до 160 милиона евро от Скандинавската инвестиционна банка за тази покупка и ще открие официална тръжна процедура през юли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #1

    В Русия щели да правят храна от нефт и газ. Има шанс да им остане малко излишен. А сега един от главните купувачи на съветски газ Боко, отпада и хептен трябва да се намерят нови приложения. Например изкуствено месо от нефт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.