Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лозан Панов не иска нов ВСС, а реформи в юридическото образование

1 коментар
Лозан Панов. Сн. БГНЕС

"Съдебната реформа не означава замяната на един Висш съдебен съвет (ВСС) с друг, защото това вече сме го виждали назад във времето. Промяната в съдебната система трябва според мен да започне с реформа на ниво "образование", защото потенциалът на хората, които ще се занимават с правосъдие, идва точно от там". Това коментира в понеделник пред БНР председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов.

С тази позиция той се присъедини към мнозинството, което не желае прекратяването на мандата на сегашния кадрови орган на Темида. В последния доклад на Брюксел ВСС бе посочен като орган, който по-скоро пречи на съдебната реформа, отколкото ѝ помага. В края на миналата седмица ГЕРБ внесе изненадващо законопроект за промяна в Закона за съдебната власт, който също предвижда членовете на този ВСС да запазят местата си.

Лозан Панов подкрепи законодателната инициатива на ГЕРБ, въпреки че тя бе проведена светкавично и без общественото обсъждане, на което толкова държеше цялата съдебна система, включително съдебният съвет. В деня, в който законопроектът бе внесен, главният прокурор обяви, че прокуратурата се изтегля от работната група на правосъдното министерство, защото законовите текстове се спускали отгоре. Сега председателят на ВКС показа, че одобрява начина, по който действа ГЕРБ.

"Ако няма конкретни действия, конкретни законопроекти и конкретни промени, стратегията за продължаване на реформата в съдебната система би представлявала един добре написан лист хартия. Не виждам нищо лошо в това да има различни мнения, различни позиции само да няма отстъпление от самата стратегия, само да няма стъпки назад, както каза и самият министър на правосъдието. Всеки депутат има право да внася предложения, но важното е какво предложение ще внесе самият Министерски съвет, който е пряко ангажиран със съдебната реформа", каза Панов.

Той напомни все пак, че в законопроектите на АБВ и ГЕРБ за реформа на съдебната система не личи идея за промяна на конституцията. Панов каза, че в законопроектът на Министерството на правосъдието би трябвало да бъдат обхванати всички проблеми на системата.

През есента на миналата година правосъдният министър Христо Иванов представи своята концепция за съдебна реформа. Още тогава той намекна, че за всеобхватна реформа са необходими и конституционни промени. Те са свързани с намаляването на политическата квота във ВСС, намаляването на мандата и правомощията на главния прокурор, създаване на независимо разследващо звено и други.

"Докато дебатът за реформата не се проведе в детайли и дълбочина, е рано да се говори за необходимост от промяна в конституцията. Ако парламентът реши, очевидно може да постигне конституционно мнозинство", коментира Лозан Панов и даде за пример избора на Теодора Точкова за главен съдебен инспектор със 195 гласа "за".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #1

    Умна приказка, ако се вгледаме.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.