Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ливанският премиер моли света за помощ, страната му върви към "социален взрив"

2 коментара
Хасан Диаб, сн. ЕПА/БГНЕС

Служебният премиер на Ливан предупреди, че страната върви към "социален взрив", и призова международната общност за помощ за предотвратяване на гибелта на държавата, която се сблъсква с множество кризи, предава Асошиейтед прес.

Хасан Диаб отправи апела си в изказване пред дипломати в Ливан, където политиците не могат да постигнат съгласие за съставянето на ново правителство, близо година след като кабинетът на Диаб подаде оставка. Правителството му управлява като служебно от август миналата година, когато той подаде оставка след голяма експлозия на пристанището в Бейрут, която само изостри още повече съществуващите кризи в страната.

Диаб прикани приятелските страни да предоставят помощ въпреки липсата на нов кабинет, заявявайки, че обвързването на помощта с реформирането на дълбоко корумпирана система се е превърнало в "заплаха за живота на ливанците" и за стабилността на страната.

От края на 2019 г. Ливан се намира във финансово-икономическа криза, която излезе извън контрол. Страната е с население от над 6 милиона души, но в нея има и над милион сирийски бежанци. Недостигът на чуждестранна валута парализира зависимата от вноса страна, поради което хората срещнаха трудности да си набавят гориво, лекарства и стоки от първа необходимост. Ежедневните прекъсвания на тока продължават с часове, създавайки опасност за работата на болниците и хранителните магазини и оставяйки цели квартали на тъмно.

Световната банка нарече това една от най-тежките кризи от 50-те години на 19 век и определи свиването на икономиката в Ливан като брутално. Националната валута поевтиня с близо 95 процента, тласкайки към бедност страната, която преди беше със среден стандарт на живот. Инфлацията и безработицата се повишиха рязко, а специалисти масово заминават за чужбина в търсене на по-добър живот.

Политическата криза се корени в десетилетия на корупция и лошо управление от страна на политическата класа след Гражданската война, която натрупа дълг и не направи почти нищо, за да подпомогне местното производство. Банките, някога най-процъфтяващият сектор в страната, въведоха неофициален капиталов контрол и вложителите нямат свободен достъп до сметките си.

На Ливан беше обещана международна помощ за милиарди при условие, че предложи план за реформи за справяне с корупцията. Но борейки си за власт и разменяйки си обвинения, политическият елит така и не постигна съгласие.

"Какъв грях са извършили ливанците, за да плащат такава тежка цена? Трябва ли по пътя към търсенето на отговорност от корумпираните ливанският народ да умира пред вратите на болниците?", попита Диаб.

"Обръщам се чрез вас към кралете, принцовете, президентите и лидерите на братските и приятелските страни, обръщам се и към ООН и всички международни организации, международната общност и международното обществено мнение да помогнат да спасим ливанците от смърт и Ливан от гибел", каза той пред дипломатите.

"Ливан е на няколко дни от социален взрив", добави Диаб. "Ливанците са сами срещу тази зла участ."

Вчера вицепремиерът и външен министър на Катар шейх Мохамед бин Абдурахаман Ал Тани посети Ливан и се срещна с представители на властите, включително с президента, кандидата за нов премиер и Диаб.

Като част от усилията си за овладяване на политическата криза в Ливан Доха обяви, че в продължение на година ще дарява по 70 тона храна на месец за ливанската армия, съобщи катарската осведомителна агенция.

Катарският външен министър призова политическите съперници да работят за общото благо и бързо да съставят правителство в името на стабилността в Ливан.

Икономическият срив поставя под безпрецедентно напрежение подкрепяната от САЩ ливанска армия. Той засегна оперативните ѝ способности, спря изплащането на заплатите на войниците и имаше деморализиращо въздействие. Франция и САЩ обещаха още помощ за армията, една от малкото обединяващи институции в дълбоко разделената страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #2

    "Греха" на ливанския народ е същия, като греха на българския народ - че години наред е търпял и гласувал за корумпирани политици. А това е грях, който се плаща скъпо. Отгоре на това при тях ги има и ислямистите, които допълнително правят страната силно непривлекателна за много инвеститори и висококвалифицирани хора.

  2. рептилиан
    #1

    Да помоли за помощ аятоласите. Или бързо да гони терористите от Хизбула. Тогава ще има помощ от цивилизования свят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.