Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Локхийд Мартин" търси възможности за намаляване на разходите за F-16

Aмериканците обещават промишлени ползи и работни места

8 коментара
"Локхийд Мартин"

Американската компания "Локхийд Мартин" обяви, че продължава да работи с правителствата на България и Съединените щати за "идентифициране на възможностите за намаляване на разходите за F-16 Block 70", но все още няма публична информация каква отстъпка в цената е възможна.

България преговаря със САЩ за закупуването на 8 изтребители, но първоначалната оферта на американците надвишаваше заложения бюджет от 1.8 млрд. лева с ДДС. Парламентът обаче гласува възможност сделката да се отклони от това изискване и двете страни започнага преговори за техническите и финансовите параметри на бъдещия договор.

В това време представители на "Локхийд Мартин" започнаха да проучват възможностите да си партнират с Българската академия за науки (БАН), ако България закупи американските самолети.

"Закупуването на изтребители F-16 за българските ВВС ще бъде катализатор на дългосрочно стратегическо партньорство в България, което ще развие таланти в науката и инженерството, необходими, за да бъдат посрещнати предизвикателствата на 21 век", посочват от компанията.

Военният министър Красимир Каракачанов коментира миналата седмица, че очаква договорът да бъде сключен до края на юни, а първите F-16 може да дойдат до 36 месеца.

По-рано от "Локхийд Мартин" съобщиха, че вече почти е завършен новият завод в Южна Каролина, в който трябва да бъдат произведени и изтребителите за България, ако се стигне до сделка.

Най-чувствителните въпроси за бъдещата сделка са цената и срокът, в който ще бъдат доставени самолетите. Парламентът отмени досегашните изисквания финансовата рамка да не надвишава 1.8 млрд. лева с ДДС, а първите машини да бъдат доставени до две години след подписването на контракта. Въпреки това официални американски представители обявиха готовност да се съобразят с българските нужди, но е въпрос на време да се види дали това е възможно.

В четвъртък от компанията потвърдиха и ангажимента си за предоставяне на икономически и промишлени ползи за България във връзка с придобиването на F-16 Bloc 70.

Това ще донесе реални ползи за страната, като подкрепи суверенитета, споделянето на технологии и подпомогне местната заетост. То ще допринесе за националната сигурност на България, ще създаде дългосрочна възможност за развитие на българските военновъздушни сили както и ще даде други предимства на въоръжените сили на страната, твърдят от компанията.

Делегация, водена от Джонатан Хойл, главен изпълнителен директор за Европа, обясни, че компанията е технологичен лидер, посветен на развитието на следващото поколение учени, инженери и иноватори.

"Нашите интереси се простират отвъд аеронавтиката и с интерес се запознахме по-подробно с работата на Българската академия на науките в области като киберсигурност, роботика, иновативни сензори и технологии, които намират приложение не само в областта на отбраната и сигурността, но и в реалната икономика", посочи той.

Преговорите между България и САЩ вече започнаха, а практиката е подобни междудържавни разговори да продължават между 4 и 8 месеца. И САЩ, и България обаче дадоха сигнали, че ще се опитат да сключат сделката възможно най-бързо.

Българското правителство защити избора на F-16 пред основния им конкурент шведския "Gripen" със стратегическото сътрудничество и пълния пакет способности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8

    всъщност тролювете (1,2,3,6...) са описали приблизително точно какво щеше да ни се случи, ако бяхме тръгли да купуваме Грипенчетата ;-)...
    ....
    освен това използвам случая за малко актуална самолетна информация: провалени и затрити окончателно са руските анимационни! проекти "су47", "су57", "миг35"... (последният всъщност си е пребоядисан, древен миг29 (от кАракОчановите), който пУтин-ките НЕ можаха да пробутат на египетската армия). Другата новина е още по-симпатична: СААБ купува от Локхийд ОНОВА!

  2. Знайко
    #7

    В този форум всички се чувстват големи специалисти, особено пригожинските тролове. А бе, аланкоолу, вие си нямате елементарна представа какво значи да сътрудничиш с една от най-иновативните компании в света. Малък пример от една съвсем друга опера: специалистите по кибер-сигурност на "Локхийд-Мартин" модифицираха и въведоха в теорията и практиката на идентификацията на кибер-заплахите военната технология "Kill Chain (верига на убийството)". Днес тя се използва от цялата експертна общност.

  3. анита хегерланд
    #6

    Глупости. Ако намалят цената, те ще извадят оборудването от самолета и ще го продадат като конструкция. Все едно да купите пътнически самолет без седалки?!

  4. BlueWater
    #5
    Отговор на коментар #2

    Елементарна манипулация Горски. Тази цена от 21 до 28 милиона долара е за един F-16V, е без въоръжение, без обучение на летците, без съоръжения за обслужване и т.н. Той става само за музеен експонат. Бахрейн е поръчал 19 броя F-16V за 2.785 милиарда долара с всичкото необходимо оборудване, тоест по 146.58 милиона долара за бройка. По тази цена от преди година и половина осемте български F-16V биха стрували 1.172 милиарда долара или по днешен курс 2.021 милиарда лева.

  5. Лизи Гугуткова
    #4

    САЩ добиват рекордни количества петрол, намаляват руските приходи от нефт Това свали цената на американския суров петрол с 11 цента за барел. Рекордните добиви не позволяват на държавите от Близкия Изток, а и Русия, да осъществят намеренията си чрез по-ниски добиви да вдигнат цената на петрола на световните пазари. "Допълнителните количества, които добиват САЩ, се продават зад граница, което е директно предизвикателство срещу Саудитска Арабия и Русия", казва експертът от Again Capital в Ню Йорк Джон Килдъф.

  6. Горскио
    #3

    Руските тайни служби са ни спретнали един картел на горивата , с който си докарват 2-3 милиарда годишно. (Естествено с подкупване на политици от най-високо равнище) Бойко Борисов, Корнелия Нинова, Сидеров, Доган, ...) Сега и американците да не изостанат.

  7. Горскио
    #2

    Хаха,възможности бол.Един Ф-16 струва 25-28 милиона долара (https://militarymachine.com/f-35-vs-f-16/), на нас обаче ни го продават с авиониката на Ф-35 (8 милиона реда програмен код, до чиито сорсове естествено, България, а и никоя друга страна няма достъп). За нас цената на един Ф-16 ще е 1.8 млрд /8 = 250 милиона лева, т.е. 150 милиона долара - 5 пъти по-скъпо.Грешни пари.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.