Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лозан Панов обвини Цацаров, че преследва критици и слага чадър над приятели

8 коментара
Лозан Панов обвини Цацаров, че преследва критици и слага чадър над приятели

Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов обвини главния прокурор Сотир Цацаров, че преследва критиците си и поставя чадър над приятелите си. Той допълни, че никой не се осмелява да инициира механизъм за контрол на властта на ръководителя на прокуратурата.

Лозан Панов държа реч на международен форум, организиран от Съюза на съдиите в България, посветен на ролята на съда в обществения дебат за върховенството на правото.

Пред международния форум, в който участва и президентът на организацията "Европейски магистрати за демокрация и свободи" Филипе Маркес, Панов припомни, че участниците в злоупотребите в Софийския градски съд не са наказани, а самият той е бил на косъм от импийчмънт заради свое изказване.

Председателят на ВКС припомни случая с развинтените болтове на автомобила на НСО, в който се возеше самия той, разказа за маскираните мъже, които се появиха с агнешки главички пред сградата на Висш съдебен съвет (ВСС) преди две години. Тяхната цел бе да сплашат опозицията, която повдигна въпроса за скандала "ЦУМ гейт", в който бе намесено името на Цацаров.

Лозан Панов обясни, че сега НАП тероризира неудобните на властта и разказа за двете данъчни проверки, които са довели до привикването му от антикорупционната комисия. Според него това показва как могат да бъдат притискани всички други ръководители в съдебната власт. Панов разказа още как магистрати и семействата им са били подлагани на медиен терор, което преобръщало животът им с краката нагоре.

В речта си председателят на ВКС категорично не се съгласи с последния доклад на Европейската комисия. Според него, за да се говори за независима съдебна система у нас, трябва съдът да е този, който да казва дали има престъпление, а не прокуратурата. Той обясни, че прокуратурата не трябва да е поръчкова, и чрез нея не трябва да се разчистват сметки с бизнеса чрез дела, които после биват прекратявани.

"В последно време чувам само своя глас, а след мене вече няма да има кой да разваля идилията", каза Панов.

Президентът на Европейски магистрати за демокрация и свободи (МЕДЕЛ) Филипе Маркес потвърди, че има безпрецедентно увеличение на атаките в цяла Европа в тази насока и това е тревожно. Такива тенденции също има в Полша, Унгария и Румъния.

"Има криза в либералните демокрации и това дава отражение в съдебната власт, а именно тя трябва да посочва слабостта на другите власти. По време на кампании с демагогия може да се критикува и така да се застраши принципът за справедлив процес", каза Маркес.

Цялата реч на Лозан Панов

Дванадесет години след присъединяването на България към ЕС Брюксел безпрецедентно обяви съдебната ни система за независима. Това забележително историческо достижение на правовата държава бе отбелязано в публикувания преди няколко дни доклад на ЕК по Механизма за мониторинг на българското правосъдие. След провъзгласяването на независимостта ни, драги колеги, вместо да развея нейното знаме, аз неволно се почувствах като онзи съпруг, който е хванал жена си в изневяра, а тя възмутена го е попитала на мръсните си очи ли ще вярва или на нея. Можем само да гадаем защо ЕК е избрала този подход. Струва ми се обаче, че едва ли някога ще се доближим един към друг с добрата стара Европа, ако занапред ни свързват не ценностите, а лъжливите мостове на илюзиите.

Защото да се твърди, че българската съдебна система е постигнала независимост, означава, че:

1. Съдът е независим арбитър, а не орган за борба с корупцията, следователно той няма обща наказателноправна политика с органите на досъдебното производство.

2. Съдът, а не прокуратурата е този, който казва със своя акт дали е осъществено или не едно престъпление.

3. Дългът на всеки съдия изисква той да стигне до обективната истина независимо от действията и бездействията на страните.

4. В търсенето на обективната истина съдът се явява онзи независим арбитър, който трябва да даде сигурност на всяка страна в процеса, че съдията не е повлиян от външни фактори при постановяване на решението по нейното дело.

5. Съдът не проявява единомислие с прокуратурата и не се превръща в орган по осъществяване на наказателната политика на държавата, като нарушава фундаментални принципи в наказателния процес.

6. Разследващите не работят по занижени стандарти и не развиват убеденост, че както и да е изработено едно дело, по-вероятно е да "мине" успешно през съда.

7. Прокуратурата не работи поръчково.

8. Не е възможно бизнес конкуренти да си разчистват сметките и чрез "услугите" прокуратурата да започва наказателно преследване, което скоро след това да бъде прекратявано поради необоснованост.

9. Основните институции на наказателната политика работят, а не се търсят нестандартни и нетрадиционни решения, които да компенсират дефектите в основните стълбове на наказателната политика.

10. Не се създават алтернативни институционални конструкции, които поради неясната си и съмнителна ефективност и легитимност се превръщат в орган за осъществяването на репресии.

11. Политиците не се стремят да налагат зависими хора на най-високите етажи на съдебната власт, за да разтварят чадър над себе си и да отнемат чадъра на противниците си.

Като представител на най-висшата съдебна инстанция, уважаеми дами и господа, смея да твърдя точно обратното - съдебната ни система е затънала в дълбоки зависимости и доказателство за това са следните факти:

1. Участниците в злоупотребите в Софийския градски съд не са наказани, а един по един са напълно реабилитирани.

2. Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) се размина на косъм от импийчмънт, защото свободно изрази мнението си относно направените промени в Конституцията, които минираха истинската съдебна реформа.

3. Членът на Висшия съдебен съвет (ВСС), който се отчиташе с есемеси на премиера, все още безнаказано и неуморно се труди в съдебната система.

4. Главният прокурор преследва критиците си и поставя чадър над приятелите си и никой не се осмелява да инициира въвеждането на механизъм за неговия контрол.

5. Болтовете на джантите на служебния автомобил на НСО на критичния към политико-съдебната задруга председател на ВКС се саморазвиха.

6. Същият неудобен председател е посрещнат от младежи с маски, които държат окървавени агнешки главички, преди заседание на ВСС, на което предстои дискусия по повод злоупотреба с власт от страна на главния прокурор, а полицията не си помръдва пръста.

7. Магистрати начело с председателя на ВКС и техните семейства са подлагани на жесток медиен и институционален терор, който преобръща живота им с краката нагоре.

8. Председател на апелативен съд е уличен от магистрат, че злоупотребява със служебно положение, за да обслужи олигархия и власт, а вместо наказание получава индулгенции от всички контролни органи. Съдията, огласил данните за тази злоупотреба, не е герой, а подсъдим.

9. НАП тероризира неудобните на властта, следвайки принципа "зайко, защо си с шапка, защо си без шапка".

10. Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) призовава на разпит председателя на ВКС, което отваря възможността всички административни ръководители да могат да бъдат привикани, докато административният орган има дела за решаване в съответния съд.

Списъкът е дълъг и мога да продължа до безкрай. Но ако си спомняте, преди година правосъдната министърка обяви, че в съдебната система има нужда от тишина. И нека бъде тишина.....Която се разчу чак в Брюксел.

В последно време чувам само своя глас, а след мен вече няма да има кой да нарушава идилията. В новия ВСС тишината определено дебне отвсякъде. Ноторно известно е, че именно неизбежните сблъсъци между отделните власти са това, което ни пази от автокрация, към която ние напълно уверено вървим.

Казвал съм и преди, че в България сме изправени пред една система, която е вербувала големи човешки и материални ресурси в изграждането на добре действаща машина; която умело си служи със службите, медиите, икономиката, политиката и, разбира се, съдебната система. Действията ѝ не се огласяват, а се държат в тайна. Грешките ѝ не се изваждат на показ, а се премълчават и укриват; противниците ѝ се преследват докрай, а тайните ѝ, то те са грижливо пазени и не могат да бъдат разкривани.

От Брюксел вече ясно ни заявиха, че спасението на давещите се е дело на самите давещи се! Затова нека не забравяме, че отговорността е нещото, което в най-голяма степен разграничава успешните от неуспешните. Считам, че като магистрати разполагаме с достатъчно конституционни гаранции, за да се борим без страх и без да мълчим за върховенството на правото и неговия колапс в страни като нашата. Затова в последно време, докато слушам шума на тишината, често си припомням една прекрасна мисъл на Чърчил, който казва:

"Онези, които избраха демокрацията вместо хляба, днес ядат 300 вида хляб, а тези, които избраха хляба вместо демокрацията, днес нямат нито демокрация, нито хляб."

Вие избирате от кои да бъдете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aaa
    #8

    Абсолютно прав е г-н Панов!

    Гражданското общество в България е необходимо идните десет години да насочи енергията си, силите си, натиска си, протестите си, ще се опитам по проценти да ги разделя условно, и за да започна по важност:
    1/ И най-вече към съдебната система-50%! Тя е големия длъжник на народа. Тя е гаранцията за демокрация. Днес, ако мога да перефразирам - съдебната система ни убива. И тук г-н Панов много добре е описал проблемите. Лошото е, че тази власт (съдебната сиситема) все още не

  2. StefanK
    #7

    Без справедлив и независим арбитър, всеки свестен висш съдия като Лозан Панов, ще бъде атакуван от закрилниците на тези, които видяха сметката на държавата и суверена. Няма друго ефикасно лекарство, освен обединяването на цялата нация срещу авторите на грабежа и техните закрилници. Всичко зависи само от нас, суверена, в името на който се кълнат депутати и министри. От интересите на народа ли се ръководят нашите депутати и министри, щом решиха, че все още няма достатъчно данни за извършено престъпление

  3. bgp
    #6

    Съгласен съм с коментаторите ! Ако трябва да има протести , то първата им цел трябва да е измитане на Цацаров и изриване до основи на прогнилата прокурорска структура и съдийски рецидиви- като при Иванчева . Има начин Парламента , под натиска на обществото и Президента , да направят това , в името на справедливостта и по-доброто бъдеще ! Това е една добра и смислена цел , която би могла да обедини обществото в целия му разнороден спектър !

  4. обикновен
    #5

    Заставам зад всяка дума на Лозан Панов. Оставка, Цацаров! Всеобхватна реформа на Прокуратурата!

  5. асен
    #4

    за съжаление прецаканият преход доведе до властта на мафията и нейният съд.

  6. Преслав
    #3

    Поне да беше дал линк директно към Фрогнюз, агента от ДС, Сашо да не би да си му бил водещ офицер та го постваш за щяло и нещяло ?

  7. Лизи Гугуткова
    #2

    Ilian Vassilev
    4 часа ·
    Много важен анализ на Фрогнюз, който обяснява активността на Пламен Георгиев и битката зад кадър.
    Как ВКС може да "свие перките" на спецпрокуратурата и безчинствата и.
    Тези действително си мислят, че имат шанс да свалят или дискредитират Лозан Панов.
    Само за тяхно сведение - Цацаров и цялата тази прокуратура висят на косъм. Ако протестите могат да свалят правителства, какво остава за една прокуратура.
    Кого са убедили, че борят корупцията, след като първото което направиха

  8. Бивши комунисти НЯМА!
    #1

    С обвинения само не става. Трябва и общество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.