Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лукашенко обвързва съдбата си с Москва и едновременно тества търпението на Путин

5 коментара
Александър Лукашенко (ляво) и Владимир Путин

Беларуският лидер Александър Лукашенко е превърнал в политическо изкуство черпенето на подкрепа от Кремъл, което му позволи да остане на власт в продължение на 27 години, докато в същото време привидно не дава почти нищо в замяна на това.

Сега, изолиран от външния свят и изправен пред възможността от налагане на още международни санкции, той е зависим от подкрепата на президента Владимир Путин повече от когато и да било - но Москва ясно показа, че има някои линии, които няма да му позволи да прекрачи.

Когато ЕС обвини Беларус миналата седмица, че провежда "хибридна атака" чрез опити да накара хиляди мигранти от Близкия изток, Афганистан и Африка да прекосят полската граница, Русия бързо изпрати бомбардировачи способни да носят ядрени оръжия да патрулират в небето на Беларус и проведе съвместни учения на десантчици. Но когато бе попитан в петък за заплахата на Лукашенко да блокира руската тръба, която пренася газ през Беларус до Полша и Германия, Кремъл даде отговор, който беше звучна плесница за Минск. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Лукашенко не е обсъдил заплахата с Москва и думите и действията му "не са били координирани по какъвто и да било начин" с Русия.

Франак Вячорка, съветник на беларуската опозиционна лидерка Светлана Тихановска каза, че енергийната заплаха е типично импулсивен опит на Лукашенко да изиграе картата Русия срещу Запада, но без предварително да се консултира с Москва.

"Той е като малко момче, което се крие зад по-големия си брат", каза Вячорка в интервю по телефона. "Лукашенко се опитва да използва Кремъл и да заплашва Запада с Кремъл, (но) много често не се консултира с него за изказванията си", продължи той.

ЩЕКОТЛИВ ПАРТНЬОР

Лукашенко не изпитва търпението на Путин за първи път.

От десетилетия той умело печели отстъпки от Москва, особено под формата на евтини енергийни доставки и държавни заеми. В същото време той на думи подкрепя идеята за "Съюзна държава" с Русия, но я държи настрана достатъчно, за да може да избегне да отстъпи беларуски суверенитет или да изгуби част от своята собствена власт.

През 2015 г. той отказа руско искане за отваряне на тяхна военна база в Беларус - нещо, което Москва нарече "неприятен епизод". И той все още не позволява Беларус официално да признае Крим - украинската територия, анексирана от Русия през 2014 г. - въпреки че се шегуваше с Путин на последната им среща този месец, че няма търпение да получи покана да го посети заедно с него.

Нийл Мелвин, директор на изследванията по международна сигурност от мозъчния тръст Кралски институт на обединените въоръжени сили в Лондон каза, че Лукашенко е "изиграл доста слаба ръка доста добре", визирайки отношенията с Русия през последните 20 години. Според него причината за продължаващата подкрепа на Путин, включително по време на масовите протести, които заплашиха да свалят Лукашенко от власт миналата година, е страхът от революция, която би могла да доведе на власт още едно прозападно правителство в съседство. "Той не иска Лукашенко да бъде свален от власт от популярно движение, което би преориентирало Беларус към Запада, както видяхме, че стана с тези така наречени "цветни революции", особено в Украйна", каза Мелвин. "Путин трябва да действа много внимателно", допълни той.

Текущата криза обаче има и някои предимства за Путин.

Тя му позволи да демонстрира силата на Русия близо до границата с НАТО по време, когато напрежението със съюза е високо и Москва иска да покаже, че енергично защитава както себе си, така и съюзниците си от описваните от нея като агресивни маневри на алианса в Черно море.

Потенциалът на мигрантската криза да предизвика безпорядък в Европа също е в съответствие със стратегията на Путин за отправяне на предизвикателства и подкопаване на ЕС.

"Мисля, че дестабилизация, конфликти в различни съседни държави в ЕС, места като Великобритания, това като цяло просто е част от стратегията (на Кремъл) през последните години", каза Олга Онуч, специалистка по Източна Европа от Манчестърския университет. Според нея Лукашенко би могъл да е малко непредсказуем, но въпреки това да действа с мълчаливото одобрение на Москва и в съответствие с целите ѝ.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #5

    Да! Не си 100, а 1000 процента прав: навремето си върху огромни територии, обитавани от говорещи различни славянски езици племена (бъдеща Украйна), финландски племена (бъдеща РФ), скандинавци и татари старият Български е бил международен език, както латинският в Западна Европа или лингва франка по бреговете на Средиземно Море. Затова е смешно днешните московски клоуни-академици да говорят за исторически "рускоезичен" континуум, "наддиалектен" руски от 10 век и други фантасмагории. Крадци на история.

  2. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #2

    Въпреки че рашистките намеси са в старобългарския църковен език. Като най-лични изв рате няци и до днес лъ жат, че е руски.

  3. Гений
    #3

    А иначе диктаторът лукашеску си обвърза съдбата с диктатора путен още преди 20 години. Просто наскоро райхс-аншлусът приключи,когато двамата удавиха в кръв беларуските протести. Много от еничарите, които пребиваха хората до смърт (и масово изнасилваха протестищатите студентки и ученички) бяха докарани от московия и дори не си бяха прикрили руските трикольори по униформите.

  4. Гений
    #2

    Не съм завършил българска филология, ала "щекотлив" с големи букви ми звучи като комунистически русизъм (както когато дрогарите си пожелават "крепко здраве" или обсъждат "животрептущи теми")

  5. В и К
    #1

    Един вид, сатрапи от всички страни, съединявайте се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.