Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лозан Панов: Може да се наложи разширяване на проверката в прокуратурата

1 коментар
Лозан Панов, снимка БГНЕС

Нека не предпоставяме събитията, но вероятно ще бъде необходимо разширяване на проверката след изслушването на следователя Бойко Атанасов, коментира в четвъртък председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов преди заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС).

"На 7 март г-н Атанасов ще получи възможност да даде своите обяснения (пред Етичната комисия на ВСС -бел. ред.) и въз основа на това какво ще бъде изнесено, е възможно проверката да се разшири. Да не предпоставяме какво ще се случи (какво ще каже следователят пред ВСС- бел. ред.)", обясни шефът на върховния съд.

Преди седмица Бойко Атанасов даде интервю за сайта "Биволъ", в което съобщи, че в столичното следствие съществува "шпицкоманда" от магистрати. Той разказа, че всички дела и проверки, свързани с представители на високите етажи на властта, не се решават по вътрешното убеждение на следователите и прокурорите, които работят по тях, а спрямо нарежданията на Цацаров. В противен случай магистратите биват "опрасквани" – намаляват им заплатата, завеждат им дисциплинарки и ги затрупват с преписки.

После той даде пример с делата срещу бившия областен управител Емил Иванов (ДПС) и за Авиотряд 28", което е било водено неофициално срещу премиера Бойко Борисов.

Накрая следователят заведе екип на бТВ при кофите за боклук на столичното следствие, за да им покаже купчина нарязани и изхвърлени документи, включително по делото "КТБ". Той каза, че разчистването вероятно има връзка с неговите изказвания и започналата проверка на ВСС. Главният прокурор посети следствието още на другия ден и обяви, че следователите не подкрепят думите на Атанасов, а изхвърлените документи били работни и поради това непотребни.

Според Лозан Панов обаче има нужда от задълбочена проверка.

"Говори магистрат. Той казва важни неща, които трябва да бъдат проверени задълбочено. Той трябва да даде обяснения пред Етичната комисия в спокойна обстановка", каза председателят на ВКС. Според него вероятно ще се наложи и съдебният инспекторат да бъде включен в проверката, за да се види как точно са се движили делата в столичното следствие. Панов поиска да се провери и случката с изхвърлените документи, уточнявайки, че не е чувал за съществуването на работни документи в следствието.

"Интересно е да се разбере какви са тези материали, които са намерени в кофи за боклук. Как са били съхранявани и защо са изхвърлени там? Това са обезпокояващи обстоятелства, за които, ако не се предприеме една задълбочена проверка, ще остане отново неприятен привкус за българското правосъдие", каза Панов.

Той пожела ВСС да извърши "по-добра" проверка от тази по аферата "Яневагейт". Панов показа, че ще се ангажира лично със случая и ще присъства лично на заседанието на Етичната комисия на 7 март, когато Бойко Атанасов ще даде обяснения.

Председателят на ВКС отговори и на призива на пиарката на премиера Севделина Арнаудова, която поиска от Панов да каже защо е стоял пред кабинета на Бойко Борисов.

"От момента, в който бях номиниран, и до момента, в който бях избран за председател на ВКС, не съм чул да има твърдения да съм стоял пред кабинета му. В този период не съм се срещал с премиера. След като бях избран, съм се срещал с него по повод конституционните промени, за законодателни промени и иницитиви, по повод имуществото на съдебната система, а също и за бюджета на съдебната власт. Нормално е премиер и председател на ВКС да контактуват. Въпросът е за какво си говорят и за какво контактуват и какво правят двамата заедно", каза Панов.

Той допълни, че се е виждал с Бойко Борисов, докато е бил кмет на София. В отговор на въпрос дали е получил подкрепа от премиера за избора му за шеф на ВКС, Панов отговори: "Попитайте пиара на г-н Борисов и всички, които твърдят подобно нещо. Категорично трябва да има институционален контакт между представители на различните власти. Нередно е тези разговори да градират по конкретни дела. Комуникирам и с министър на правосъдието, с настоящия и бившия, но това е в рамките на институционалния контакт".

Той отказа да коментира нападките на премиерския съветник Яне Янев, който след изгонването на жена му от Софийския градски съд заради непознаване на закона, започна да води лична битка с Лозан Панов и шефа на градския съд Калоян Топалов.

"От едно известно време думата реформа бе заменена с думата овладяване. Когато става дума за моето име и за името на Калоян (Топалов) по-често срещаната дума е овладяване (на съдебната власт - бел. ред.). Нека да използваме дума отвоюване, мисля, че е по-удачна в конкретния случай. Няма да влизам в персонални конфликти с когото и да е било, включително с премиерски съветник", каза Панов

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Е. Георгиева
    #1

    ПРОВЕРКА на Прокуратурата е повече от задължителна. От ДВЕ години се знае, че секретарки и бодигардове са вземали по 10 МИЛИОНА НЕОБЕЗПЕЧЕНИ КРЕДИТИ ОТ КТБ. ЗАЩО срещу тези известни лица, сложили подписи и за които може спокойно да се проверят приходите им по данъчни декларации, НЕ е ДОРИ ЗАПОЧНАЛО каквото и да е разследване????????????????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.