Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лицензирането на ядреното гориво на "Уестинхаус" върви бавно

Между 500 и 700 млн. лв. би струвало присъединяването на нови ядрени мощности към мрежата

2 коментара
АЕЦ "Козлодуй" още не е внесла искане за лицензиране на новото ядрено гориво, сн. БГНЕС

АЕЦ "Козлодуй" все още не е внесла заявление за лицензиране на свежото ядрено гориво, произвеждано от американската компания "Уестингхаус", с което от следващата пролет трябва да започне първото частично презареждане на V блок на ядрената ни централа. Ако това не бъде направено до началото на август, Агенцията за ядрено регулиране няма да може да се произнесе със своята оценка навреме за извеждането в годишен планов ремонт догодина на този реактор и замяната на част от руското гориво. Това коментира пред журналисти председателят на ядрения регулатор Цанко Бачийски, който участва в започналата в сряда традиционна годишна Международна ядрена конференция, организирана от "Булатом". В нея се включиха посланиците на Франция, Чехия, Турция, Словения и Китай, както и представители на дипломатическите мисии на Украйна, Румъния и Испания.

В края на декември 2022 г. АЕЦ "Козлодуй" подписа с "Уестингхаус" десетгодишен договор за доставка на свежо ядрено гориво, като първата трябва да стане през април или май 2024 г. Американското гориво обаче не е лицензирано от Агенцията за ядрено регулиране като "Уестингхаус" изготвя анализите за взаимодействието на новото гориво със старото руско, тъй като всяка година се сменя само по една четвърт от горивото и реално трябват четири горивни кампании - отест години, за  пълната замяна на горивото. Част от документите бяха внесени предварително за оценка н регулатора, докато се работят останалите, за да се пести време.

Бачийски обясни, че от предадените около 50 доклада са прегледани 30 документа, 14 от които са върнати на АЕЦ "Козлодуй" със забележки и необходимост от допълнителна информация или пояснения, само по три няма никакви забележки, а останалите се анализират. Документите са взаимносвързани и не може да се разглеждат поотделно, което означава, че върнатите отново се анализират с останалите, стана ясно от думите на регулаторния шеф.

Външна фирма на помощ

За да стартира обаче официално процедурата по лицензирането на свежото ядрено гориво на "Уестингхаус", АЕЦ "Козлодуй" трябва да внесе заявление за това, което още не е станало. Ако такова зявление не постъпи в следващите два месеца, ядреният регулатор няма да може да се справи навреме с одобрението за използване на новото ядрено гориво, независимо, че е наел и външна фирма за част от анализите.

"Според наредбата за издаване на разрешения и лицензии шест е месеца е срокът от представянето на всички документи, тоест когато има пълнота и качество на документите. Вече е предаден пълният обем, потърсена е външна експертиза и на 16 юни трябва да има оценка на част от анализите, като целта е ускоряване на процедурата за лицензиране на горивото на "Уестингхаус", каза Бачийски.

Относно решението на парламента да задължи правителството да продължи строежа на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP-1000 на "Уестингхаус", Бачийски коментира, че пред регулатора нищо не е задвижено. Площадката, предвидена за изграждане на нова ядрена мощност край Козлодуй“, има лиценз за прилагане на въпросната технология, но все още не е готова технико-икономическата обосновка. За изготвянето на такава вече е сключено споразумение с "Уестингхаус", за де се прецеени дали да се продължава спрения през 2015 г. проект за VІІ блок. Той бе прекратен, заради отказа на американската компания да бъде не само доставчик на оборудването, но и инвеститор, за което настояваще тогавашното правителство. Тогава блокът се оценяваше на 7.7 млрд. долара, но сега със сигурност цената ще е по-висока.

Един електропровод разлика

"Между 500 и 700 млн. лв. е оценката за присъединяване на (заложените от служебното правителство) нови ядрени мощности към електропреносната мрежа, независимо дали ще са две в Козлодуй или два реактора в Белене“, коментира пред журналисти Ангелин Цачев, директор на "Електроенергийния системен оператор".

"Разликата е един стокилометров електропровод 400 киловолта за свързване на АЕЦ "Белене" с мрежата, което струва около 70 млн. лв. и на фона на цялата инвестиция е капка в морето“, допълни той.

По думите му, въпреки че в АЕЦ "Козлодуй" има налична енергийна инфраструктура за включване на ядрената централа в мрежата, при изграждане на нови реактори трябва да се разшири сегашната подстанция и да се направи дублиране на 400-кироволтов пръстен за връзка с други подстанции. "Това, че са изведени от есплоатация 1600 МВ (със затварянето на четирите малки ВВЕР-440, не означава, че предназначената за тях инфраструктура може да се използва ей така", каза той.

На площадката на АЕЦ "Белене" пък трябва да се изгради нова подстанция.

Финансирането на инфраструктурата за включване на ядрените мощности става през цената за присъединяване, тоест това е разход на инвеститора, за да се осигури раззширение на мрежата по начина, по който се присъединяват всички останали производители на електроенергия, допълни Цачев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Излиза, че тези атомни централи ще ни излезнат златни и с изплащането им от населението тока няма изобщо да поевтинее. За мен решението е разширяване на фотоволтаиците (големи и малки) и на перките по планинските била, финансирани не от държавата, а от частни инвеститори. Парите за разширяване на мрежата за поемане на нови мощности така или иначе трябва да се дадат, но за зелена енергия ЕС ще даде пари, но за АЕЦ не.

  2. Milanova Magda
    #1

    Какво казва Курчатовският институт? Американската "Уестингхаус" може да се включи само ако горивото бъде одобрено от АЯР и Курчатовския институт. Уестингхаус произвежда касети със свежо ядрено гориво тип RWFA, които биха могли да се използват в АЕЦ „Козлодуй“, ако бъдат лицензирани от АЯР. Внедряването на този тип касети може да изисква консултантски услуги от НИЦ „Курчатовский институт“, който по договор с АЕЦ „Козлодуй“ въвежда данните за горивото в системата за вътрешно-реакторен контрол.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.