"Лудогорец" спечели срещу "Лацио" в Рим с 1:0

Домусчиев оцени 50:50 шансовете за осминафинал, Рея нахъсан да обърне резултата в България

5 коментара

Българският шампион "Лудогорец" спечели двубоя срещу "Лацио" на "Стадио Олимпико" в Рим в драматичен  първи 1/16-финал от турнира Лига Европа. Възпитаниците на Стойчо Стоев се наложиха с 1:0 като гост над именития си съперник, а единственото попадение в срещата отбеляза Роман Безяк в 45-ата минута. Голът на словенеца бе изключително красив. Нападателят пое топката, излъга футболист на противника и с топовен шут отдалеч опъна мрежата.

Мачът беше изключително оспорван с две изпусната дузпи, по една от всеки отбор, и два червени картона, по един за всеки тим.

Вратарят Владислав Стоянов отново беше героят за "Лудогорец". Той спаси не само 11-метровия наказателен удар, но беше безпогрешен през цялото време на срещата и вратата му остана непробиваема за римските орли.

Въпреки някои грешки българският шампион показа силна игра през първата част и изключителен характер през втората, когато остана с човек по-малко за близо 20 минути, но с перфектно представяне в защита отчая римските орли.

Срещата започна много добре за разградчани. "Лудогорец" можеше да поведе още в 9-ата минута, когато получи право да изпълни дузпа за игра с ръка на Лорик Кана. Капитанът на орлите Светослав Дяков, който нямаше ден, обаче подходи лековато, копвайки топката, и вратарят на "Лацио" спаси.

Италианците създадоха първото си голово положение чак в 29-ата минута. Кейта подаде към Мирослав Клозе, който от чиста позиция не успя да засече топката.

Пет минути по-късно само липсата на късмет попречи на разградчани да поведат в резултата. Марселиньо отправи топовен изстрел от 23-24 метра, но топката срещна напречната греда. В 42-ата минута страховит удар на Михаил Александров профуча на сантиметри от страничния стълб.

Така се стигна до последните секунди на първата част, когато Роман Безяк отбеляза великолепно попадение. Нападателят излъга състезател на "Лацио" и с топовен удар отдалеч опъна мрежата зад Бериша.

След почивката римските орли натиснаха българския тим и в 50-ата минута главният рефер отсъди дузпа за домакините. Зад топката застана Андерсон, който би в ъгъла, но Владислав Стоянов показа висока класа и спаси.

В 54-ата минута "Лудогорец" остана с човек по-малко, след като Дяков получи втори жълт картон и напусна принудително терена. Италианците опитаха да се възползват от численото си предимство, но играта на Лудогорец в защита бе брилянтна и футболистите на Стойчо Стоев се справиха с набезите на противника.

В 72-ата минута Каванда изрита в главата Йордан Минев и получи директен червен картон. Минута преди това разградчани можеха да получат втора дузпа, след като Мисиджан бе подпрян в гърба, но съдията не реагира.

В 77-ата минута резервата Фабио Ешпиньо бе последна преграда пред Лацио, изчиствайки от голлинията с глава. Веднага след това "орлите" осъществиха бърза контраатака, като Марселиньо изкочи на отлична позиция. Защитник на домакините обаче се хвърли в краката на бразилеца и неутрализира опасността. В тази ситуация останаха сериозни съмнения, че играчът на "Лудогорец" е фаулиран отзад от последния в италианската отбрана, но реферът не посмя да отсъди фаул и да изгони втори състезател на домакините.

До края на мача българският шампион взе инициативата и задържаше умело топката в средата на терена, с което успя да удържи крехката си, но много ценна преднина преди реванша в София.

Кирил Домусчиев: Шансовете да продължим напред остават 50:50

Собственикът на Лудогорец Кирил Домусчиев беше щастлив от успеха, но оцени шансовете да продължат напред в турнира 50:50.

"Щастлив съм от победата, но най-много ме радва, че спечелихме заради феновете. Преди мача ги срещнах в парка и видях, че са щастливи, а по време на срещата ни подкрепяха докрай. Въпреки днешния успех, смятам, че шансовете остават 50 на 50. "Лацио" е голям клуб с над сто милиона бюджет", каза Кирил Домусчиев пред Sportal.bg.

Според него футболистите от отбора трябва да помогнат на капитана Светослав Дяков да преодолее шока от пропуснатата дузпа и получения червен картон.

"Повече и да исках не можех да попреча на своя отбор", каза Дяков със сълзи в очите минути след срещата.

"Браво на момчетата, че издържаха срещу "Лацио". Победата с 1:0 е важна, но нищо не означава срещу солиден тим като италианците. Не бива да си мислим, че сме вече на 1/8-финалите. Очаква ни изключително тежък реванш в София след седмица", каза още Дяков.

Решението именно той да изпълни дузпата е било на треньора Стойчо Стоев. "Начинът на изпълнение обаче беше мое решение. Предварително бях решил да я бия така", каза Дяков, който определи вечерта в Рим като "най-тежката" в кариерата му.

Стойчо Стоев: Не страдаме от грандоманщина, но не се и притесняваме

Треньорът на "Лудогорец" Стойчо Стоев определи мача като труден, но изрази оптимизъм за реванша в София след две седмици.

"Изживях доста хубави моменти и през есента. Всяка победа е важна. Труден мач, мина през доста перипети - изпуснахме дузпа и ударихме греда. И те изпуснаха дузпа и удариха греда. Показахме характер и не се пречупихме. Ще прозвучи самонадеяно, но свикнахме да играем добре в Европа. Не страдаме от грандоманщина, но не се и притесняваме", каза Стоев след срещата.

Той поздрави играчите за успеха и ги нарече "почти перфектни".

"Дяков се чувства много зле, нормално е да се чувства зле, защото изпусна дузпа. Всички го подкрепихме. Нормално е да се случват такива неща, но не трябва да се повтарят", коментира играта на капитана на отбора Стойчо Стоев.

Рея изненадан от резултата, ще опита да го обърне в България

Треньорът на "Лацио" Едоардо Рея поздрави "Лудогорец" за силната игра и каза, че българският шампион вече е фаворит в двубоя от 1/16-финалите в Лига Европа.

"Започнахме мача притеснено, а "Лудогорец" пресираше много добре. Имахме четири или пет възможности да вкараме, но не успяхме. Естествено, не сме очаквали такъв резултат, но сега трябва да отидем в България и да опитаме да го обърнем", каза Рея.

Според него, отборът му е допуснал грешки в отделните звена, докато противникът му се е справял добре с владението на топката. "Централният нападател на "Лудогорец" беше на много високо ниво, но и целият отбор се представи силно", добави италианецът.