Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лошото поддържане на язовирите причинило трагедията в Цар Калоян

38 коментара
Лошото поддържане на язовирите причинило трагедията в Цар Калоян

Трагедията в Цар Калоян е предизвикана от лошо поддържани язовири, твърдят експерти. Причините за наводненията на 6 август, които взеха осем жертви и разрушиха десетки домове, са обилните валежи, неблагоприятно съчетани с лошо поддържани диги на два от язовирите. В тях е имало големи водни количества, което е в противоречие с предназначението им за спиране на наводненията  Това е заключение от проверка на експерти от Българската асоциация по мелиорации (БАМ), съобщено от тях във вторник на пресконференция в Русе, предаде БТА.

Председателят на БАМ проф. Руслан Кенаров отправи препоръка до правителството за създаване на нова хидрометрична мрежа в България, при която повече никой няма да има възможност да злоупотребява с данните.

Като пример за калпавото състояние на язовирните диги експертите посочиха, че при язовир Езерче-1 преди години дигата е била разрушена и после възстановена без да се спазват техническите изисквания. Там преливникът е бил повреден и не е можел да изпълни предназначението си.

Двата водоема Езерче-1 и Езерче-2 е трябвало да бъдат празни, за да поемат приливните вълни и да бъде предотвратено наводнението. В действителност те са били пълни с вода рибарници, чието разрушаване при пробива на дигите е вдигнало значително равнището на прииждащата вода в града, посочи председателят на експертния съвет Маргарита Стефанова. Тя смята, че при концесионирането недопустимо е сменено предназначението на язовирите без проектиране.

Експертите настояват за единно държавно управление на водите и за създаване на Министерство на водите. Сегашното подчинение на водните ресурси едновременно на няколко министерства - на енергетиката, околната среда, борбата срещу бедствията и други, е недопустимо, тъй като води до безотговорност и липса на перспектива за развитие, каза  проф. Руслан Кенаров. Неговото мнение е, че е необходимо възстановяване на техническия архив за водните съоръжения, незабавна паспортизация на всички язовири и да се прекратят концесиите, които водят до смяна на предназначението на язовирите. 

В понеделник бе отменено бедственото положение в Цар Калоян – най-силно пострадалата при наводненията община. Преди десетина дни прокуратурата в Разград образува девет дознания във връзка причините за трагедията. Градският прокурор Огнян Дамянов тогава съобщи, че ще бъде назначена експертиза на национално ниво, с участието на няколко учреждения, която да установи причините за образуването на толкова голяма приливна вълна.

По-рано вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем (ДПС) заяви, че държавата си е свършила работата и единствено природата е виновна за бедствените наводнения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kaloqn
    #40

    Това всички го разбрахме - само крадлата Етем назначена с рушвет от 1 млн $ не можа да го разбере.

  2. какодилов
    #39

    Как ще ми обясни Емел Етем защо не са взели мерки и не са упражнили контрол, след като реди 2 години се случи абсолютно същото? Написаното тук е ясно за децата от прогимназията, но за министърката - не. Егати министрите им!

  3. георгиев
    #38

    оставка

  4. Рибарника
    #37

    Това държава ли е или разграден двор?

  5. Прокурорчето
    #36

    Да гласуваме пак за Емел Етем и другите боклуци!!Те нищо не правят, а ние опираме пешкира.

  6. вали
    #35

    абе толкова ли е трудно, една шепа земя сме/както казваше комунистическият поет "земя колкото една човешка длан"/да се проверят всички ядовири, колко са, толкова ли е невъзможно, че да си отидат толкова хорица, толкова съдби да се разбият и да си загубат имуществото за цял живот. Е, това е пълна идиотщина!!! за да си развъжда някакъв си там концесионер риба и да ми я продава после по 10 кинта, абе ква държава е това???

  7. възмутена
    #34

    На калпавата ракета- космосът е крив. Няма ли оставка след констатациите на експертите. Няма ли наказателна отговорност за бехаберна и калпава министърка. Я прокурорите да кажат с бездействието си състава на колко престъпления е осъществила въпросната специалистка по бедствия и аварии?

  8. Златко
    #33

    Готови са да изтрепят хората, за да изкарат някакви мръсни пари!Това не са хора.

  9. ilen
    #32

    В нормални условия Емел (какво ли значи в превод?) би трябвало да бъде съдена!!!

  10. Нагледал се
    #31

    Слагат се всякакви епитети, определенияи тълкувания, само не основното: просто липсва ред във всички сфери на държавното управление и особено където този ред от жизнено значение.Защото отношението към водоемите е същото като това към: състоянието на поливната техника (доказала се дългогодишно при по-раншни държавни управления!),улици и пътища,горите,градинките в градовете,плажовете по морето, въдуха в градове и села, гнета на водни, топло, електро и др.п. дължавни и частни монополисти,обществения

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.