Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лошите кредити стигнаха 12% в края на 2010 г.

0 коментара
Лошите кредити стигнаха 12% в края на 2010 г.

Банковите кредити на физически и юридически лица (без банки), които не са обслужвани повече от 90 дни (така наречените лоши кредити), достигнаха 11.90% от в края на 2010 г. Това показва отчетът на БНБ за състоянието на банковата система в края на декември 2010 г., огласен в понеделник.

Към края на септември просрочените кредити са били 10.61% от раздадените, като темпът на увеличението му се забавя. Въпреки това финансовото състояние на банковата система остава добро, се казва в отчета на централната банка.

Увеличават се разходите за обезценка, които достигат 1.317 млрд. лв. (с 26.6% повече спрямо края на 2009 г.). Доходите от основната дейност на банките успяват да покрият повишения кредитен риск и свързаните с него допълнителни разходи за обезценка.

Банковата система приключва 2010 г. с нетна (неодитирана) печалба от 617 млн. лв., която, макар и по-ниска от предната година, се явява допълнителна капиталова защита.

Към края на декември активите на банковата система са за 73.7 млрд. лв. или с 2.2% повече спрямо третото тримесечие на годината.

За една година сумата на активите на банковия сектор нараства с 4%. За същия период петте най-големи банки (Уникредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Райфайзенбанк и И Еф Джи Юробанк (Пощенска банка) намаляват пазарните си позиции с 3.5 процентни пункта до 54.5% от активите на системата, а делът на групата на малките и средните кредитни институции (в която влизат 19 банки) достига 40.7%.

През четвъртото тримесечие на миналата година раздадените кредити нарастват с 0.7% (с 388 млн. лв.) и в края на 2010 г. достигат 53.9 млрд. лв.

През третото тримесечие на миналата година фирмените кредити се увеличават с 1.2%, жилищните ипотечни кредити - с 1.3%. Същевременно потребителските кредити спадат с 1.4%. На годишна основа кредитите нарастват с 2.7% или 1.4 млрд. лв., от които спад има само при потребителските кредити.

През четвъртото тримесечие депозитите се увеличават с 2.3% и към 31 декември достигат 63 млрд. лв. Депозитите от граждани и домакинства се увеличават с 5% (1.3 млрд. лв.), а ресурсът от институции извън банките – с 1.1% (207 млн. лв.).

Банките, които завършват със загуба миналата година, са клонът на гръцката Алфа банк, която е сравнително голяма с активи над 2 млрд. лв., и малките като активи и пазарен дял Емпорики банк (част от френската Креди агрикол), клонът на словенската Нова Люблянска банка (НЛБ), на латвийската Регионална инвестиционна банка, на турската Те Дже Зираат и Българо-американската кредитна банка, която е обявена за продажба.

Българският клон на Алфа Банк отчита загуби от близо 75 млн. лв., като за трите последни години загубите ѝ са 160 млн. лв.

Най-голяма като активи и пазарен дял остава Уникредит Булбанк, която генерира 25.7% от печалбата на цялата банкова система. Нейната печалба е близо 159 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.