"Лица, места" бе отличен за най-добър филм на третия "Master of Art"

Кадър от филма "Лица, места"

Документалният филм "Лица, места" на 90-годишната вдъхновителка на френската Нова вълна Аньес Варда и и популярния 33-годишен френски фотограф и художник на графити Джей Ар спечели наградата за най-добър филм на фестивала "Master of Art". Третото издание на уникалния за България фестивал, посветен на документални филми за света на изкуството, стартира на 12 април и продължава до 30 април, но състезателната му част приключи в неделя с обявяването на наградите.

Аниес Варда е родена в Белгия през 1928 г. и започва връзката си с изкуствата през фотографията. Създала е 20 пълнометражни филма. Смятана е за единствената режисьорка във френската Нова вълна и името се свързва с известни творци като Годар, Трюфо, Рене, Рьомер, Шаброл, Ривет и Жак Деми – автор на "Шербурските чадъри" и неин дългогодишен съпруг.

Най-новия си филм "Лица,места" тя прави с неочакван партньор - майстора на политическия и социалния стрийт арт Жиер (JR, Жи Ер, Джей Ар). Резултатът е впечатляващ – вълнуващо пътешествие на двамата творци "насам-натам из Франция" с бусче, срещи със случайни хора и снимките им, направени от Аниес Варда и Жиер, които оставят персонален отпечатък на местата, преобразявайки ги в арт пространства из различни провинциални кътчета.

"Лица, места" бе отличен за най-добър филм сред 44 филма, включени в конкурсната програма.

Общо 77 заглавия от цял свят бяха представени по време на фестивала и всички те премиерни за Българи. За пръв път фестивалът се провежда в три града - София, Пловдив и Варна. Тази година в програмата бяха включени и две нови категории - "Изкуство за деца" и "Кулинарно изкуство".

"Лица, места" е номиниран за "Оскар" и още няколко десетки награди, поради което победата му в третото издание на "Master of Art" бе донякъде очаквано.

Другият очакван от публиката филм бе американско-френската продукция "Животът като анимация" на режисьора Роджър Рос Уилям, който дойде в България с куп спечелени отличия. Филмът, който е емоционален разказ за силата на изкуството, която понякога може за помага там, където медицината още не е открила начин, бе отличен и в "Master of Art" като най-добър в категорията "Изкуство за деца".

Българския филм "Jam Session" на Борислав Колев получи Наградата на публиката.

Наградата за най-добър български документален филм бе връчена от Фондация "Америка за България" - на "Дъга - история в картинки". Филмът на режисьора Мария Николова е изследване на един културен феномен с помощта на анимация и с участието на актьора Леонид Йовчев.

Закривайки церемонията по обявяване на наградите, която се проведе в неделя в кино "Люмиер Лидл", основателят на фестивала Найо Тицин обяви и датите за четвъртото издание на фестивала през април 2019 г.

Ето пълния списък на наградите във всички категории на третото издание на "Master of Art":

Награда за най-добър филм на фестивала - "Master of Art" Award –

ЛИЦА МЕСТА

Франция (2017), 89 мин.

Режисьори: Аньес Варда и Джей Ар

Продуценти: Розали Варда и Чарлс Коен


Награда "Америка за България" за най-добър български документален филм, връчена от Фондация "Америка за България" - Master of Bulgarian Art Doc

ДЪГА – РАЗКАЗИ В КАРТИНКИ

България (2016), 77 мин.

Режисьор: Мария Николова

Продуценти: Сотир Гелев, Пенко Гелев, Анимационно студио Гекон и студио Фор Хендс

Награда за Дебютен пълнометражен документален филм за изкуство - присъжда се от младежкото жури на фестивала.

ЕТГАР КЕРЕТ: ПО ДЕЙСТВИТЕЛЕН СЛУЧАЙ

Холандия (2017), 67 мин.

Режисьори: Стефан Каас и Рутгер Лем

Продуценти: Катя Драайер, Франк Хьове, Balard Film, NTR, 2-Team productions

Награда на публиката - Audience Award;

JAM SESSION

България (2018) 80 мин.

Режисьор: Борислав Колев

Продуцент: „Прожектор“ - Мария Ландова, Борислав Колев

Награда за най-добър късометражен филм на фестивала - Master of Short Art Award –

ЧЕРВЕНАТА КЪЩА

Израел (2017), 21 мин.

Режисьор: Тамар Тал Анати

Продуценти: Амит Гинцлер, Хадар Бакши Шмелцер, Arava Vineyards Production

Награда за най-добър документален филм за АРХИТЕКТУРА И ДИЗАЙН;

БЯРКЕ ИНГЕЛС - ВРЕМЕТО НА АРХИТЕКТА

Дания (2017), 80 мин.

Режисьор: Каспар Аструп Шрьодер

Продуценти: Sonntag Pictures, Сара Стокман


Награда за най-добър документален филм за ИЗКУСТВО ЗА ДЕЦА;

ЖИВОТЪТ КАТО АНИМАЦИЯ

САЩ, Франция (2016), 91 мин.

Режисьор: Роджър Рос Уилямс

Продуцент: Джули Голдман


Награда за най-добър документален филм за ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО И ФОТОГРАФИЯ;

КОКОШКА: ЖИВОТ И ТВОРЧЕСТВО

Швейцария (2017) 76 мин.

Режисьор: Мишел Роде

Продуценти: On The Rodde Again Films, RTS Radio Télévision Suisse, Мишел Роде, Пиер-Ален Фрей


Награда за най-добър документален филм за КУЛИНАРНО ИЗКУСТВО;

РАЗГОВОРИ В БАРА С ЧАРЛС ШУМАН

Германия (2017), 98 мин.

Режисьор: Марике Шрьодер

Продуценти: Марике Шрьодер, Thali Media, Кристоф Фисер, Хенинг Молфентер, Чарли Вьобкен, Studio Babelsberg


Награда за най-добър документален филм за ЛИТЕРАТУРА;

ЕТГАР КЕРЕТ: ПО ДЕЙСТВИТЕЛЕН СЛУЧАЙ

Холандия (2017), 67 мин.

Режисьори: Стефан Каас и Рутгер Лем

Продуценти: Катя Драайер, Франк Хьове, Balard Film, NTR, 2-Team productions


Награда за най-добър документален филм за МУЗИКА И ТАНЦ;

МАРИЯ И КАЛАС

Франция (2017) 113 мин.

Режисьор: Том Волф

Продуценти: Емануел Льоперс, Гаел Лебланг, Еманюел Чейн, Тиери Бизо и Том Волф, Elephant Doc, Petit Dragon, Unbeldi Production


Награда за най-добър документален филм за СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО, АРТ ИНСТАЛАЦИИ, ПРОТЕСТНО ИЗКУСТВО;

ОКТОМВРИЙСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ И РУСКИЯТ АВАНГАРД

Великобритания (2016), 86 мин.

Режисьор: Марджи Кинмонт

Продуцент: „Фокстрот Филмс“


За първи път в категорията ТЕАТЪР И КИНО се присъждат две награди:

Награда най-добър документален филм за ТЕАТЪР:

КАРЕНИНА И АЗ

Норвегия, Италия, Русия (2017), 84 мин.

Режисьор: Томазо Мотола

Продуцент: Гьорилд Маусет

И

Награда най-добър документален филм за КИНО:

НАДЯВАМ СЕ ДА СЪМ В КАДЪР

Израел (2017), 57 мин.

Режисьор: Нетали Браун

Продуцент: Нетали Браун

Награда за най-добро видео в категория „Видео арт и арт реклама“ - Master of Video Art ;

ПЛОСКА ЗЕМЯ (“FLATLAND”)

Иран (2017) 15 мин.

Режисьори Алиреза Кейманеш и Амир Поусти


Награди в категорията Изкуство във видео игрите:

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА НА ЖУРИТО

Hellblade: Senua's Sacrifice

Developer: Ninja Theory, Director: Tameem Antoniades

Best Gameplay Awards:

(AAA Games)

ASSASSIN’S CREED: ORIGINS

Developer: Ubisoft Montreal, Directors: Jean Guesdon, Ashraf Ismail

(Indie Games)

CUPHEAD

Developer: StudioMDHR, Directors: Chad Moldenhauer and Jared Moldenhauer

(VR Games)

STATIK

Developer: Tarsier Studios, Directors: Bjorn Sunesson and Daniel Dalebjork

Best Storytelling Awards:

(AAA Games)

NIER: AUTOMATA

Developer: PlatinumGames, Director: Yoko Taro

(Indie Games)

NIGHT IN THE WOODS

Developer: Infinite Fall, Directors: Alec Holowka and Scott Benson

(VR Games)

THE INVISIBLE HOURS

Developer: Tequila Works, Directors: Raúl Rubio Munárriz and Rob Yescombe

Best Visuals Award

(AAA Games)

SHADOW OF THE COLOSSUS

Developers: Bluepoint Games/Team ICO, Director: Fumito Ueda

(Indie Games)

RIME

Developer: Tequila Works, Director: Raúl Rubio Munárriz

(VR Games)

RESIDENT EVIL 7: BIOHAZARD

Developer: CAPCOM, Director: Koshi Nakanishi.

Още от Общество