Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лоши оценки за политическия риск и правосъдието са сринали България до най-корумпирана в ЕС

32 коментара
Лоши оценки за политическия риск и правосъдието са сринали България до най-корумпирана в ЕС

Две нови организации са участвали с оценките си при изработването на тазгодишния индекс на "Прозрачност без граници", според който България е най-корумпираната държава в Евросъюза, разясни председателят на Управителния съвет на организацията в България Огнян Минчев пред БНР в неделя.

По думите му, "Прозрачност без граници" не може да използва никакви средства за увеличаване или намаляване на рейтинга на България. Българският клон на "Прозрачност без граници", чийто доскорошен изпълнителен директор Диана Ковачева стана министър на правосъдието, няма достъп до изработването на индекса за страната ни. Ние получаваме този индекс готов от централата в Берлин, подчерта Минчев.

Премиерът Бойко Борисов се опита да омаловажи класирането на България като най-корумпирана в ЕС, при това с влошаване на ситуацията през последните две години и спадане на индекса от 3.6. на 3.3, като заяви, че "българите сами обичаме да се самобичуваме, сами обичаме да се обявяваме колко ни е зле, колко сме нещастни, колко ни е трудно, колко сме корумпирани".

Тази година към композирането на индекса за България има две нови организации, едната от които е Асоциация за изследване на политическия риск, която е дала много ниска оценка за страната, посочи Огнян Минчев. Той поясни, че българският клон на "Прозрачност без граници" не е успял да влезе в контакт с тази организация и да плати абонамент за нея, "за да разбере какви са основанията ѝ за оценка на политическия риск в България на такова равнище, което е наистина много деградиращо индекса тази година надолу".

Тази асоциация е дала на България 2.6 пункта по 10-балната скала.

Другата нова организация е Световен проект за справедливост, който оценява законодателството на България и функционирането на институциите в България от гледна точка на правосъдие. Тя също е дала много ниска оценка – от порядъка на 2.6 - 2.7 пункта.

"Критериите, по които те са работили, са много ясни и открити. България има два проблема. Основният проблем това е наказателното правораздаване, а именно липсата на каквато и да е сериозна статистика за вкарване в затвора на крупни представители на организираната престъпност. Това е първото им основание за
подобна оценка, за подобен индекс. Второто им основание е функционирането на законодателството в областта на наказателното право ", каза Огнян Минчев.

Поради оценките на тези две нови организации индексът на България се понижава с 0.3 пункта спрямо предходната година. Всички други основни източници също така са дали своята оценка. И "Икономист", и "Бертелсман", и "Фрийдъм хаус", уточни Огнян Минчев.

По думите му някои от тях са дали значително по-добра оценка за статута на България като страна, която се опитва да неутрализира корупцията.

"Тъй като нямаме засега основания да интерпретираме в детайли оценката на политическия риск като много ниска, много лоша за България, бих искал да вярвам, че това не е оценка, която е свързана с вътрешното развитие на политическия процес в България, а е по-скоро цялостна регионална оценка на това, което са случва в България и на Балканите като последствие от световната финансова криза", коментира политологът.

Той уточни, че тези организации анкетират специализирани общности -бизнесмени, инвеститори, експерти. Тази година в композирането на индекса няма изследвания на общественото мнение в съответната страна, тоест няма и изследвания на българското обществено мнение по повод на индекса за възприемане на корупцията.

По повод интерпретациите, че "Прозрачност без граници" мери "усещането" за корупция и оценките са субективни, Огнян Минчев поясни, че се ползва надеждна методология и че се вземат мнения на бизнесмени, експерти и пр., които имат "ако не ежедневен, то поне системен опит на работа с институциите...с бизнес средата в България".

Полша е единствената страна от Централна и Източна Европа, която повишава с 0.1 своя индекс тази година, което е още едно свидетелство за това колко добре и колко мощно се развива тя и по пътя на европейската интеграцията, и на изчистването на своите институции от нелегитимни примеси, коментира Огнян Минчев.

На въпрос как ще коментира избора на Диана Ковачева за правосъден министър, той отговори, че "след като в продължение на толкова години излъчването на хора за министри от Министерството на правосъдието, не доведе до сериозно трансформиране на системата на правосъдието, може би от тази гледна точка предложението на Диана Ковачева е подход да се разчупи тази утвърдена схема и да се вземе човек извън системата".

Той оправда участието на българския клон на "Прозрачност без граници" в европейски експортни проекти, за което тя трябва да получи 48 хил. лева от средствата на ЕС.


Това според Минчев се дължи на задължителното изискване на ЕС за наличие на антикорупционен елемент в подобни програми.

Огнян Минчев съобщи, че общата стойност на програмите за стимулиране на износа, в които участва групата, е 480 хил. лева, от които "Прозрачност без граници" ще получи 10 на сто.

Информацията за участието на групата в подобни програми се появи преди дни в сайта Биволъ по повод назначаването на изпълнителната директорка Диана Ковачева за министър на правосъдието.

Огнян Минчев отбеляза в същото интервю, че служителите на неправителствената организация "трябва да се хранят и да получават заплати", което според него оправдава участието в подобни програми.

Неправителствените организации в други части на света не се финансират от официални правителствени програми и фондове на ЕС, какъвто е случаят в България.

През последните месеци се появиха данни, че БСП, ДПС и НДСВ са създавали по време на своето управление неправителствени организации, за да "усвояват средства на ЕС".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Ахааа. Това обяснява как така се оказа, че по време на Тройната имало по-малко корупция от сега. Интересно ми е каква ли щеше да е тогавашната оценка при днешните критерии. Иначе оценката най-вероятно си я заслужваме, ама поне половината от правораздаването зависи от съда, който не е подчинен нито на адмнистративната (правителство), нито на законодателната (парламент) власт.

  2. Анонимен
    #31

    Vyzspitanikyt na AONSU O. Minchev, obqsnqva li, obqsnqva i vinagi e "prav"!?:))))) Navremeto i Kostov zashtishtavashe kato edin Matrosov!

  3. Анонимен
    #30

    Ами така ще е с правосъдието, където се дават огромни Заплати за Минимални резултати (и в МВР и МО)! Айде дайте тези заплати за култура, образование и наука да видите как ще тръгне тази държава!!!!!

  4. Анонимен
    #29

    Както казваше Надето: "Нахранете журналистите!", демек експертите и те трябвало да живеят... Или както казва сега Бате- всичко било за пари...

  5. Анонимен
    #28

    Крупни представители немогат да бъдат вкарани в затвора защото Боко Борисов е един от тях

  6. Анонимен
    #27

    Още Ленин учеше, че дезинформацията (лъжата) е голямото оръжие на комунизма. След 45 години лъжи, доносничество и терор, като наложена форма на държавно управление, за каква честност и липса на корупция може да се говори. Това е само мечта. И след две поколения ще бъде все така.

  7. Анонимен
    #26

    Твърденията на №20, че Цветанов и Борисов са сложили ръка на съдебната система са пълни глупости. ВСС не е назначен по време на сегашното правителство и той назначава магистратите. Отделни опити да се сложи някой като Янева са капка в морето. Най-големият враг на сегашното правителство - Трактора беше пуснат от същата тази съдебна система, която твърдите, че е на Цветанов и Борисов, а милионерът-съдия Пенгезов беше върнат на работа от същите хора, които твърдите че са назначени от Борисов и Цветанов.

  8. Анонимен
    #25

    Язък,Цв.Цв.го преметнаха.Назначи Ковачева за министър ЗА ДА ОПРАВИ ОЦЕНКАТА пред ЕВРОПА,а то не зависило от нея.Каква некомпетентност за вицепремиер.Тя пък,се оказа замесена в корупционни скандали с Караджова.Не може да напише и закона за комисията"Кушлев",сега"Коларов".А тоя от снимката е с дъръто комунистическо минало,като КОВАЧЕВА. А бе тя стана една.Стана"манджа с грозде",като всичко направено от Цв.Цв.Физкултурник.

  9. Анонимен
    #24

    Преборването на корупцията и Приемането ни в Шенген са двата главни успеха на министър Цвътанов! Имаше доклад от Европол, че контрабандата (чети:корупцията) расте, но Цвъ каза, че не разбират; отрязаха го за Шенген, но Цвъ каза че са националисти; а сега, след образцово спечелени избори, Цвъ ще ни води и по-нататък.

  10. Анонимен
    #23

    Не ги знам тези колко прозрачни са, но е напълно вярно, че европейските проекти останаха единствения източник за финансиране на гражданските организации. За съжаление, лъвския пай отива в ръцете на назначени от властта НПО-та.Но ако едно НПО все още съществува след като чичо Сорос и другите фондации си заминаха - то е благодарение на европейските програми. Затова са съмнителни тези, които лаят, че някое НПО било взело европейски пари - това лаене означава, че другарката Моника Йосифова е поръсила и тука малко парици с определена цел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.