Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лукас Пападимос e вероятният нов премиер на Гърция

Кандидатът обаче поставя условия, за да поеме поста

2 коментара
Лукас Пападимос e вероятният нов премиер на Гърция

Лукас Пападимос ще бъде новият премиер на Гърция на мястото на Георгиос Папандреу, заявил за агенция ДПА източник от управляващата социалистическа партия ПАСОК.

Въпреки категоричността на това съобщение обаче неяснотите в гръцката политическа криза остават и във вторник. Бъдещото правителство, за чието формиране сегашният премиер соцалист Георгиос Папандреу и лидерът на консервативната опозиция Андонис Самарас Папандреу и Самарас се споразумяха вчера, ще има за задача да приложи новия европейски спасителен план за Гърция преди предвижданите до края на февруари предсрочни парламентарни избори.

Фаворитът за премиерския пост поставя условия

Макар че името на новия премиер все още не е официално огласено, изглежда все по-сигурно, че това ще е бившият вицепрезидент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Лукас Пападимос. Той се завърна снощи в Атина от Съединените щати, където преподава в Харвардския университет.

Сред другите споменавани имена за поста бяха европейският омбудсман Никифорос Диамандурос, бившият министър на външните работи Петрос Моливиатис, бившият еврокомисар за околната среда Ставрос Димас, който сега е заместник-председател на основната опозиционна сила - консервативната партия Нова демокрация, както и министърът на финансите Евангелос Венизелос.

По информация на гръцката държавна телевизия Пападимос е поставил условия, за да оглави бъдещото коалиционно правителство. Опитният банкер и икономист поискал гаранции, че кабинетът ще може да действа самостоятелно. Според него бъдещото правителство не бива да е служебно, а пълноценно и с пълен набор правомощия.

Пападимос не бил съгласен и с предвиждания кратък живот на коалиционния кабинет, предвид очакваните през февруари предсрочни парламентарни избори, тъй като смята, че няма да има достатъчно време, за да приложи договорения на извънредна среща на върха на ЕС в края на октомври нов европейски спасителен план за Гърция.

Самият Пападимос след пристигането си в Атина не е направил никакви официални изявления.

Гръцкият вестник "Елефтеротипия" в заглавие на свой коментар определя ставащотокато "Трудно раждане на правителственото бебе в епруветка".

Не донесе повече яснота и проведеното по обед в сградата на парламента извънредно заседание на гръцкото правителство. След него стана ясно, че министър-председателят Георгиос Папандреу е поискал от членовете на кабинета си да подготвят своите оставки.

Нова демокрация се съгласи нейни представители да влязат в кабинета

Междувременно основната опозиционни сила в Гърция Нова демокрация обяви, че е съгласна нейни представители да влязат в състава на новото коалиционно правителство.

В интервю за частния телевизионен канал "Антена" отговарящият за връзките с печата в партията Янис Михелакис заяви, че в новото правителство ще влязат партийни

Политици и изключи възможността правителството да бъде съставено изцяло от технократи. Той не поясни за какви министерски портфейли може да става дума.

Михелакис подчерта, че Нова демокрация очаква назначаването в рамките на днешния ден на новия премиер, без да уточнява какви възможни кандидатури неговата партия смята за приемливи.

В частни разговори с журналисти представители на Нова демокрация са заявили, че "червена линия" за партията остава въпросът за срока за провеждане на предсрочни парламентарни избори, който предварително бе определен за 19 февруари. Те са подчертали, че по този въпрос партията не смята да прави никакви отстъпки. Представители на консерваторите посочват, че в периода на действие на преходното правителство на националното единство, те няма да дадат съгласие за никакви нови строги мерки. Според тях мерките за затягане на коланите за 2011-2012 г. вече са одобрени от парламента, а мерките за 2013-2014 г. Ще се обсъждат през юли от другото правителство, което ще се формира след парламентарните избори през февруари.

Брюксел иска писмени гаранции

Еврозоната настоя социалистите и десницата в Гърция, които ще сформират коалиционно правителство, да се ангажират писмено, че ще спазят обещанията за бюджетни икономии и реформи преди да им отпуска нови заеми. "Ще поискаме от гръцките власти да изпратят писмо, подписано от двете основни партии, в което да се потвърждава ангажиментът на страната да спазва договорените мерки за оздравяване на публичните финанси на Гърция, както и европейския спасителен план от 27 октомври", заяви президентът на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер след заседанието на финансовите министри от еврозоната в Брюксел.

Това писмо е условието, което се поставя за отпускането на следващия транш от 8 милиарда евро в рамките на първия спасителен план за Гърция. Той е жизненоважен за страната, която в противен случай може да се окаже в състояние на неплатежоспособност.

Еврозоната беше дала принципното си съгласие преди малко повече от две седмици за отпускането на този транш, но замрази изплащането му след намерението за организиране на референдум в Гърция, което в крайна сметка бе изоставено и бе постигнато споразумение за сформиране на правителство на националното единство, в което няма да участва сегашният премиер Георгиос Папандреу.

"Решението ни продължава да е валидно. Очакваме писменото потвърждение, че правителството (на националното единство) приема договорените мерки. Единството трябваше да е постигнато още преди месеци", отбеляза Юнкер.

Запитан дали искането на Брюксел за писмен ангажимент представлява намеса във вътрешните работи на Гърция, еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен отговори, че същото се е случило в Ирландия и Португалия без това да се смята за намеса във вътрешните работи на тази страни.

Правителственият говорител Илиас Мосиалос заяви, че няма коментар във връзка с искането на Юнкер и Рен. От страна на Нова демокрация нейни представители заявиха, че опозиционната партия подкрепя реализацията на споразумението от 26 октомври по втория европейски спасителен пакет и няма проблем да се ангажира и писмено.

МВФ е предупреждавал Гърция за финансовия колапс още от пролетта на 2009 г.

Международният валутен фонд (МВФ) е предупреждавал Гърция за финансовия колапс още от пролетта на 2009 г. и е призовавал тогавашното правителство в Атина да вземе незабавни мерки, съобщава в. "Катимерини". Колапсът на Гърция не е бил гръм от ясно небе. Фондът е предричал още тогава, че финансовите показатели на Гърция ще се влошат и е предлагал да бъде уведомена гръцката общественост за тази опасност.

Документът за навременното предупреждение на фонда е бил държан в тайна от обществеността в Гърция. За него се е разбрало, след като малко по-късно официален доклад е бил разпространен по искане на гръцкото правителство, който предвещавал за мрачното бъдеще на гръцката икономика, допълва изданието.

Тогава обаче, (през 2009 г.) нито правителството на Нова демокрация, нито партията ПАСОК в качеството си на главна опозиционна сила, не са били съгласни да водят политика, която да предотврати задаващата се криза, пише в. "Катимерини".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    "Борисов се върна днес в Атина от Съединените щати, където преподава в Харвардския университет."

  2. Анонимен
    #1

    Този кандидат за премиер Ликас пападимос си е жив гявол - той е участвал заедно с Голдмън Сакс - американска еврейска банка в укриването на кредит за 10 милиарда долара, взет от дясното правителство на Гърция под формата на "покупка на валута" Хитряшката схема е измислена от Голдмън Сакс и укривана от ЕС. Папандреу като стана премиер първата му работа бе да ходи при Обама да се оплаче от американските еврейски банки - Обама му обеща да им се скара, хе, хе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.