Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лошите заеми достигнаха 22.63%

5 коментара

Лошите и преструктурирани кредити, които не са обслужвани повече от три месеца, са се увеличили леко през февруари с 0.6% спрямо месец по-рано. Те достигат до 9.64 млрд лв., което е 22.63% от всички отпуснати заеми, сочат данните на БНБ за февруари.

На годишна база ръстът на лошите и преструктурирани заеми е 3.88%.

Пикът на лошите кредити беше постигнат в края на август 2012 г., когато те достигнаха 10.01 млрд. лв. или 23.63%.

Рекордни продажби за 372 млн. лв. на лоши кредити през декември доведе до намаляването им до 9.6 млрд. лв. След продажбата на проблемни кредити те излизат от баланса на банката и вече не се считат за лоши или преструктурирани. Съответно банката отчита загуба, тъй като продажбите се осъществяват на по-ниска от номиналната цена. Това беше в основата на първата загуба за банковата система от поне 7 години през декември.

Общите кредити в банковата система са 53.4 млрд. лв. към 28 февруари 2013 г. Спрямо месец по-рано те намаляват с 0.62%, но растат на годишна база с 2.98%.

Дял на лошите кредити по тип

Най-голям е делът на лошите и преструктурирани кредити при т. нар. “други кредити за физически лица“ - 26.21% към края на февруари 2013 г.

При фирмените кредити делът на проблемните е 24.71%, докато при жилищните е 21.31%.

Най-малко са лошите потребителски заеми – 16.47%. Обяснението най-вероятно е, че най-голяма част от тях са били продадени през декември.

Спад на заемите на месечна база

Отпуснатите заеми за бизнеса и населението през февруари намаляват спрямо месец по-рано. Фирмените са намалели с 0.69% до 34.89 млрд. лв. Тези за населението се стопяват с 0.48% до 18.5 млрд. лв.

На годишна база обаче е отчетен ръст за фирмените заеми с 5.22%, докато тези за населението намаляват с 1%.

Основните типове кредити за населението са жилищни, потребителски и овърдрафти.

Жилищните заеми са намалели с 0.19% на месечна база и се увеличават с 1.47% на годишна до 8.89 млрд. лв. към края на февруари 2013 г., сочат данните на БНБ.

Потребителските кредити търпят спад с 0.13% на месечна и с 2.83% на годишна база и достигат до 7.23 млрд. лв.

Овърдрафтите за населението се стопяват с 2.24% на месечна и 5.05% на годишна база до 1.53 млрд. лв. към края на февруари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Българина спря да купува каквото и да е , да тегли заеми , да ходи на почивка и скоро се очаква да спре да диша , а опа това е безплатно няма да спре да диша и ще продължи да тежи на земята тоя цбъркан материал който сам се простреля в крака то и за винаги явно и продължава да търси виновните които предизвикаха кризата в родната развиваща се икономика в тая световна криза на развитите капиталистически икономики ... ха-ха-ха! Ха честито, материала!

  2. Анонимен
    #4

    Защо БНБ само отчита тази статистика, без да я коментира и предприема нещо? Или не са те основния банков надзорник в страната?!

    Дали не се връщаме отново към времената на Тодор Вълчевци, които обясняваха гьонсуратливо пред камерите как 1081% инфлация още не била хиперинфлация, сякаш за джоба на българина това имаше някакво значение! Докато членовете на УС на БНБ обясняваха, как "БНБ била станала жертва на спекуланти", и то си беше вярно, само дето спекулантите бяха вътре в самата БНБ - основиня

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. Анонимен
    #2

    Банките си решават проблемите, като продават дълговете на биячите от мафията за събиране. То те са си едно и също нещо де, пък така и балансите се оправят за пред Европа.

  5. Анонимен
    #1

    Поjъваме бавно, но сигурно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.