Ливърпул отпадна от Лига Европа, Челси оцеля

Ливърпул - един от сочените за фаворити във втория по сила клубен футболен турнир на континента Лига Европа, отпадна още на шестнайсетина финалите. След като загубиха първия мач в Санкт Петербург срещу Зенит с 0:2, в четвъртък вечерта на своя стадион ливърпулци победиха с 3:1 и отпаднаха заради отбелязания от съперника им гол на чужд терен.

Зенит поведе с гол на Хълк в 19-тата минута. До края на мача със силна и вдъхновена игра Ливърпул върна три гола - чрез Луис Суарес в 27-та от свободен удар, Джо Алън в 45-тата пак Луис Суарес и отново от свободен удар в началото на второто полувреме, но не успяха да вкарат нужния им четвърти гол въпреки многото възможности за това.

На осминафиналите Зенит ще срещне швейцарския Базел, отстранил украинския Днипро с общ резултат 3:1 (3:1 за швейцарците в първия мач в Днепропетровск и 1:1 снощи в Базел).

Другият фаворит от английските отбори в турнира - "Челси", успя да оцелее в турнира. Той бе спечелил първия мач срещу Спарта в Прага с 1:0. Още в 17-та минута на реванша в Лондон снощи обаче чехите върнаха гола чрез Давид Лафата.

После лондончани дълго време трудно организираха играта си особено в атака. Мачът отиваше към продължения, когато Еден Азар с далечен удар успя да изравни във втората минута от добавеното време.

В следващия кръг Челси ще играе с румънския Стяуа, отстранил "Аякс" след дузпи. В реванша в Букурещ се реваншираха за загубата си в първия мач със същия резултат - 2:0. В продълженията двата тима не успяха да си вкарат гол, при дузпите играчите на Стяуа бяха по-точни и спечелиха с 4:2.

Ето и останалите резултати от 1/16-финалите в Лига Европа: Рубин (Казан) - Атлетико (Мадрид) 0:1 (2:1), класира се Рубин; ЧФР (Клуж) - Интер 0:3 (0:5), класира се Интер; Лацио - Борусия (Мьонхенгладбах) 2:0 (5:3), класира се Лацио, Лион - Тотнъм 1:1 (2:3), класира се Тотнъм; Металист (Харков) - Нюкасъл 0:1 (0:1), класират се англичаните; Генк - Щутгарт 0:2 (1:3), класира се Щутгарт; Бенфика – Байер (Леверкузен) 2:1 (3:1), класира се Бенфика, Бордо – Динамо (Киев) 1:0 (2:1), класира се Бордо, Фенербахче – БАТЕ (Борисов) 1:0 (1:0), класира се турският отбор; Хановер – Анжи 1:1 (2:4), класира се руският Анжи; Олимпиакос – Леванте 0:1 (0:4), класира се Леванте; Виктория (Пилзен) – Наполи 2:0 (5:0), класира се Виктория.

Осминафиналните двойки са: Виктория (Пилзен) – Фенербахче, Бенфика – Бордо, Анжи – Нюкасъл, Щутгарт – Лацио, Тотнъм – Интер, Леванте – Рубин, Базел – Зенит, Стяуа – Челси.