Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лукас Пападимос е вероятният следващ премиер на Гърция

Изборите в Гърция ще са на 19 февруари

2 коментара
Лукас Пападимос

Вероятният следващ премиер на Гърция е икономистът Лукас Пападимос, единодушни са информационните агенции след пореден ден на консултации между двете големи гръцки политически партии – ПАСОК и Нова демокрация. Късно през нощта те се споразумяха предсрочните парламентарни избори в страната да са на 19 февруари.

В документ, разпространен от президентството за постигнатото споразумение, се казва, че коалиционното правителство ще има за задача да приложи европейския антикризисен план, приет от лидерите на ЕС в Брюксел в края на октомври, да осигури отпускането на шестия транш от заема за страната, да финализира преговорите с кредиторите и да договори с тях новите мерки, да внесе на 20 ноември бюджета за 2012 г., който да бъде гласуван на 31 декември и да доведе страната до предсрочни избори на 19 февруари.

Споразумението за коалиционен кабинет бе предшествано от натиск на Европейския съюз върху Гърция, като от нея бе поискано да сформира незабавно правителство на националното единство, което да приложи новия европейски спасителен план.

Кой ще е новият премиер на Гърция?

За премиер на новия коалиционен кабинет от няколко дни се спряга името на банкера Лукас Пападимос, бивш вицепрезидент на Европейската централна банка. Той е уважаван икономист, който може да възстанови в някаква степен доверието в страната, но същевременно се смяташе, че досегашната му роля на съветник на оттеглящия се Папандреу може да усложни усилията за назначаването му като временен премиер.

По всичко изглежда обаче, че в крайна сметка това затруднение ще бъде преодоляно.

Говорител на Пападимос съобщи, че се очаква той да пристигне в Атина в понеделник вечер.

Вицепремиерът и финансови министър Евангелос Венизелос вероятно ще остане на този пост. Венизелос участва в понеделник в срещата на еврогрупата в Брюксел.

Съставянето на правителство на националното единство в Гърция ще позволи на страната да удържи обещанията си в областта на икономиите, увери той колегите си от еврозоната.

След една трудна седмица ние сега се намираме в нова политическа ситуация в Гърция, имаме нова политическа рамка. Имаме правителство на националното единство и националната отговорност, заяви Венизелос в Брюксел.

Това правителство на единството е доказателство за нашия ангажимент и за националните ни възможности да приложим предвидената програма с мерки за икономии и да възстановим нашата страна, добави министърът.

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер изрази увереност, че ситуацията в Гърция се развива отсега нататък в добра насока. "Но не мисля, че ще имаме окончателни решения" след края на срещата днес за отпускането на поредния транш от заема от 8 милиарда евро за Гърция, посочи Юнкер. Ще зависи от отговорите, които ще бъдат дадени от гръцкото правителство, за да знаем дали ние ще го отпуснем, обясни председателят на Еврогрупата.

Засега е ясно, че Комунистическата партия и Коалицията на радикалната левица СИРИЗА са отказали да участват в коалиционното правителство. "Плутокрацията иска правителство на широко сътрудничество", заявява Комунистическата партия, а Лявата коалиция СИРИЗА обяви, че е в "готовност за избори".

Другите две малки партии обаче – Народният православен сбор ЛАОС и Демократичният алианс ДИСИ, одобриха споразумението за коалиционен кабинет и се очаква да се включат в него.

Обратът в позицията на опозиционния лидер Самарас

"Най-сетне споразумение след трилъра през уикенда", отбелязва гръцкият вестник "Та неа". Изданието посочва, че до него се е стигнало след обрат в позицията на опозиционния лидер Самарас, което всъщност е открило пътя, за да се стигне до споразумение за коалиционен кабинет. Първоначално Самарас каза, че незабавни избори е единственото решение за изход от ситуацията, след което постави едно единствено условие - Папандреу да подаде оставка, за да може да бъде постигнат политически консенсус между двете партии - ПАСОК и Нова демокрация.

Според гръцкия печат е очевидно, че председателят на Нова демокрация в крайна сметка се е поддал на натиска на външни политически фактори от европейската десница (Меркел, Саркози, Юнкер, Барозу, Ван Ромпой и други), както и на кръгове в страната, които го подкрепят. Така той се отказа от политиката на твърдо отрицание, следвана от него досега по отношение на меморандума, подписан от социалистите с международните кредитори, антикризисната им програма и други, които донесоха на Самарас множество дивиденти.

Край на династията Папандреу?

Ще доведе ли краят на една щура гръцка седмица до края на династията Папандреу, пита се в понеделник френският в. "Монд". На 21 октомври 1981 г. Адреас Папандреу отведе до властта създадената от него социалистическа партия ПАСОК. Тридесет години по-късно синът му Георгиос Папандреу напуска властта след една щура седмица, слагайки може би край на една политическа династия, доминирала гръцкия политически живот от средата на 20 век досега.

Папандреу-син се примири с идеята за напускането на властта, след като предизвика на 31 октомври световна паника със съобщението си за референдум за новия спасителен план за Гърция. След две изтощителни години на власт, през които води какви ли не битки, за да се опита да спаси родината си от фалит под контрола на една все по-настъпателна и взискателна Тройка, сега Папандреу трябва да се откаже от ръководството на една все по-задъхваща се страна и на една все по-разпокъсана ПАСОК, пише вестникът.

Дали е настъпил краят на династията Папандреу? Георгиос Папандреу има две деца, братя и сестри, които са все още млади. Самият той е едва на 59 години. Но днес обществото е настроено силно против големите политически кланове, смятани за отговорни за гръцката криза.

В ляво това е кланът Папандреу. В дясно това е кланът Караманлис на Константинос Караманлис, първия гръцки премиер след завръщането на демокрацията, и на неговия племеник Костас Караманлис, предшественика на Георгиос Папандреу, който потули истината за големия гръцки дефицит. Не бива да забравяме и клана Мицотакис на Константинос Мицотакис, премиер на Гърция от 1990 до 1993 г. и на дъщеря му Дора Бакояни, бившата министърка на външните работи, пише "Монд".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Проблемът е не кой ще бъде премиер и кой ще бъде победителят в предстоящите избори, а в липсата на каквото и да е доверие в политическата класа. Двете партии довели до кризата щели да я изведат от там някак си без да продължават да краднат. Абсурд! За банките да не говорим, че те отдавна са превърнати в една куха черупка.

  2. Анонимен
    #1

    гответе се за италияяя... чуло се ехото ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.