Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон и ЕС са по-близо до споразумение за Брекзит

Политическата криза във Великобритания се задълбочава – очаква се нови депутати да напуснат торите и лейбъристите

7 коментара
Тереза Мей и Юнкер, сн. ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз и Великобритания напредват към отделна правна формулировка, в която ЕС ще изтъкне отново временния характер на т. нар. предпазен механизъм за ирландската граница, казаха дипломати в Брюксел, цитирани от Ройтерс.

Те споменаха за "паралелна декларация" или "тълкувателен инструмент" за предпазната мярка - ден след като британската премиерка Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се срещнаха в Брюксел, за да потърсят изход от задънената улица около Брекзит.

"Опитваме се също да осъвременим декларацията за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство след Брекзит, за да подчертаем допълнително "алтернативните решения", към които се стреми Великобритания", каза европейски дипломат, който участва в процеса и е добре запознат с него. Той обаче отбеляза, че "Мей няма да се сдобие с твърда формулировка преди 28 февруари".

Втори дипломат, който снощи е бил информиран за разговорите между Мей и Юнкер, потвърди, че преди второто гласуване в британския парламент по сделката на министър-председателката ЕС ще даде единствено знак, че това е посоката, в която трябва да се върви.

"Парламентът първо трябва ясно да покаже, че след това тази опция ще получи подкрепата му под формата на ратифициране на сделката за Брекзит. Ако парламентаристите направят това, ние ще намерим точната формулировка през втората седмица на март, след което тя ще бъде представена на Европейския съвет за одобрение", каза той.

Ако това не стане, на срещата си на върха на ЕС, планирана за 21-22 март, лидерите на страните членки ще трябва да договорят отлагане на Брекзит за след 29 март, за да забавят най-лошия сценарий: развод без сделка по условията, казаха цитираните източници.

Юнкер не е оптимист за Брекзит със сделка

На този фон само няколко часа по-рано председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че "не е голям оптимист" за шансовете на Великобритания да напусне Европейския съюз със сделка, и предупреди, че ако не бъде договорен подреден Брекзит, ще настъпят тежки икономически последици, съобщи Ройтерс.

"Ако не бъде постигната сделка, а аз не мога да изключа това, би се стигнало до ужасни икономически и социални последици във Великобритания и на континента, затова моите усилия са насочени така, че да може да бъде избегнато най-лошото. Но не съм голям оптимист, когато става дума за този въпрос", заяви Юнкер.

"Защото в британския парламент всеки път, когато гласуват, има мнозинство срещу нещо, а няма мнозинство в подкрепа на нещо", каза той.

В сряда вечерта Юнкер прие за пореден път в Брюксел британската премиерка Тереза Мей, но отново не се стигна до пробив и акцентът от разговорите беше съвсем друг.

Как Юнкер се поряза

Това, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се е порязал при бръснене, надали е новина - дори при врящия политически живот в Брюксел. Тези дни обаче всичко минава през призмата на Брекзит и Юнкер се видя принуден да обясни пред репортерите защо е с лепенка на бузата, предаде Ройтерс след снощната среща между Юнкер и Мей.

Председателят на ЕК в шеговит тон изрази опасения, че британската премиерка Тереза Мей, с която той има среща тази вечер, може да бъде обвинена за неговите неволи.

"Казвам ви, за да не си мислите, че Мей ми причини тази рана", призова репортерите Юнкер.
Вече с по-сериозен тон, председателят на ЕК каза, че не очаква пробив при разговорите си с британската премиерка.

Двамата са обсъдили въпроса с предпазната мярка за ирландската граница. В общо изявление те уточниха, че не е станало въпрос за предоговаряне на постигнатото споразумение между ЕС и Лондон, а са били обсъдени възможностите за допълнителни уверения, че предпазната мярка е временна.

Двамата са разисквали необходимостта преговорите да продължат в оставащото ограничено време и с оглед на историческото значение на преминаването към задълбочено бъдещо сътрудничество.

Британският парламент не подкрепи договорената от Тереза Мей сделка и не се очаква това да се случи и в дните до 29 март, когато Великобритания трябва да напусне ЕС. Засега най-вероятният сценарий е Брекзит да бъде временно отложен.

В същото време разделението в двете основни партии – Консервативната и Лейбърстиката, се задълбочава все повече. Отношенията между министрите също са обтегнати.

Според ББС е възможно още депутати да напуснат торите и лейбъристите и да се влеят в новата проевропейска парламентарна група.

Торите са в разпад

Решението на три консервативни депутатки да напуснат партията в момент, когато британската министър-председателка Тереза Мей замина за Брюксел за важни преговори за Брекзит, е водеща тема за печата във Великобритания.

Хайди Алън, Ана Субри и Сара Уоластън, които се оттеглиха, за да се присъединят към нова независима група, казаха, че Мей е позволила Консервативната партия да стане жертва на твърдолинейните привърженици на Брекзит, и обявиха, че проектът за модернизиране на консерваторите е бил разрушен, пише в. "Гардиън".

Трите депутатки, които са отявлени критици на позицията на Мей към Европа, заявиха, че Консервативната партия, каквато те са я познавали при бившия премиер Дейвид Камерън, е мъртва.

Тези събития са поредното доказателство, че Брекзит променя политическата среда. Драматичните оставки разтърсиха британския парламент, където депутатите едва бяха асимилирали новината за отцепването на народни представители от опозиционната Лейбъристка партия, коментира изданието.

При тази ситуация и без това крехкото работно мнозинство на Мей намалява още повече, а това поражда още повече въпроси за нейната власт на фона на слуховете, че може да напуснат и други консерватори. Спекулации има и за още депутати от лейбъристите.

Присъединяването на бившите консерватори към Независимата група наред с отцепили се от Лейбъристката партия депутати веднага беше използвано от ръководството на лейбъристите, което атакува дезертьорите.

Според в. "Мирър" напускането на трите депутатки е знак, че "торите са в разпад". Изданието отбелязва, че Консервативната партия е обхваната от хаос, а подложената на остри критики министър-председателка трябва да очаква нови напускания.

Раздор сред министрите

В същото време в. "Дейли телеграф" съобщава, че министърът на околната среда Майкъл Гоув е обвинил финансовия министър Филип Хамънд, че не е подготвил Великобритания за излизане от Европейския съюз без сделка.

Изданието се позовава на източник, според когото Гоув е заявил на правителствено заседание, че Хамънд не е отпуснал навреме финансиране за подготовка за Брекзит без споразумение, с което е възпрепятствал приготовленията. По думите на друг източник Гоув е казал, че британската агенция за приходите и митниците би трябвало да направи повече, за да помогне на бизнеса да се подготви за Брекзит без сделка.

Според в. "Сън" някои министри са предупредили Мей, че трябва да се съгласи да отложи излизането на Великобритания от ЕС, ако няма сделка, или в противен случай ще бъде изправена пред бунт в парламента следващата седмица.

Министърката на труда и пенсиите Амбър Ръд, правосъдният министър Дейвид Гок, министърът на бизнеса Грег Кларк и министърът за Шотландия Дейвид Мъндел са казали, че Мей трябва да изключи възможността за Брекзит без сделка, като удължи срока за излизане от ЕС.

Министрите са заявили, че ако тя откаже, те и още 20 членове на правителството ще подкрепят плана на лейбъристката Ивет Купър и консерватора Оливър Летуин за това парламентът да поеме контрол върху процеса на Брекзит, посочва изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #7
    Отговор на коментар #4

    неКомпетентния, ти не знаеш ли що народ се включи СРЕЩУ Брексит, преди референдума? Обяснявайки ли, обяснявайки. То не бяха ли яки мангизи, то не бяха ли ВСИЧКИ МСМедии дори от ЦЯЛ СВЯТ, то не бяха ли политически лидери, то не бяха ли тех-интернет-ГИГАНТИ .....то не бе ли самия Велик СпонСОРОС....Както обикновено казвам: тия "великани на мисълта" по форимите, дето са ти пожълтили тъпотията- да ти берат гайлето:):):)

  2. Филка Русофилка
    #6
    Отговор на коментар #3

    С почесване по гъ-то се стига само до грешни изводи ала „България - пазар на германски стоки“. Обратното е по-вярно. Лани продадохме на германците стока за 8,5 млрд. - с половин млрд. повече отколкото внесохме. Имат пари и могат да си позволят лукса да си купят по-скъпички български стоки. И на французите продадохме с половин млрд. повече, и на британците с 400 млн. повече…. Докато бедните „братушки“ си купиха от нас 11 пъти по-малко стока отколкото германците. Малък им е пазарът. А „необятният български пазар“ погълна руска стока за 6,1 млрд. Но ние сме богати! Все едно бълха ни ухапала! :)

  3. pepe
    #5
    Отговор на коментар #4

    Това трябваше да го направят още преди първия референдум.

  4. kompetenten
    #4

    Просто трябваше да проведат разяснителна кампания какво ще спечели Англия от брекзит и какво ще загуби, че да лъснат мазните лъжи на брекзитърите, и да се проведе втори референдум, на който народа щеше да отхвърли безумната идея за напускане на ЕС.

  5. Ilia Iliev_fb
    #3

    ха ха ха Ако Чърчил стане от гроба си и види как сега германските стоки са превзели Англия , ще се гръмне сам . ха ха ха Германците сега без война стъпиха на английския пазар. Англичаните няма как да стъпят на германския пазар ,защото те не произвеждат стоки. Те са като нас в ЕС-пазар на германски стоки!

  6. Ilia Iliev_fb
    #2

    Защо Бг глобалистите така лошо гледат на Брекзита! Лошо е за германските стоки. Секаш имат акции в тези германски предприятия и заводи. Или БГ има пазар на промишлени стоки в Англия! ха ха ха Този сайт вече стана като побратимите си от Прокобиевите издания!- Затворен за ммалък гръг хора, които си 'говрят' едно и също, и никой не ги чете.ха ха ха Англичаните разбраха ,че ЕС е пътя за инвазия на германски стоки в Англия!

  7. В и К
    #1

    Чавдар Николов пак в десетката: https://terminal3.bg/terzanijata-na-tereza/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.