Директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов прогнозира, че най-вероятно до 15 януари петролната рафинерия "Лукойл Нефтохим" ще успее да постави всички измервателни уреди на съоръженията си и така да изпълни задълженията си по Наредба номер 3 на митниците. Пред Нова телевизия Танов каза, че до тази дата в рафинерията ще се работи без почивка, за да бъде изпълнено изискването за монтажа на уредите.
Така до 24 януари, за когато е насрочено заседание на Софийския градски съд по жалбата на "Лукойл" срещу решението на директора на митниците за отнемане на лиценза за данъчен склад на комбината, "Лукойл" и ведомството ще могат да се споразумеят, рафинерията да оттегли жалбата си, а лицензът ще бъде възстановен.
Лицензите за данъчен склад на "Лукойл Нефтохим" и на петролния терминал "Росенец" бяха отнети от директора на митниците Ваньо Танов през лятото на миналата година с мотива, че рафинерията и терминалът не са изпълнили изискването на Наредба №3 за монтиране на измервателни уреди на всички входове и изходи на съоръженията, преработващи петрол в течни горива, които са акцизни стоки. Според митниците най-голямото нефтопреработващо предприятие у нас и терминалът, захранващ го с петрол, са имали достатъчно време да сложат задължителните за всички данъчни складове уреди, дадена им е била отсрочка, те и нея не са спазили. Така те са се ползвали с привилегировано положение спрямо останалите играчи на пазара на течни горива, които успяха в срок да сложат необходимите уреди.
"Лукойл" обжалва в съда и той спря предварителното изпълнение на заповедта на Танов за отнемането на лицензите. В определението на съда се посочваше, че можело да настъпят тежки последствия за икономиката поради структороопределящото положение на рафинерията. Следващото заседание на делото по същество е на 24 януари.
През есента в България пристигна и президентът на компанията майка на бургаската рафинерия - руската компания "Лукойл" – Вагит Алекперов. След среща с премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката Трайчо Трайков Алекперов обеща уредите да бъдат монтирани във възможно най-бързи срокове, като обясни, че процесът е твърде трудоемък и сложен поради мащабите на рафинерията и сложността на съоръженията ѝ.
Пред Нова ТВ Ваньо Танов обясни още, че на 20-ти декември заедно с целия екип, свързан с проблема "Лукойл Нефтохим", е посетил комбината. Било е установено, че изискванията все още не са напълно изпълнени.
"Те бяха монтирали голяма част от уредите, голяма част бяха в процес на монтиране, но бяха доставени", поясни той и допълни, че до 15-ти януари ще се работи и в събота, и в неделя. Тогава ще се видят и протоколите, изготвени от всички изпратени експерти в "Лукойл Нефтохим".
Ако комбинатът е изпълнил дотогава поставените от Агенция "Митници" изисквания, ще получи сертификат за съответствие. Впоследствие ще бъде направено споразумение в съда, в което "Лукойл" ще оттегли претенциите си, делото ще бъде прекратено, а старият лиценз на комбината ще бъде възстановен. В противен случай, ще трябва да се даде нов лиценз, което щяло да отнеме време.
Монтирането на уредите на терминала "Росенец" ще продължи още дълго и вероятно той ще получи лиценза си като временен и под условие до две години да изпълни изискването на наредбата. Заради това обаче била изготвена корекция в Наредба №3, която се очаква да бъде публикувана в Държавен вестник.
Според Танов от цялата полемика с уредите на "Лукойл" е станало ясно, че за половин година, откакто митниците погнали рафинерията, тя е успяла да подготви монтирането на уредите и почти да ги монтира, нещо, за което преди това не ѝ е стигнала година и половина.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
После да не се окаже, че уредите не решават въпроса за вида на горивото, а само на количеството??
В Росенец стават далаверите - никой не знае какво влиза и какво излиза - тук се прави и фиктивния износ на горива и се точи ДДС
David Cameron za Bulgaria: http://neverojatno.wordpress.com/2012/01/03/cameran/
до 5 Да, под чадъра на Гоце...и после му е превела половината.
Вярно ли е, че Лидия Шулева си е превела от министерството на икономиката, което оглавяваше, по личната си сметка 120 милиона лева държавна пара?!
Нали олигархът и баш рубладжия Златев обясняваше, че тези уреди били толкова сложни, че трябвала цяла година за монтажа им, че даже обяви министър Трайков за некомпетентен (комуне да обявява някого за некомпетентен си е виц и нанглост)
Posleden kahar ni e Lukoil-kato im otneha licenza da spriaha da rabotiat? Shte sprat no spira procenta za Boko i partia.Toi V.Tanov se opita da napravi neshto,no Slanceto vednaga reshi spora v polza na Lukoil.Taka shte e i sega.Celia cirk se razigrava za da zapushat ustite na drebnia biznes s benzinostancii.
Митница Свиленград отчислява по 35 000 евро на месец за следващи избори?
Сряда, 30 Ноември 2011 15:51 Под прицел - Общество
mitnica_svilengrad Миналата седмица на митницата на българо - турската граница се е провела странна среща на връщане на шефа на Агенция „Митници" Ваньо Танов от командировка в Турция. Освен Танов на нея са присъствали шефът на граничната митница, известен като Тошо Пая, и депутат, известен в София и Хасково като Чичко Паричко, бивш висш полицай.
От негова страна е било поставено …
условието отчисленията от митницата от влезлите стоки като прикрита контрабанда да са 35 000 евро на месец. Защото трябвало да се събират пари за нови избори. Танов се бил възпротивил да се събират отново пари, защото само от тази митница за отминалите президентски и местни избори били внесени в съответните черни каси 1 340 000 евро. Но пък съответния депутат настоял за новите вноски.
Източникът на тази информация е от митниците и твърди, че има доказателства за нея. Тя няма как да не бъде отречена, ако се попитат пряко засегнатите. Но разследващите и оперативните органи в тази страна могат да я проверят по негласни способи. Ако искат.
www.vevesti.com
Браво на нашите! Малко по малко започваме да преборваме комплексите и страха си от мечката. Единствено съдебната система й остава вярна.