"Ливърпул" спечели четвъртата си Суперкупа на Европа

Мърсисайдци биха "Челси" след изпълнение на дузпи в Истанбул

Европейският клубен шампион "Ливърпул" триумфира със Суперкупата на Стария континент.

В драматичен двубой мърсисайдци победиха "Челси" със 7:6 след изпълнение на дузпи, като в редовното време и продълженията мачът завърши 2:2.

Двата английски отбора направиха страхотен мач, показаха футбол от висока класа, с много положения пред двете врати.

"Ливърпул" спечели победата с точни пет попадения от бяла точка, докато Тами Ейбрахам изпусна последния удар за "Челси".

Младият нападател би дузпата слабо, в средата на вратата и не затрудни вратаря на "Ливърпул" Адриан. Испанецът отрази, за да донесе на "Ливърпул" четвърта Суперкупа на Европа.

Тя е първа за тима от 2005 г., като това бе и последният случай, в който английски тим вдига трофея.

За "Челси" остана разочарованието. "Сините" загубиха трети финал за Суперкупата на Европа в последните седем години, но тимът на Франк Лампард няма от какво да се срамува.

"Челси" поведе с 1:0 след първото полувреме

Първото полувреме премина на изключително високо темпо, с доста атаки и положения пред двете врати, но началото му бе изцяло в полза на "Ливърпул".

Още в 5-ата минута "червените" имаха основателни претенции за дузпа, след като задна ножица на Садио Мане се спря в ръката на Кристенсен.

Френската съдийка Стефани Фрапар обаче замълча и дори не използва системата ВАР.

"Ливърпул" имаше още няколко сериозни положения, а най-чистото се откри пред Мохамед Салах. Египтянинът се озова очи в очи с Кепа, но испанският страж улови удара му.

"Челси" удържа сериозния натиск на европейския шампион и започна да поглежда по-често към вратата на Адриан, а Педро нацели гредата.

Оливие Жиру пък на няколко пъти се откъсна от отбраната на мърсисайдци и след няколко пропуска французинът най-сетне отбеляза.

Той получи страхотен пас от Пулишич и даде аванс на тима си.

Още със следващата си атака "Челси" вкара отново чрез Пулишич, но радостта му бе кратка, защото се оказа, че американският национал е бил в засада.

"Ливърпул" изравни през второто за 1:1

Изоставащият в резултата "Ливърпул" реагира веднага с началото на второто полувреме и в 48-ата минута изравни резултата.

С доза късмет и грешка в отбраната на "Челси", топката се търкулна към вратата, където на метри от голлинията Садио Мане я довкара за 1:1.

Силните минути за мърсисайдци продължиха и Кепа трябваше да се намесва решително, за да предотврати втори гол във вратата си.

Все пак "Челси" вкараха, но попадението беше отменено отново заради засада.

Така може би напълно логично с оглед показаното, мачът завърши наравно в редовното време и трябваше да се играят продължения.

Още два гола в продълженията

В продълженията двата тима продължиха шоуто. Садио Мане открадна топката в центъра, размени подавания с Фирмино и с мощен удар под гредата не остави никакви шансове на Кепа. Така "Ливърпул" поведе с 2:1.

"Челси" обаче веднага реагира и създаде няколко опасни атаки, едната от които завърши с дузпа.

Вратарят Адриан препъна Ейбрахам, но положението породи спорове. Топката така или иначе излизаше в аут. Френската съдийка обаче беше категорична и посочи бялата точка, отново без да ползва системата ВАР.

С изпълнението се нагърби Жоржиньо, който беше точен и изравни резултата за 2:2.

"Челси" имаше страхотен шанс да обърне мача, но Ейбрахам изпусна от чиста позиция. "Сините" от Лондон бяха по-активният тим през втората част на продълженията, но не стигнаха до гол и така двубоят се реши с дузпи.

При тях "Ливърпул" вкара и петте си изпълнения, докато Тами Ейбрахам изпусна последното за "Челси".

Снимки: ЕПА/БГНЕС