Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лицево разпознаване": руската полиция се дигитализира срещу демонстрантите

1 коментар
"Лицево разпознаване": руската полиция се дигитализира срещу демонстрантите

Георгий Малец не успява да участва в антикремълска проява миналия месец. Той е задържан по пътя от полицаи, използвали технологията за лицево разпознаване в московското метро.

Руският фото блогър, на 30 години, заяви, че полицаите са му казали, че е бил идентифициран чрез система от камери за лицево разпознаване и трябва да ги придружи до полицейския участък за разпит.

"Успях да видя, че разполагат с някакви снимки, но не бяха от камери - това със сигурност бяха снимки от профилите ми в социалните мрежи", разказа Малец пред Ройтерс.

Малец каза, че е бил разпитван в продължение на четири часа като свидетел по наказателно дело, за което полицаите са му казали, че е образувано във връзка с по-ранни протестни прояви. В резултат на това той пропуска протеста на 31 януари.

Московската полиция и службите по информационни технологии и транспорт на московското кметство не откликнаха на молбите на Ройтерс за коментар.

От разкази на други протестиращи, участвали през последните седмици в демонстрации в подкрепа на вкарания в затвора опозиционер Алексей Навални, също става ясно, че полицията е използвала технология за лицево разпознаване, за да извърши превантивни арести и задържания.

Анонимен източник от силите за сигурност е заявил пред агенция ТАСС, че технологията използва изображения от база данни, съдържаща информация за хората, които редовно участват в демонстрации. Правозащитници изразиха притеснения, че системите за проследяване се използват за тази цел.

Камери за наблюдение

Самаридин Раджабов, който е бил изправен пред съда, защото през 2019 г. е хвърлил пластмасова бутилка по полицай, разказа, че също е бил задържан в метрото преди протеста на 31 януари, а след това е бил пуснат.

Екатерина Шулман разказа, че съпругът ѝ Михаил е бил задържан при влизане в московското метро след демонстрация.

"Те (полицаите) казали, че го спират, защото "лицевото разпознаване е реагирало" и защото трябвало да се яви пред следовател като свидетел по някакво наказателно дело", каза тя пред Ройтерс.

Трима други в полицейския участък, където е бил отведен Раджабов, също са били идентифицирани с помощта на технология за лицево разпознаване, каза още тя.

Московското кметство заяви, че през 2018 г., когато Русия бе домакин на Световното първенство по футбол, е започнало да разполага система за лицево разпознаване в метрото, за да идентифицира издирвани престъпници. Сега камери за наблюдение има навсякъде в Москва.

"Все още има много неща, които не знаем за системата за лицево разпознаване в Москва", заяви Кирил Коротеев, юрист от правозащитната организация "Агора".

Той изтъкна, че не е ясно до каква степен е автоматизирана системата, дали всички камери я използват и кои бази данни използва тя.

"Първоначално бе казано, че системата ще се използва за намирането на изгубени деца и избягали престъпници. След това я използваха, за да следят самоизолирането по време на пандемията, а сега, както се очакваше, я използват, за да следят протестите и активистите", заяви Саркис Дарбинян, защитник на интернет свободите.

Паник бутон

Десетки хиляди хора се включиха в демонстрациите след арестуването на Навални, завърнал се от Германия, където бе лекуван след отравяне в Сибир. Западни страни заявиха, че то е било извършено с нервнопаралитично вещество. Навални бе вкаран в затвора на 2 февруари заради това, че е нарушил условната си присъда по дело, за което твърди, че е изфабрикувано. Кремъл отрича, че преследването на Навални е политически мотивирано и поставя под въпрос дали той е бил отровен.

Кремъл защити силите на реда, които бяха обвинени, че са употребили прекомерна сила, като изтъкна, че демонстрациите са били незаконни, защото не са били разрешени от властите и са създали риск от заразяване с коронавирус.

Демонстрантите от няколко години използват социалните мрежи, за да координират проявите си. Сега те разполагат и с приложение за смартфон, което позволява, в случай на задържане, да се сдобиеш с адвокат също толкова лесно, колкото е да си поръчаш такси, казва създателят на приложението Калой Ахилгов.

Приложението "Адвокол" съдържа паник бутон за свързване с адвокат, контакти на адвокати и инструкции как да се държиш, ако те задържат или разпитват.

Ахилгов, който ръководи правна кантора, заяви, че неговите юристи ще работят и без пари, ако се налага. Около 4600 души са свалили приложението и през него са получени над триста молби за правна помощ, казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #1

    дрън-дрън - НИЩО!!! не дигитализира допотопната пУтина мАтушка... Просто фомулировката "компютъра те разпозна" се използва за милиционерски произвол с хората, без милицията им да се напъне поне да измисли някакви "дАказателЬства" (и съответно - обвинения)...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.