Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Литва напусна групата "17+1" за сътрудничество на Китай с Източна Европа

11 коментара
Габриелиус Ландсбергис. Сн. Външно министерство на Литва

Литва напусна групата за сътрудничество с Китай "17+1", призовавайки и другите европейски страни да направят това, заяви литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис пред онлайн изданието "Политико". Групата е съставена от държавите от Централна и Източна Европа (ЕС) и Китай.

Такова нещо като "17+1" вече не съществува, доколкото там Литва вече отсъства, посочва министърът в имейл до изданието. Според него останалите страни членки на ЕС също трябва да напуснат инициативата, създадена от Китай преди десетилетие да ангажира страните от Централна и Източна Европа, повечето от които са от бившия Съветски блок.

"От наша гледна точка, Европейският съюз трябва да премине от разделящия формат "16+1" към по-обединяващия и следователно, по-ефективен формат "27+1", посочва Ландсбергис и допълва:

"ЕС е по-силен, когато всички 27 страни членки действат заедно, в единодействие с институциите на ЕС".

"Единството е от ключово значение за успеха в отношенията на ЕС с външни партньори. Отношенията с Китай не трябва да бъдат изключение", изтъква Ландсбергис.

Говорител на китайската мисия в ЕС посочва, че Китай "не е запознат" с решението на Литва.

"Механизмът за сътрудничество Китай-ЦИЕ (страни от Централна и Източна Европа) е механизъм за междурегионално сътрудничество, съвместно иницииран от Китай и държавите от Централна и Източна Европа. Той отговаря на желанието на всички страни да търсят развитие заедно", допълват от мисията.

"Вместо да бъде доминиран от Китай, механизмът включва всички страни в сътрудничество, основано на доброволен принцип, обширни консултации, съвместен принос, откритост и приобщаване", посочва още китайската мисия в ЕС.

И допълва, че това сътрудничество е било много плодотворно, донесло е осезаеми ползи за участващите в него страни.

Оттеглянето на Литва е последната индикация за все по- нестабилните отношения между Китай и ЕС, отбелязва "Политико".

В четвъртък Европейският парламент гласува с огромно мнозинство да бъде замразен процесът по ратификация на инвестиционния пакт ЕС-Китай, ако Пекин не вдигне санкциите срещу европейски политици, които наложи след като 27-те страни от ЕС санкционираха китайски официални лица заради преследването и интернирането на мюсюлманските уйгури в провинцията Синдзян.

Китай хвърля вината върху ЕС за влошените отношения. ЕС трябва да се съсредоточи "по-малко върху емоционални изблици и повече върху рационалното мислене", заяви говорител на китайското външно министерство в петък.

Признаци за намаляващ интерес към голямата стратегия на Китай в Източна Европа се появяват в последните месеци, след като някои от членовете на ЕС от формата "17+1" отхвърлиха поканата на Пекин към техните лидери да присъстват на среща на върха с президента Си Дзинпин.

След напускането на Литва в групата остават още 11 държави от ЕС: България, Хърватия, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Междувременно Китай се стреми да ангажира останалите пет страни в инициативата - Албания, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора и Сърбия, като им отпуска безплатни коронавирусни ваксини и им изпраща маски и други консумативи за борба с коронавируса.

Форматът на сътрудничества на Китай с Балтийските републики и страните от Източна и Централна Европа съществува от 2012 г. Целта му е разширяване на инвестициите и търговията, но също така развитие на крупни инфраструктурни проекти, свързани с глобалната инициатива на Китай "Един пояс, един път", известен още като "Новия път на коприната". Китай възнамерява да вложи милиарди в този мащабен инфраструктурен проект за развитие на летища, пристанища, автомагистрали, железопътни и телекомуникационни мрежи. В резултат на това трябва да се появят нови икономически и търговски пътища от Китай към ЕС, Африка и Южна Америка, а също така съвременни търговски маршрути в самия азиатски регион.

САЩ, Австралия и страни от ЕС са критични към формата "17+1" поради липсата на прозрачност и несправедливите, според тях, условия за конкуренция. Другият проблем е рискът от по-нататъшно засилване на геополитическото влияние на Китай.

През април Австралия напусна инициативата.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Инициативата на Китай показва, че той губи безвъзвратно, независимо кой е американският президент, най-големия си пазар. Интересът ни към него трябва да е свързан не само с евтините стоки, но и с евтините услуги, ресурси и суровини. Ако ЕС престане да се занимава с човешките права и се съсредоточи върху икономическите права на европейците, ще създаде законови рамки на вноса, ще ограничи боклука, който върви с него и ще създаде възможност Китай да инвестира там, където нашите пари не стигат. Отношенията ни с Китай са хаотични, неинституционализирани, непремислени, ненавременни...

  2. Стефанов
    #10

    Ние от китай нямаме никакви инвестиции освен кирайски ресторанти и магазини за по един-пет лева и не знам какво правим там, крайно време и ние да напуснем и да сме солидарни с всички европейски държави.

  3. Zlatan
    #9

    Дали Балтийските джуджета ще напускат организации ,или не е биз никакво значение. Цъфнаха и вързаха като нас

  4. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #8
  5. Lady Jane
    #7

    Наистина сте достоен за ника си. Китайските стоки може да са били боклуци преди 20 години, както японските стоки са били считани за боклук през 60-те години на ХХ век, а по-късно - южнокорейските, но всичко се променя с времето. Колкото до американските технологии - с малко изключения те са плод на работата на имигранти от Европа (западна и източна), Русия, Китай, Япония, Индия и къде ли не още, привлечени от по-изгодните условия за работа и неразработените възможности там. Когато условията за работа станат по-изгодни другаде, Америка ще се върне отново към производство предимно на царевица.

  6. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #6
  7. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #5
  8. Milenca
    #4
    Отговор на коментар #3

    Една балканска държавичка, потърсила контратежест чрез китайски проекти наскоро пропищя, и като луда търси помощ от "Империята" и от ЕС. Става дума за Монте негро, или Черна гора по нашенско.

  9. Доналд Путин
    #3

    имаме преки ползи от сериозни съвместни инфраструктурни проекти с Китай ! например : тунел през Балкана , високоскоростни жп линии, логистични бази и ако не сме се деморализирали напълно от евроатлантическите ценности и не0либералния Преход - съвместни производства геостратегически можем само да спечелим от контратежест на прекомерното вмешателство на глобалната не0либерална Империя - гаулайтерката пак инспектирала поредно министерство даже Каулбарс не си е позволявало такава наглост и дебелогъзие, пардон, дебелоочие ;)

  10. н€ма се пуашиш! След по-малко от 50 години Китай ще стъпи в Европа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.