Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лондонград": "Пералня" за мръсни милиарди от Русия

Британски парламентарен доклад алармира за руското влияние в Обединеното кралство

9 коментара
"Лондонград": "Пералня" за мръсни милиарди от Русия

Британски парламентарен доклад порица, както го правят от години антикорупционни организации, снизходителността на Лондон спрямо големите руски състояния с понякога съмнителен произход, които си купуват влияние във високите етажи, пише в понеделник агенция Франс прес.

"Обединеното кралство приютява многомилиардни руски богатства", заяви пред АФП Бен Коудък, експерт от "Трансперънси интернешънъл", добавяйки, че най-малко един милиард подозрителни финансови средства от Русия са инвестирани в луксозни имоти, често в Лондон.

Според Пийт Дънкан, специалист по проблемите на Русия и преподавател в Лондонския университетски колеж, "стотици милиарди паунда" са напуснали Москва след дивата приватизация от 90-те, за да бъдат инвестирани в Лондон.

Докладът на парламентарната комисия по разузнаването критикува снизходителността, проявена според него от британското правителство, спрямо произхода на колосални парични суми, инвестирани в недвижими имоти, елитни училища и престижни културни институции. Той порицава също огромните суми, дарени на политици, по-специално консерватори, или платени на адвокатски или пиар фирми за получаване на достъп до най-високите етажи на властта в страната или купуване на репутация.

"Руското влияние в Обединеното кралство е "новото нормално", разкрива докладът, подчертавайки, че "много руснаци с много тесни връзки" с президента Владимир Путин са здраво интегрирани в средите на бизнес и британското общество, особено в "Лондонград" - прозвището, с което понякога наричат столицата и значителната ѝ руска общност .

Макар че депутатите не посочват имена и признават, че е трудно да се открият неопровержими доказателства за руска намеса - било в кампанията за референдума за Брекзит, или за независимостта на Шотландия през 2014 г., те смятат, че правителството"активно е избягвало" да разследва.

"Богати руски дарители с връзкии с Путин редовно участват в събития за набиране на средства и поддържат познанства с влиятелни знаменитости" във Великобритания, изтъква Бен Коудък.

"Пералнята" за мръсни пари в Лондон беше извадена наяве от скандала в "Дойче банк" с "огледалните транзакции" между филиалите в Москва и в Лондон на германската банка, служили за изпиране на средства чрез взаимно погасяващи се трансфери, циркулиращи в данъчни убежища.

Коудък напомня, че британското правителство е обещало през 2016 г. регистър на реалните собственици на луксозни резиденции, често придобити чрез подставени фирми, (нещо, което според него може да бъде направено бързо) - без особен резултат.

Според Дънкан британските органи за борба с престъпността имат нужда от повече средства, за да преследват олигарси, които плащат на най-добрите лондонски адвокати.

Депутатът лейбърист Крис Брайънт твърди, че руското посолство се е опитало да издейства свалянето му от председателския пост в парламентарната комисия за Русия, тъй като не бил достатъчно прокремълски настроен. Според него консерваторите са допуснали в страната "масиран приток на мръсни пари", част от които са "напоявали" партията на торите от 2010 г. В статия миналата година в "Гардиън" той заяви, че оттам идва "амнезията" за дългогодишните усилия на Москва, целящи "да отслабят политическата система" в Обединеното кралство.

Бившият британски шпионин Кристофър Стийл, автор на анализ за предполагаемите връзки на американския президент Доналд Тръмп с Русия, подчерта на изслушване в парламентарната комисия, че "руският елит е успял да създаде мощна група за влияние на руските интереси във Великобритания чрез щедри суми и инвестиции", изтъквайки, че Кремъл проявява към Обединеното кралство "интерес, граничещ с обсебеност".

И Коудък и Дънкан споменават единодушно най-големите донори на консервативната партия: като Любов Чернухина, съпруга на бивш министър на Владимир Путин или Александър Темерко, някога шеф на предприятие, произвеждащо оръжия за руската армия, а днес един от критиците на руския президент.

Даренията са "законно регистрирани" и идват от британски граждани, подчертава бившият председател на партията на торите Брандън Луис, като напомня, че неговата формация "не приема дарения от чужденци".

Макар Обединеното кралство да разполага с пълен законов арсенал за борба с прането на пари, той не се прилага достатъчно стриктно, констатират със съжаление пред АФП Коудък и Дънкан. Агенциите за недвижими имоти, адвокатските кантори, пиар компаниите и други "помагачи" на руските богаташи твърде често си затварят очите за произхода на състоянията им, макар че тяхна отговорност е да го проверяват. Коудък посочва също, че би трябвало да се забрани присъствието на британски парламентаристи в бордовете на руски компании, за да "не действат като лобисти".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Парите не миришат, казал Веспасиян, като се навел да вземе 2 златни монети от клозет. Веспасиан, преди да стане римски император. Нострадамус за ЕС-"възстановяване на Римската империя".

  2. Илиев Пешо
    #8

    На Англия не й дреме - важното е да идват пари. А че са от престъпления - нали престъпленията не са в Англия - парите са си пари, а много бари - още по-добре за Англия.

  3. Калико Джо
    #7

    Мафията винаги гледа да си изпере парите и ги вложи в стабилните държави, а не в разкапаните, където ги изкарват. И нашите мафиоти да не би да си държат парите във Фибанка или да изкупуват апартаментите из София?!

  4. balrogbg
    #6
    Отговор на коментар #3

    Инвестират си мръсните пари в Обединеното кралство,част от тези мръсни пари са откраднати и от България, благодарение на Барба Ганю.

  5. Лизи Гугуткова
    #5

    Лондон проверява И финансите на руския милиардер Роман Абрамович и него допуска...

  6. асен
    #4

    стийл е фалшификатор!

  7. [email protected]
    #3
    Отговор на коментар #2

    Ама сериозно ли????Руснаците са изкупили половин Лондон,перат си парите,и никой не ги закача и пита,откъде са тези парички!

  8. balrogbg
    #2
    Отговор на коментар #1

    Едно е да си перат парите, друго е да сме им колония и да им строим шлемовете с държавни пари. Руският Нефтохим не е плащал данъци откакто Барба Ганю е на власт да не говорим за останалите смесени дружества.

  9. [email protected]
    #1

    Мдааа,за България някой мал.оумник,говори че било мафия,а във Великобритания и останалите стари държави от ЕС,Русия,Турция,Китай, и други държави,си перат мръсните пари там. :)))))))))))))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.